Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Martinská Žilina

Základná škola na Martinskej ulici, na žilinskom sídlisku Vlčince, má vo svojom rodnom liste ako dátum narodenia napísané 1. september 1980.

Vtedy do školských lavíc zasadlo 456 žiakov v ročníkoch 1. – 6. pod vedením riaditeľa Pavla Schronka. Škola sa postupne rozširovala, vznikli tu športové triedy so zameraním na atletiku a postupne pribudli dve telocvične, šatne, posilňovňa, jedáleň, dielne, školský pozemok, športové ihriská a v roku 1986 aj plaváreň. Za riaditeľovania Petra Juráša získala škola právnu subjektivitu.  „Aká je škola dnes?“ to bola prvá otázka, ktorú sme položili riaditeľke Beáte Veselskej.


Za dvadsaťpäť rokov vyrástla do krásy


V tomto školskom roku sme oslávili 25. výročie vzniku školy. Najviac žiakov sme mali v školskom roku 1983/84, dovedna až
1 275. Vtedy sme museli učiť na dve smeny. V tomto školskom roku máme 653 žiakov v 26 triedach. Päť tried je v Školskom klube detí, pre deti máme 43 záujmových krúžkov. Naším hlavným zameraním sú cudzie jazyky, šport a informatika. Od 1. januára 1994 máme právnu subjektivitu. Zmenilo sa zameranie športových tried, namiesto atletiky dnes dominuje volejbal.
Prostredníctvom volejbalu ste si našli kolegov a priateľov i na Morave.
Presne tak. Už deväť rokov sa stretávame s kolektívom učiteľov z 11. Základnej školy vo Frýdku-Místku. Tešíme sa na koniec tohto mesiaca, keď kolegovia z Moravy prídu do Žiliny. Stretnú sa jednotlivé metodické združenia, vymeníme si skúsenosti a spoločne si posedíme. Kolegyne už teraz rozmýšľajú, akými dobrotami ich prekvapíme. Každý rok sú naše stretnutia nielen milé a spontánne, ale aj užitočné.
Skúste nám niečo povedať o ďalších aktivitách školy.
Toho by bolo veľmi veľa. Musela by som spomenúť rôzne kultúrne podujatia, ktoré so žiakmi navštevujeme, besedy na rôzne témy so zaujímavými ľuďmi. Naši žiaci už od prvej triedy chodia do školy v prírode, na vychádzky i na výlety. Robíme zbery druhotných surovín, vianočné posedenia a besiedky. Veľmi obľúbený je napríklad aj karneval. Každý rok pripravujeme aj Deň otvorených dverí, kedy dostanú najväčší priestor aktivity žiakov. Obľúbené sú aj plesy pre rodičov.


Pre počítačovú gramotnosť


Počítačová gramotnosť dnes patrí k bežnému štandardu. Preto sa na ňu sústreďuje aj pozornosť základného školstva. V škole na Martinskej ulici majú dve počítačové učebne, ktoré sa využívajú v povinne voliteľnom predmete Informatika, učia sa tam aj cudzie jazyky. Popoludní sa pri počítačoch striedajú žiaci od prvej po deviatu triedu, ktorí navštevujú niektorý z počítačových krúžkov, ale priestor majú aj ich rodičia. Aj preto je škola otvorená až do šiestej večer. „V tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu Otvorená škola - Infovek, vďaka ktorému sme dostali jednorazovú dotáciu na nákup počítačovej techniky a mohli sme otvoriť aj druhú počítačovú miestnosť. Garantom IKT je Lenka Žilinčíková,“ dozvedeli sme sa od riaditeľky školy. Povedala nám i to, že škola sa zapojila aj do projektov Internetová vedomostná olympiáda, NEON a ETWINING, kde žiaci komunikujú s kamarátmi zo zahraničia, nacvičujú divadelnú rozprávku, o ktorej sa potom rozprávajú. Výsledkom bude predstavenie a stretnutie sa týchto dvoch skupín.


Žiacka rada spája učiteľov i žiakov
Aby žiaci boli nielen objektom pôsobenia, ale aj aktérmi diania
v škole, už tretí rok funguje na škole  Žiacka rada. Tá spája učiteľov, žiakov i rodičov. Členmi žiackej rady sú predsedovia tried od 4. po 9. ročník, ktorých si volia triedne kolektívy. Na pravidelných každomesačných zasadnutiach, v prítomnosti troch pedagógov, majú členovia Žiackej rady možnosť verejne vyjadriť svoje želania, podávať návrhy na organizovanie života detí a prebrať zodpovednosť za prijaté rozhodnutia. Návrhy, problémy a pripomienky sa vždy prekonzultujú aj s vedením školy. Žiacka rada organizuje aj tento školský rok súťaž medzi triedami - Trieda roka. Tu sa hodnotí vzhľad triedy, poriadok, ale aj aktivita žiakov. Odmenou pre víťaznú triedu bude dvojdňový výlet do Vrátnej. Všetky náklady bude hradiť Rada rodičov pri ZŠ.
V minulom školskom roku predstavovali jednotlivé triedy štáty Európskej únie. Na zasadnutí Žiackej rady si vyžrebovali štát, ktorý celý školský rok prezentovali. Každý mesiac bola vyhlásená ústredná téma, napríklad geografická poloha, hlavné mesto, zvyky a obyčaje osobnosti a podobne. „Súťaž pomohla zoznámiť žiakov s jednotlivými členmi EÚ, vlaňajším víťazom bola VI.B trieda,“ zhodnotila súťaž Beáta Veselská, riaditeľka školy.
A ČO O PRÁCI ŽIACKEJ RADY HOVORIA SAMOTNÍ ŽIACI? 
„Riešime tu problémy a niekedy ich vyriešime. Navrhujeme organizovať rôzne podujatia, ktoré nás potešia. Dozviem sa čo? A ako?“
Eva Bistárová, VI. B
„Súťaž Trieda roka zjednocuje kolektív triedy. Žiaci sa viac snažia. Na zasadnutiach Žiackej rady riešime problémy, ktoré majú žiaci.“
Nikola Zemánková, V. A
„Na zasadnutiach sa už vyriešilo veľa problémov. Naše pripomienky a návrhy sa vždy riešili, máme možnosť povedať si svoj názor a aj názor iných žiakov.“ Nikola Borženská, VIII. C


