Sobota, 29. január, 2022 | Meniny má Gašpar

Dnes na návšteve v ZŠ Martinská Žilina

Základná škola na Martinskej ulici, na žilinskom sídlisku Vlčince, má vo svojom rodnom liste ako dátum narodenia napísané 1. september 1980.

Vtedy do školských lavíc zasadlo 456 žiakov v ročníkoch 1. – 6. pod vedením riaditeľa Pavla Schronka. Škola sa postupne rozširovala, vznikli tu športové triedy so zameraním na atletiku a postupne pribudli dve telocvične, šatne, posilňovňa, jedáleň, dielne, školský pozemok, športové ihriská a v roku 1986 aj plaváreň. Za riaditeľovania Petra Juráša získala škola právnu subjektivitu.  „Aká je škola dnes?“ to bola prvá otázka, ktorú sme položili riaditeľke Beáte Veselskej.


Za dvadsaťpäť rokov vyrástla do krásy


V tomto školskom roku sme oslávili 25. výročie vzniku školy. Najviac žiakov sme mali v školskom roku 1983/84, dovedna až
1 275. Vtedy sme museli učiť na dve smeny. V tomto školskom roku máme 653 žiakov v 26 triedach. Päť tried je v Školskom klube detí, pre deti máme 43 záujmových krúžkov. Naším hlavným zameraním sú cudzie jazyky, šport a informatika. Od 1. januára 1994 máme právnu subjektivitu. Zmenilo sa zameranie športových tried, namiesto atletiky dnes dominuje volejbal.
Prostredníctvom volejbalu ste si našli kolegov a priateľov i na Morave.
Presne tak. Už deväť rokov sa stretávame s kolektívom učiteľov z 11. Základnej školy vo Frýdku-Místku. Tešíme sa na koniec tohto mesiaca, keď kolegovia z Moravy prídu do Žiliny. Stretnú sa jednotlivé metodické združenia, vymeníme si skúsenosti a spoločne si posedíme. Kolegyne už teraz rozmýšľajú, akými dobrotami ich prekvapíme. Každý rok sú naše stretnutia nielen milé a spontánne, ale aj užitočné.
Skúste nám niečo povedať o ďalších aktivitách školy.
Toho by bolo veľmi veľa. Musela by som spomenúť rôzne kultúrne podujatia, ktoré so žiakmi navštevujeme, besedy na rôzne témy so zaujímavými ľuďmi. Naši žiaci už od prvej triedy chodia do školy v prírode, na vychádzky i na výlety. Robíme zbery druhotných surovín, vianočné posedenia a besiedky. Veľmi obľúbený je napríklad aj karneval. Každý rok pripravujeme aj Deň otvorených dverí, kedy dostanú najväčší priestor aktivity žiakov. Obľúbené sú aj plesy pre rodičov.


Pre počítačovú gramotnosť


Počítačová gramotnosť dnes patrí k bežnému štandardu. Preto sa na ňu sústreďuje aj pozornosť základného školstva. V škole na Martinskej ulici majú dve počítačové učebne, ktoré sa využívajú v povinne voliteľnom predmete Informatika, učia sa tam aj cudzie jazyky. Popoludní sa pri počítačoch striedajú žiaci od prvej po deviatu triedu, ktorí navštevujú niektorý z počítačových krúžkov, ale priestor majú aj ich rodičia. Aj preto je škola otvorená až do šiestej večer. „V tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu Otvorená škola - Infovek, vďaka ktorému sme dostali jednorazovú dotáciu na nákup počítačovej techniky a mohli sme otvoriť aj druhú počítačovú miestnosť. Garantom IKT je Lenka Žilinčíková,“ dozvedeli sme sa od riaditeľky školy. Povedala nám i to, že škola sa zapojila aj do projektov Internetová vedomostná olympiáda, NEON a ETWINING, kde žiaci komunikujú s kamarátmi zo zahraničia, nacvičujú divadelnú rozprávku, o ktorej sa potom rozprávajú. Výsledkom bude predstavenie a stretnutie sa týchto dvoch skupín.


