Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Martinská Žilina

Základná škola na Martinskej ulici, na žilinskom sídlisku Vlčince, má vo svojom rodnom liste ako dátum narodenia napísané 1. september 1980.

Vtedy do školských lavíc zasadlo 456 žiakov v ročníkoch 1. – 6. pod vedením riaditeľa Pavla Schronka. Škola sa postupne rozširovala, vznikli tu športové triedy so zameraním na atletiku a postupne pribudli dve telocvične, šatne, posilňovňa, jedáleň, dielne, školský pozemok, športové ihriská a v roku 1986 aj plaváreň. Za riaditeľovania Petra Juráša získala škola právnu subjektivitu.  „Aká je škola dnes?“ to bola prvá otázka, ktorú sme položili riaditeľke Beáte Veselskej.


Za dvadsaťpäť rokov vyrástla do krásy


V tomto školskom roku sme oslávili 25. výročie vzniku školy. Najviac žiakov sme mali v školskom roku 1983/84, dovedna až
1 275. Vtedy sme museli učiť na dve smeny. V tomto školskom roku máme 653 žiakov v 26 triedach. Päť tried je v Školskom klube detí, pre deti máme 43 záujmových krúžkov. Naším hlavným zameraním sú cudzie jazyky, šport a informatika. Od 1. januára 1994 máme právnu subjektivitu. Zmenilo sa zameranie športových tried, namiesto atletiky dnes dominuje volejbal.
Prostredníctvom volejbalu ste si našli kolegov a priateľov i na Morave.
Presne tak. Už deväť rokov sa stretávame s kolektívom učiteľov z 11. Základnej školy vo Frýdku-Místku. Tešíme sa na koniec tohto mesiaca, keď kolegovia z Moravy prídu do Žiliny. Stretnú sa jednotlivé metodické združenia, vymeníme si skúsenosti a spoločne si posedíme. Kolegyne už teraz rozmýšľajú, akými dobrotami ich prekvapíme. Každý rok sú naše stretnutia nielen milé a spontánne, ale aj užitočné.
Skúste nám niečo povedať o ďalších aktivitách školy.
Toho by bolo veľmi veľa. Musela by som spomenúť rôzne kultúrne podujatia, ktoré so žiakmi navštevujeme, besedy na rôzne témy so zaujímavými ľuďmi. Naši žiaci už od prvej triedy chodia do školy v prírode, na vychádzky i na výlety. Robíme zbery druhotných surovín, vianočné posedenia a besiedky. Veľmi obľúbený je napríklad aj karneval. Každý rok pripravujeme aj Deň otvorených dverí, kedy dostanú najväčší priestor aktivity žiakov. Obľúbené sú aj plesy pre rodičov.


Pre počítačovú gramotnosť


Počítačová gramotnosť dnes patrí k bežnému štandardu. Preto sa na ňu sústreďuje aj pozornosť základného školstva. V škole na Martinskej ulici majú dve počítačové učebne, ktoré sa využívajú v povinne voliteľnom predmete Informatika, učia sa tam aj cudzie jazyky. Popoludní sa pri počítačoch striedajú žiaci od prvej po deviatu triedu, ktorí navštevujú niektorý z počítačových krúžkov, ale priestor majú aj ich rodičia. Aj preto je škola otvorená až do šiestej večer. „V tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu Otvorená škola - Infovek, vďaka ktorému sme dostali jednorazovú dotáciu na nákup počítačovej techniky a mohli sme otvoriť aj druhú počítačovú miestnosť. Garantom IKT je Lenka Žilinčíková,“ dozvedeli sme sa od riaditeľky školy. Povedala nám i to, že škola sa zapojila aj do projektov Internetová vedomostná olympiáda, NEON a ETWINING, kde žiaci komunikujú s kamarátmi zo zahraničia, nacvičujú divadelnú rozprávku, o ktorej sa potom rozprávajú. Výsledkom bude predstavenie a stretnutie sa týchto dvoch skupín.


Žiacka rada spája učiteľov i žiakov
Aby žiaci boli nielen objektom pôsobenia, ale aj aktérmi diania
v škole, už tretí rok funguje na škole  Žiacka rada. Tá spája učiteľov, žiakov i rodičov. Členmi žiackej rady sú predsedovia tried od 4. po 9. ročník, ktorých si volia triedne kolektívy. Na pravidelných každomesačných zasadnutiach, v prítomnosti troch pedagógov, majú členovia Žiackej rady možnosť verejne vyjadriť svoje želania, podávať návrhy na organizovanie života detí a prebrať zodpovednosť za prijaté rozhodnutia. Návrhy, problémy a pripomienky sa vždy prekonzultujú aj s vedením školy. Žiacka rada organizuje aj tento školský rok súťaž medzi triedami - Trieda roka. Tu sa hodnotí vzhľad triedy, poriadok, ale aj aktivita žiakov. Odmenou pre víťaznú triedu bude dvojdňový výlet do Vrátnej. Všetky náklady bude hradiť Rada rodičov pri ZŠ.
V minulom školskom roku predstavovali jednotlivé triedy štáty Európskej únie. Na zasadnutí Žiackej rady si vyžrebovali štát, ktorý celý školský rok prezentovali. Každý mesiac bola vyhlásená ústredná téma, napríklad geografická poloha, hlavné mesto, zvyky a obyčaje osobnosti a podobne. „Súťaž pomohla zoznámiť žiakov s jednotlivými členmi EÚ, vlaňajším víťazom bola VI.B trieda,“ zhodnotila súťaž Beáta Veselská, riaditeľka školy.
A ČO O PRÁCI ŽIACKEJ RADY HOVORIA SAMOTNÍ ŽIACI? 
„Riešime tu problémy a niekedy ich vyriešime. Navrhujeme organizovať rôzne podujatia, ktoré nás potešia. Dozviem sa čo? A ako?“
Eva Bistárová, VI. B
„Súťaž Trieda roka zjednocuje kolektív triedy. Žiaci sa viac snažia. Na zasadnutiach Žiackej rady riešime problémy, ktoré majú žiaci.“
Nikola Zemánková, V. A
„Na zasadnutiach sa už vyriešilo veľa problémov. Naše pripomienky a návrhy sa vždy riešili, máme možnosť povedať si svoj názor a aj názor iných žiakov.“ Nikola Borženská, VIII. C


