Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ SNP Strečno

Aktivita, samostatnosť a tvorivosť žiakov


Už viac ako štyridsať rokov stojí v centre obce Strečno budova Základnej školy Slovenského národného povstania. Nepatrí medzi najväčšie, žiaci tu však nachádzajú všetko, čo k svojmu životu potrebujú. Vzdelanie, zábavu, kamarátov i starostlivých učiteľov. A necelé dva roky aj novú riaditeľku, Ľubomíru Ilovskú.


Predstavíte nám vašu školu?
V súčasnom období máme 340 žiakov a 18 tried. Veľmi ma teší, že sa nám podarilo udržať jednu triedu Školského klubu detí. Chodí do nej 22 prvákov a druhákov, učí tam vychovávateľka Vierka Kanderková. Je veľmi milá a šikovná, deti ju majú rady. Jej dielom je aj výzdoba školy. Spolu máme
32 zamestnancov, z toho je 27 pedagógov.
Na jednej strane problémy, na druhej strane radosti.
Presne tak by sa to dalo definovať. Budova školy už nie je najmladšia, a tak postupne treba investovať čoraz viac peňazí na jej opravy. Vlani sa museli urobiť najnutnejšie opravy strechy, túto zimu začali odchádzať staré radiátory, ktoré sme vlastne za pochodu museli povymieňať za nové. Na budúci rok musíme niečo urobiť s oknami. Veľmi sa tešíme na novú telocvičňu. Jej výstavba napreduje, síce len malými krokmi, ale predsa. Je to aj vďaka nadštandardnej spolupráci s vedením obce, všetko riešime rýchlo a vtedy, keď je to potrebné.
A čo vás teda teší?
Je toho dosť. V prvom rade úspechy našich žiakov. Napríklad štvrták Robko Šmida získal v tomto školskom roku 3. miesto v okresnom kole Pytagoriády pod vedením svojej učiteľky Anny Hrabovskej. Dievčatá Anna Galadíková, Jana Mintáchová a Erika Dikošová boli úspešné v okresnom kole súťaže Európa v škole pod vedením učiteľky Eriky Tnovcovej. Máme radosť z krúžkov, ktoré na našej škole pracujú. Tešíme sa aj na novú školskú knižnicu, ktorú otvoríme na začiatku budúceho školského roka. Podpora čítania je v dnešnom svete veľmi dôležitá.
Aké sú vaše zámery do budúcnosti?
V prvom rade rozvíjať problémové, projektové a kooperatívne vyučovanie. Chceme, aby sa naši žiaci naučili samostatne rozmýšľať, aby mali hlavy rozmýšľajúce, nemusia byť plné. Veľmi nám záleží aj na spolupráci s rodičmi, pokiaľ budeme všetci ťahať za jeden koniec, zvládneme všetko. Zatiaľ je spolupráca s Radou rodičov výborná. Pomáha nám pri organizovaní rôznych podujatí pre deti.  


Krúžky pre voľný čas detí


Záujmové krúžky, ktoré pracujú v ZŠ SNP v Strečne, nie sú len na papieri. Je o ne veľký záujem. Sú z rôznych oblastí, a tak si každý žiak môže vybrať to, čo ho baví. Je ich spolu devätnásť. „Mňa osobne veľmi teší, že vznikol krúžok ľudových tancov, ktorý vedie mladá učiteľka Zuzana Bačíková. Tá k nám prišla z Prešova. Mám víziu, že postupom času by sme mohli mať aj folklórny súbor. To je však otázka času,“ hovorí riaditeľka školy Ľubomíra Ilovská. V Strečne žije aj známa tkáčka Otília Kadašiová. Tá tomuto starodávnemu umeniu zaúča v krúžku ľudových tradícií aj deti. Jej najvernejším žiakom, možno už aj tovarišom tkáčskeho remesla, je ôsmak Filip Árvay. „Pokiaľ viem, učí sa u pani Kadašiovej tkať už od mala,“ potvrdzuje Ľubomíra Ilovská. Veľký záujem je samozrejme aj o výpočtovú techniku a počítače. Vďaka Infoveku získala škola nové počítače, ďalšie doplnili z vlastných zdrojov a zriadili počítačovú učebňu. Striedajú sa v nej takmer všetci žiaci, od prvákov po deviatakov. Deti však majú záujem aj o športové krúžky. Nové možnosti pre šport sa otvoria, keď v Strečne bude hotová nová telocvičňa, hoci dostatok príležitostí na šport a turistiku ponúka aj krásna okolitá príroda.    