Žiacka rada spája učiteľov i žiakov
Aby žiaci boli nielen objektom pôsobenia, ale aj aktérmi diania
v škole, už tretí rok funguje na škole  Žiacka rada. Tá spája učiteľov, žiakov i rodičov. Členmi žiackej rady sú predsedovia tried od 4. po 9. ročník, ktorých si volia triedne kolektívy. Na pravidelných každomesačných zasadnutiach, v prítomnosti troch pedagógov, majú členovia Žiackej rady možnosť verejne vyjadriť svoje želania, podávať návrhy na organizovanie života detí a prebrať zodpovednosť za prijaté rozhodnutia. Návrhy, problémy a pripomienky sa vždy prekonzultujú aj s vedením školy. Žiacka rada organizuje aj tento školský rok súťaž medzi triedami - Trieda roka. Tu sa hodnotí vzhľad triedy, poriadok, ale aj aktivita žiakov. Odmenou pre víťaznú triedu bude dvojdňový výlet do Vrátnej. Všetky náklady bude hradiť Rada rodičov pri ZŠ.
V minulom školskom roku predstavovali jednotlivé triedy štáty Európskej únie. Na zasadnutí Žiackej rady si vyžrebovali štát, ktorý celý školský rok prezentovali. Každý mesiac bola vyhlásená ústredná téma, napríklad geografická poloha, hlavné mesto, zvyky a obyčaje osobnosti a podobne. „Súťaž pomohla zoznámiť žiakov s jednotlivými členmi EÚ, vlaňajším víťazom bola VI.B trieda,“ zhodnotila súťaž Beáta Veselská, riaditeľka školy.
A ČO O PRÁCI ŽIACKEJ RADY HOVORIA SAMOTNÍ ŽIACI? 
„Riešime tu problémy a niekedy ich vyriešime. Navrhujeme organizovať rôzne podujatia, ktoré nás potešia. Dozviem sa čo? A ako?“
Eva Bistárová, VI. B
„Súťaž Trieda roka zjednocuje kolektív triedy. Žiaci sa viac snažia. Na zasadnutiach Žiackej rady riešime problémy, ktoré majú žiaci.“
Nikola Zemánková, V. A
„Na zasadnutiach sa už vyriešilo veľa problémov. Naše pripomienky a návrhy sa vždy riešili, máme možnosť povedať si svoj názor a aj názor iných žiakov.“ Nikola Borženská, VIII. C


Šport nerozlučne patrí k škole


•Neodmysliteľnou súčasťou života školy na Martinskej ulici je aj šport. Počas jedenásťročnej existencie ZŠ Martinská ako športovej školy so zameraním na volejbal získala škola mnohé ocenenia v rámci regiónu, ale i v rámci Slovenska. Volejbalisti i volejbalistky sú niekoľkonásobní majstri okresu i kraja. Na majstrovstvách SR základných škôl získali dievčatá v roku 2003 titul majsteriek Slovenska, v roku 2000 boli druhé. Chlapci v rokoch 2000 a 2005 získali 4.miesto. Spomenúť treba aj  4.miesto dievčat v Kalokagatii 2004. V tomto školskom roku zorganizovala škola už 8.ročník medzinárodného volejbalového turnaja dievčat O pohár riaditeľky ZŠ Martinská, ktorého sa zúčastňuje 24 vybraných družstiev zo Slovenska, Čiech aj Poľska. Výsledkom kvalitnej práce školy a trénerov sú aj hráčky a hráči, ktorí reprezentujú žilinské kluby (dievčatá ŠK ŽU Žilina, chlapci VKM) na slovenských vrcholových súťažiach, ale aj reprezentanti Slovenska (Piovarči, Keltošová, Berešíková, Kuciaková). „Okrem volejbalových úspechov žiaci školy dosahujú výborné výsledky aj v iných športoch, čoho dôkazom je aj ocenenie Škola roka 2003,“ pripomenula riaditeľka školy Beáta Veselská.


•Ďalšou športovou aktivitou, ktorú škola na Martinskej ulici ponúka svojim žiakom, je možnosť trénovať stolný tenis. Aj v tomto roku zaznamenali reprezentanti školy vynikajúce výsledky. V rámci okresu obsadilo družstvo dievčat l. miesto, chlapci skončili druhí. „Našim dievčatám budeme držať palce aj na majstrovstvách kraja, veríme, že budú rovnako úspešné,“ fandí svojim žiačkam Beáta Veselská.