Šport nerozlučne patrí k škole


•Neodmysliteľnou súčasťou života školy na Martinskej ulici je aj šport. Počas jedenásťročnej existencie ZŠ Martinská ako športovej školy so zameraním na volejbal získala škola mnohé ocenenia v rámci regiónu, ale i v rámci Slovenska. Volejbalisti i volejbalistky sú niekoľkonásobní majstri okresu i kraja. Na majstrovstvách SR základných škôl získali dievčatá v roku 2003 titul majsteriek Slovenska, v roku 2000 boli druhé. Chlapci v rokoch 2000 a 2005 získali 4.miesto. Spomenúť treba aj  4.miesto dievčat v Kalokagatii 2004. V tomto školskom roku zorganizovala škola už 8.ročník medzinárodného volejbalového turnaja dievčat O pohár riaditeľky ZŠ Martinská, ktorého sa zúčastňuje 24 vybraných družstiev zo Slovenska, Čiech aj Poľska. Výsledkom kvalitnej práce školy a trénerov sú aj hráčky a hráči, ktorí reprezentujú žilinské kluby (dievčatá ŠK ŽU Žilina, chlapci VKM) na slovenských vrcholových súťažiach, ale aj reprezentanti Slovenska (Piovarči, Keltošová, Berešíková, Kuciaková). „Okrem volejbalových úspechov žiaci školy dosahujú výborné výsledky aj v iných športoch, čoho dôkazom je aj ocenenie Škola roka 2003,“ pripomenula riaditeľka školy Beáta Veselská.


•Ďalšou športovou aktivitou, ktorú škola na Martinskej ulici ponúka svojim žiakom, je možnosť trénovať stolný tenis. Aj v tomto roku zaznamenali reprezentanti školy vynikajúce výsledky. V rámci okresu obsadilo družstvo dievčat l. miesto, chlapci skončili druhí. „Našim dievčatám budeme držať palce aj na majstrovstvách kraja, veríme, že budú rovnako úspešné,“ fandí svojim žiačkam Beáta Veselská.


•Neodmysliteľnou súčasťou školy na Martinskej ulici je aj školský bazén. K areálu školy pribudol v roku 1986. „V školskom roku 2003/04 sa robila jeho veľká generálka, aby spĺňal všetky hygienické a bezpečnostné predpisy. Stála 850-tisíc korún, ktoré sme získali aj vďaka podpore Mestského úradu v Žiline, rodičom a sponzorom,“ aj touto cestou vyjadruje vďaku riaditeľka Beáta Veselská. Bázén v dopoludňajších hodinách využívajú v rámci telesnej výchovy žiaci školy, v popoludňajších hodinách slúži na plavecký výcvik aj chlapcom a dievčatám z iných škôl. Školský bazén pomáha odstraňovať plaveckú negramotnosť, napomáha pri prevencii zdravotného stavu a rastu detí, umožňuje uskutočňovať regeneračné cvičenia žiakov športových tried, pretože jeho súčasťou je aj sauna a služby maséra.


Jazyky doma i v zahraničí


V ZŠ na Martinskej ulici sa cudzie jazyky vyučujú už od 1.ročníka. Žiaci si môžu vybrať podľa záujmu angličtinu, nemčinu, francúzštinu, prípadne aj ruštinu. Po príchode do 5. trie-
dy si priberajú druhý cudzí jazyk. „Veľký záujem je aj o jazykové kurzy v zariadeniach mimo školy aj so zahraničnými lektormi, rovnako aj o jazykovo-environmentálne kurzy doma i v zahraničí,“ hovorí riaditeľka školy Beáta Veselská. Škola pravidelne organizuje aj exkurzie do Rakúska. Pyšní sú aj na úspechy svojich žiakov v jazykových olympiádach. V tomto školskom roku je to konkrétne Juraj Kwame Ďuriš z 5. B triedy (na snímke), ktorý na olympiáde z nemeckého jazyka získal 2. miesto. 


A ČO NA JAZYKOVO-ENVIRONMENTÁLNE KURZY HOVORIA ŽIACI?
„Týždeň sme strávili v prekrásnej prírode na Makove. Veľa sme sa naučili z angličtiny a nemčiny. Na tom čerstvom vzduchu nám celkom dobre pálilo a okrem toho sme sa zahrali aj veľa hier. Bolo super.“
Žiaci 7. B triedy
„V Kolároviciach nám bolo veľmi dobre. Okrem tradičných hier a súťaží sme sa hrali anglické hry, precvičili sme si učivo a naučili sme sa veľa nových slovíčok, viet, básničiek a pesničiek.“
Žiaci 4. B triedy

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 009
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 106
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 164
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 220
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 546
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 637
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 560
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 749
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 443
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 848
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Otestovať sa môžu aj neobjednaní záujemcovia.

3 h

K dispozícii je 11 odberných miest.

8 h
Gólová radosť Žilinčanov

Na jesennú časť žilinských futbalistov sme sa pozreli rečou čísel.

18 h

Prenájom dočasných mostov je drahý. Župa rokouje o tom, aby celú záležitosť prevzala na seba NDS.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

20. jan

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

23 h

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

19. jan

Už ste čítali?