Priority školy
•Podporovať účasť detí na súťažiach rôzneho zamerania. V škole každoročne organizujú súťaž Slovenský slávik, obľúbený je aj Hviezdoslavov Kubín a matematické súťaže – matematická olympiáda, Pytagoriáda, Klokan. Zo športových súťaží treba spomenúť Beh oslobodenia Strečna, ale aj výtvarnú súťaž, ktorú každý rok organizujú v družobnej moravskej obci Komorná Lhotka a odkiaľ si deti zo Strečna odvážajú rovnako každý rok ocenenia.
•V strečnianskej škole sa deti učia dva cudzie jazyky – angličtinu a nemčinu. „Máme kvalifikovanú učiteľku aj na francúzštinu, o tento jazyk, napriek dlhoročným dobrým vzťahom našej obce s Francúzskom, nie je záujem,“ hodnotí situáciu vo výučbe cudzích jazykov riaditeľka školy Ľubomíra Ilovská.
•Kolektív pedagógov ZŠ v Strečne je mladý a ambiciózny. Učitelia si ďalším štúdiom zvyšujú svoju odbornosť v jazykoch, matematike, alternatívnych spôsoboch vyučovania a pedagogike pre nadané deti. „Je pozitívne, že tak robia z vlastnej vôle, cez voľné víkendové dni a za vlastné peniaze,“ hodnotí svojich kolegov riaditeľka. Sila a súdržnosť kolektívu sa ukázala aj pri oslavách tohtoročného Dňa učiteľov. Už predčasom spoločne, aj so svojimi partnermi, absolvovali koncert Honzu Nedvěda v Žiline, čo je v dnešnej dobe takmer nevídané.
•V ZŠ v Strečne vládne skutočná demokracia. „O dôležitých veciach spolurozhoduje celý pedagogický kolektív,“ tvrdí riaditeľka Ľubomíra Ilovská. Je presvedčená, že všetky problémy sa dajú vyriešiť stálou komunikáciou s ľuďmi. A zatiaľ jej to vychádza.


Sme na nich pyšní
Róbert ŠMIDA
3. miesto v okresnom kole Pytagoriády.
Anka GALADÍKOVÁ
Čestné uznanie v kategórii multimediálne práce v okresnom kole medzinárodnej súťaže Európa v škole a postup do celoslovenského kola.
„Robila som multimediálnu prácu s témou Slovenská izba. Popísala som, ako vyzerá slovenský dom, aký je v ňom nábytok, zariadenie. Podklady som si našla v literatúre, ale aj moja starká má ešte doma rôzne staré veci.“
Erika DIKOŠOVÁ
3. miesto v kategórii literárne práce v okresnom kole medzinárodnej súťaže
Európa v škole.
„Napísala som takú rozprávku o starčekovi, ktorý mal hudobné nástroje a tie mu prinášali šťastie.“  


Záujem o športovú streľbu
Vďaka rodičovi Miroslavovi Balcárovi sa v ZŠ v Strečne začalo strieľať. Nestala sa tam žiadna tragédia, jednoducho sa tu rozbehla činnosť streleckého krúžku.  Ale poďme po poriadku. „Keď sme robili v škole poriadky, našli sme desať, nie už celkom funkčných, vzduchoviek. Miroslav Balcár ich dal všetky do poriadku a začal sa na streleckom krúžku venovať deťom,“ všetko nám vysvetlila riaditeľka školy Ľubomíra Ilovská. Strelecký šport získava medzi strečnianskymi deťmi čoraz viac priaznivcov. Výsledkom je aj strelecká súťaž, ktorú v škole nedávno zorganizovali. Výsledky – jednotlivci: 1. Michal Galadík, 2. Štefan Rajniak, 3. Michal Oberta. Družstvá: 1. Martin Slováček, Lukáš Andel, Katka Samcová, 2. Michal Galadík, Samuel Balcár, Katka Muchová, 3. Michal Oberta, Ľubomír Piovarči, Veronika Galadíková.   