•Neodmysliteľnou súčasťou školy na Martinskej ulici je aj školský bazén. K areálu školy pribudol v roku 1986. „V školskom roku 2003/04 sa robila jeho veľká generálka, aby spĺňal všetky hygienické a bezpečnostné predpisy. Stála 850-tisíc korún, ktoré sme získali aj vďaka podpore Mestského úradu v Žiline, rodičom a sponzorom,“ aj touto cestou vyjadruje vďaku riaditeľka Beáta Veselská. Bázén v dopoludňajších hodinách využívajú v rámci telesnej výchovy žiaci školy, v popoludňajších hodinách slúži na plavecký výcvik aj chlapcom a dievčatám z iných škôl. Školský bazén pomáha odstraňovať plaveckú negramotnosť, napomáha pri prevencii zdravotného stavu a rastu detí, umožňuje uskutočňovať regeneračné cvičenia žiakov športových tried, pretože jeho súčasťou je aj sauna a služby maséra.


Jazyky doma i v zahraničí


V ZŠ na Martinskej ulici sa cudzie jazyky vyučujú už od 1.ročníka. Žiaci si môžu vybrať podľa záujmu angličtinu, nemčinu, francúzštinu, prípadne aj ruštinu. Po príchode do 5. trie-
dy si priberajú druhý cudzí jazyk. „Veľký záujem je aj o jazykové kurzy v zariadeniach mimo školy aj so zahraničnými lektormi, rovnako aj o jazykovo-environmentálne kurzy doma i v zahraničí,“ hovorí riaditeľka školy Beáta Veselská. Škola pravidelne organizuje aj exkurzie do Rakúska. Pyšní sú aj na úspechy svojich žiakov v jazykových olympiádach. V tomto školskom roku je to konkrétne Juraj Kwame Ďuriš z 5. B triedy (na snímke), ktorý na olympiáde z nemeckého jazyka získal 2. miesto. 


A ČO NA JAZYKOVO-ENVIRONMENTÁLNE KURZY HOVORIA ŽIACI?
„Týždeň sme strávili v prekrásnej prírode na Makove. Veľa sme sa naučili z angličtiny a nemčiny. Na tom čerstvom vzduchu nám celkom dobre pálilo a okrem toho sme sa zahrali aj veľa hier. Bolo super.“
Žiaci 7. B triedy
„V Kolároviciach nám bolo veľmi dobre. Okrem tradičných hier a súťaží sme sa hrali anglické hry, precvičili sme si učivo a naučili sme sa veľa nových slovíčok, viet, básničiek a pesničiek.“
Žiaci 4. B triedy

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Na Oddelení klinickej biochémie vykonali cez 900-tisíc vyšetrení
 2. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 6. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 9. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 12 652
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 4 011
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 3 796
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 630
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 432
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 291
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 196
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 3 076
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 126
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 855

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 3. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 4. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 5. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 6. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 7. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 8. Roman Kebísek: Identifikovali portrét Margaret Lemonovej od barokového maliara A. van Dycka
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 462
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 041
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 017
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 843
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 669
 6. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 377
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 8. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 988
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Nominácia zástupcov II. triedy ObFZ Žilina na najlepšieho brankára, obrancu, záložníka, útočníka a trénera.


27. jan
Ilustračné foto

Stav má na svedomí šérenie variantu omikron.


TASR 27. jan

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


27. jan

Obyvatelia rodinných domov majú povinnosť prevziať si kompostér.


26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Orava patrí medzi regióny s najväčším rastom cien nehnuteľností na Slovensku.


27. jan

V porote bude aj otec Jána Kuciaka a brat Martiny Kušnírovej.


21 h

Rehabilitácia je pre Jozefa Fabiana jediným prostriedkom, ako sa udržať vo forme.


27. jan

V karanténe je už 11 500 detí a žiakov. V areáli nemocnice postavili triážny stan, momky presťahujú na heliport. Od februára bude otvorená len jedna brána.


16 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Niektorí ľudia sú hetero, iní homo. Zvyknite si.
 2. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (3.)
 3. Štefan Vidlár: Čo sa nám dnes prihodilo
 4. Elena Antalová: Keď vyšla Cigaretka na dva ťahy a narodil sa Robo Džunko
 5. Ján Kinik: O čo Vám ide v tej RTVS?
 6. Iveta Bakitová: Peru - pupok sveta Cusco a Machu Picchu
 7. Katarína Harvanová: ...a vaša ulica sa ako volá ?
 8. Roman Kebísek: Identifikovali portrét Margaret Lemonovej od barokového maliara A. van Dycka
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 14 462
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 041
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 6 017
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 843
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 669
 6. Matúš Lazúr: Kam nám uletia ceny nehnuteľností 4 377
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 249
 8. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 988
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu