Bytča - Niekoľkí obyvatelia mesta Bytča majú ťažké srdce na jeho vedenie.
Boli totiž nútení prakticky na staré kolená sa vysťahovať z mestských bytov, v ktorých niektorí žili už niekoľko desiatok rokov a hľadať si nové ubytovanie. Tvrdia, že podľa zákona mali na byty nárok. Mesto však hovorí, že nijako nepochybilo.
Byty boli súčasťou mestského polyfunkčného domu. Okrem štyroch bytov na poschodí sa tu totiž nachádzala známa lekáreň a niekoľko ďalších priestorov. Mesto sa ale v roku 2003 rozhodlo objekt predať a vypísalo verejnú súťaž. Už niekoľko rokov predtým ale o odkúpenie svojich bytov žiadali aj jednotliví nájomníci. Nepochodili. „V roku 2001 sme žiadali o odkúpenie bytu, ale z mestského úradu nám odpísali, že je to polyfunkčný dom a nebude sa predávať,“ hovorí Anna Ciesaríková. Lenže v roku 2003 si vraj budovu začali obzerať rôzni ľudia. „Bolo nám to podozrivé, a tak sme zisťovali, čo sa deje. Opäť sme dostali odpoveď, že sa dom nebude predávať. V máji 2003 sme však znova dali žiadosť o odkúpenie bytu. Na ňu nám ale už vôbec neodpovedali,“ dodala A. Ciesaríková. Vraj až z novín sa potom dozvedeli, že sa bude konať dražba a v novembri im oznámili, že dom odkúpil právnik zo Žiliny. To už vedeli, že ich čakajú problémy.
Podľa názoru Ciesaríkovcov totiž mesto nepostupovalo v súlade so zákonom. Byty vraj malo podľa zákona nájomníkom odpredať, pokiaľ o ne požiadali. Na mesto Bytča preto podali aj žalobu. Cítia sa byť oklamaní. „Nakoniec sme ju ale na poslednú chvíľu stiahli. Nemáme totiž toľko finančných prostriedkov, aby sme sa mohli súdiť s mestom. Nikdy však nie je neskoro,“ hovorí Ondrej Ciesarík. no so svojou situáciou sa nezmierili a rovnako ani ostatné štyri rodiny. Ani nemohli. Nový majiteľ, žilinský právnik, sa totiž vo svojom objekte začal správať trhovo a zvyšovať ceny. V priebehu dvoch rokov za dvojizbový byt platili namiesto necelých štyroch až osem tisíc korún mesačne. Takýto nájom si nemohli dovoliť. „Ďalej sme to už nevedeli uniesť. S manželom máme obaja viac ako 60 rokov a na staré kolená sme si museli na seba nabrať dlžoby, aby sme mali strechu nad hlavou. Takto sme dopadli po 33 rokoch, ktoré sme tam bývali,“ dodala A. Ciesaríková.
Mesto Bytča polyfunkčný objekt na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva predalo v roku 2003 prostredníctvom verejnej dražby. Znalec určil cenu objektu na asi 1,5 milióna korún, kupec nakoniec ale zaplatil asi 6 miliónov. Nájomníci, ktorí chceli pôvodne svoje byty odkúpiť do osobného vlastníctva, neuspeli. Na ich poslednú žiadosť, ktorú mestu adresovali ešte pred tým, ako prebehla dražba, im nikto ani len neodpovedal. Cítia sa byť oklamaní a podvedení. „Nikto s nami nekomunikoval, nikto nám nič nepovedal. Stále len tvrdili, že sa dom predávať nebude,“ dodala A. Ciesaríková. Keďže im nikto nič nevysvetlil, majú pocit, že podľa zákona o bytoch im bolo mesto v prípade záujmu o ich odkúpenie povinné vyhovieť. Medzitým sa už väčšina z nich vysťahovala. Dve rodiny dostali ubytovanie v penzióne Jesienka a Ciesaríkovci si našli nový byt.
Vedúci oddelenia správy majetku a regionálneho rozvoja Mestského úradu v Bytči Anton Kotešovský tvrdí, že všetko prebehlo v súlade so zákonom. Nájomníkom bolo totiž byty povinné odpredať iba v prípade, že v polyfunkčnom dome prevažovali obytné priestory nad tými, ktoré slúžili na iné účely. Podľa Kotešovského takýto posudok pre mesto vypracoval súdny znalec Milan Trantarič, ktorý potvrdil, že sa nejedná o bytový dom. Podľa toho aj mesto postupovalo. Takto to totiž určuje stavebný zákon. Podľa našich informácií ale Milan Trantarič vypracoval posudok kvôli určeniu ceny objektu, existenciu výpočtu podlahových plôch v objekte nám však nikto nepotvrdil, hoci sme sa ho snažili získať od primátora Petra Korca a aj od právneho zástupcu mesta Antona Školka. Nepochodili sme aj napriek tomu, že pôvodne sme dostali prísľub, že nám ho mestský právnik poskytne. Anton Školek nám ale v stredu oznámil, že nám ho neposkytne, pretože nemá poverenie od mesta. Vraj si máme dať oficiálnu žiadosť a mesto rozhodne, či nám informácie poskytne. Upozornil nás aj na to, že bude zvažovať, aké informácie nám sprístupní.
Takéto konanie zástupcov mesta vzbudzuje pochybnosti o tom, čo znalecký posudok skutočne obsahuje. Ak totiž existuje, prečo ho pred nami mesto skrýva? Primátor Peter Korec sa nechcel vyjadriť. Povedal iba, že si je správnosťou postupu mesta istý. Isté je, že mesto predajom polyfunkčného domu, ako je objekt špecifikovaný aj v liste vlastníctva, získalo asi 6 miliónov korún. Ak by byty predávalo jednotlivo ich nájomníkom, získalo by za ne pravdepodobne len niekoľko sto tisíc korún a to je obrovský nepomer. Takto to však určuje zákon a pokiaľ nám, ani jednotlivým nájomníkom nikto neukázal posudok, môžeme sa len dohadovať, či mesto Bytča konalo v súlade so zákonom, alebo nie. Zatajovanie informácií ale vzbudzuje pochybnosti.