Super lyžiarsky výcvik
V druhom februárovom týždni nechodili siedmaci zo ZŠ v Strečne do školy. Absolvovali totiž lyžiarsky výcvik na Ostredku. Pod vedením lyžiarskych inštruktorov a pedagógov si osvojili nové zručnosti v lyžovaní, alebo zdokonalili svoje schopnosti v tomto nádhernom športe. „Veľká vďaka patrí ochotným inštruktorom a priaznivcom tohto športu, našim učiteľkám Mariane Kišoňovej a Vierke Kanderkovej, ale aj Pavlovi Bukovinskému, Jozefovi Janusovi, Ivanovi Melovi, Romanovi a Júliusovi Obertovcom,“ vyjadrila vďaku riaditeľka Ľubomíra Ilovská. Na záver výcviku sa konali veľké preteky, kde si žiaci zmerali svoje sily a tí najlepší sa postavili na stupne víťazov. A vraj nechýbal ani skvelý guláš od majstra kuchára.


Voda je ich dobrý kamarát  
Strečnianski žiaci nemajú ďaleko ani na plavecký výcvik. Už niekoľko rokov ho absolvujú v krytom bazéne Strediska internátnej výchovy Ústredného inštitútu vzdelávania a psychológie ŽSR v Strečne. „Je to veľká výhoda, že s deťmi nemusíme cestovať do Žiliny, aj náklady sú podstatne nižšie,“ pochvaľuje si Ľubomíra Ilovská, riaditeľka ZŠ SNP v Strečne.


Ako to vidia deti


Schránka dôvery bola v strečnianskej škole dlhší čas. „Stále však bola prázdna. Tak som deti trochu vyprovokovala, na schránku si už zvykli a ich listy a odkazy, ktoré dostávam, sú veľmi milé. Niekedy ma však aj rozplačú,“ konštatuje riaditeľka. Presvedčte sa o tom sami.
„Určite, keby niektoré deti neničili knihy, by ste dali peniaze na opravu školy. Vy za to nemôžete, ale niektoré deti sú už také.“
Marika, 6. B
„Musíte mať veľmi veľa práce, pretože žiakov je veľa a vy ste len jedna.“Barbora, 6. B
„Milá pani riaditeľka, chcem vás poprosiť o odpustenie za úraz spôsobený môjmu spolužiakovi Tomášovi. Veľmi ma to mrzí a preto vám posielam tento list. Dúfam, že mi rozumiete a zmiernite mi známku zo správania.“Dominik, 6. B

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 286
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 737
 3. Aká je chémia vôní 12 789
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 762
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 649
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 203
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 708
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 428
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 979
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 945
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Peter Fiabáne: Po dvoch rokoch sa podarilo naplniť tretinu Plánu ZA

Za neúspech považujestav verejného priestoru a nevysporiadanie vzťahov s Georgom Trabelssiem.

Peter Fiabáne

Máme veľmi dobré mužstvo s obrovským potenciálom. Len sme to neukázali v zápasoch

S kapitánom Višňového a dvojnásobným majstrom v drese MŠK Žilina Martinom Minarčíkom sme zhodnotili jesennú časť tradičného účastníka piatej ligy.

Podľa kapitána Martina Minarčíka (vľavo) nastal zlom v zápase s Liptovským Mikulášom.

E- športový turnaj HernaZona.sk UNIZA Masters začína už tento piatok

Každý, komu je blízky herný svet, môže súťažiť online.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

V Okoličnom zhorel človek

Tragédia sa stala v stredu popoludní.

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Už ste čítali?