Šport nerozlučne patrí k škole


•Neodmysliteľnou súčasťou života školy na Martinskej ulici je aj šport. Počas jedenásťročnej existencie ZŠ Martinská ako športovej školy so zameraním na volejbal získala škola mnohé ocenenia v rámci regiónu, ale i v rámci Slovenska. Volejbalisti i volejbalistky sú niekoľkonásobní majstri okresu i kraja. Na majstrovstvách SR základných škôl získali dievčatá v roku 2003 titul majsteriek Slovenska, v roku 2000 boli druhé. Chlapci v rokoch 2000 a 2005 získali 4.miesto. Spomenúť treba aj  4.miesto dievčat v Kalokagatii 2004. V tomto školskom roku zorganizovala škola už 8.ročník medzinárodného volejbalového turnaja dievčat O pohár riaditeľky ZŠ Martinská, ktorého sa zúčastňuje 24 vybraných družstiev zo Slovenska, Čiech aj Poľska. Výsledkom kvalitnej práce školy a trénerov sú aj hráčky a hráči, ktorí reprezentujú žilinské kluby (dievčatá ŠK ŽU Žilina, chlapci VKM) na slovenských vrcholových súťažiach, ale aj reprezentanti Slovenska (Piovarči, Keltošová, Berešíková, Kuciaková). „Okrem volejbalových úspechov žiaci školy dosahujú výborné výsledky aj v iných športoch, čoho dôkazom je aj ocenenie Škola roka 2003,“ pripomenula riaditeľka školy Beáta Veselská.


•Ďalšou športovou aktivitou, ktorú škola na Martinskej ulici ponúka svojim žiakom, je možnosť trénovať stolný tenis. Aj v tomto roku zaznamenali reprezentanti školy vynikajúce výsledky. V rámci okresu obsadilo družstvo dievčat l. miesto, chlapci skončili druhí. „Našim dievčatám budeme držať palce aj na majstrovstvách kraja, veríme, že budú rovnako úspešné,“ fandí svojim žiačkam Beáta Veselská.


•Neodmysliteľnou súčasťou školy na Martinskej ulici je aj školský bazén. K areálu školy pribudol v roku 1986. „V školskom roku 2003/04 sa robila jeho veľká generálka, aby spĺňal všetky hygienické a bezpečnostné predpisy. Stála 850-tisíc korún, ktoré sme získali aj vďaka podpore Mestského úradu v Žiline, rodičom a sponzorom,“ aj touto cestou vyjadruje vďaku riaditeľka Beáta Veselská. Bázén v dopoludňajších hodinách využívajú v rámci telesnej výchovy žiaci školy, v popoludňajších hodinách slúži na plavecký výcvik aj chlapcom a dievčatám z iných škôl. Školský bazén pomáha odstraňovať plaveckú negramotnosť, napomáha pri prevencii zdravotného stavu a rastu detí, umožňuje uskutočňovať regeneračné cvičenia žiakov športových tried, pretože jeho súčasťou je aj sauna a služby maséra.


Jazyky doma i v zahraničí


V ZŠ na Martinskej ulici sa cudzie jazyky vyučujú už od 1.ročníka. Žiaci si môžu vybrať podľa záujmu angličtinu, nemčinu, francúzštinu, prípadne aj ruštinu. Po príchode do 5. trie-
dy si priberajú druhý cudzí jazyk. „Veľký záujem je aj o jazykové kurzy v zariadeniach mimo školy aj so zahraničnými lektormi, rovnako aj o jazykovo-environmentálne kurzy doma i v zahraničí,“ hovorí riaditeľka školy Beáta Veselská. Škola pravidelne organizuje aj exkurzie do Rakúska. Pyšní sú aj na úspechy svojich žiakov v jazykových olympiádach. V tomto školskom roku je to konkrétne Juraj Kwame Ďuriš z 5. B triedy (na snímke), ktorý na olympiáde z nemeckého jazyka získal 2. miesto. 


A ČO NA JAZYKOVO-ENVIRONMENTÁLNE KURZY HOVORIA ŽIACI?
„Týždeň sme strávili v prekrásnej prírode na Makove. Veľa sme sa naučili z angličtiny a nemčiny. Na tom čerstvom vzduchu nám celkom dobre pálilo a okrem toho sme sa zahrali aj veľa hier. Bolo super.“
Žiaci 7. B triedy
„V Kolároviciach nám bolo veľmi dobre. Okrem tradičných hier a súťaží sme sa hrali anglické hry, precvičili sme si učivo a naučili sme sa veľa nových slovíčok, viet, básničiek a pesničiek.“
Žiaci 4. B triedy

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 9. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 10. Bezbariérové vozidlo
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 865
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 837
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 797
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 570
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 674
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 464
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 584
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 536
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 364
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 135
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?