Dnes na návšteve v ZŠ Predmier

Žiaci i učitelia prichádzajú a odchádzajú, len škola ostáva a píše svoju históriu.

Nie je tomu inak ani v Predmieri, kde sa škola prvýkrát spomína v roku 1868. Vtedy to bola rímsko-katolícka jednotriedna ľudová škola. Postupne rástla, hľadala nové priestory, až kým tu v školskom roku 1965/66 neodovzdali súčasnú budovu školy. Vlani oslavovali jej štyridsiatku. S riaditeľom Pavlom Čižmárom sme sa rozprávali nielen o oslavách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Netreba bedákať, ale tvrdo robiť


Aké boli oslavy?
V prvom rade veselé i trochu nostalgické. Spomenuli sme si napríklad na učiteľské rodiny, ktoré sa deťom z Predmiera venovali celý život. Boli to manželia Dúbravkovci, Kakódyovci a Cvengrošovci. Oslavy boli aj príležitosťou prezentovať sa pred verejnosťou. Žiaci pripravili program a pod vedením učiteľky Kataríny Tarhajovej nacvičili divadelné predstavenie, ktoré malo obrovský úspech.
Boli aj darčeky?
Samozrejme. Ten najväčší a najkrajší sme dostali od starostu obce Ladislava Mesiarika. Spolu s obecným zastupiteľstvom investoval do školy nemalé peniaze. Od 6. októbra sa v našej škole kúri plynom, máme úplne novú plynovú kotolňa, nové radiátory a rozvody. Okrem toho sa nanovo vymaľovala celá škola aj naša športová hala. Celkovo je to viac ako 6 miliónov korún. Na tomto mieste musím povedať, že toto by sme nikdy nemali, keby sme patrili pod bývalé okresné úrady. Takmer každý vie, že po prechode pod obce boli školy v hroznom stave. A tak kúrime a šetríme.
Šetríte?
Nech sa každý hovorí čo chce, peňazí na školu nie je nikdy dosť. A už vôbec nie v obci s nízkym priemerom žiakov na triedu, u nás je to 23,7 žiaka. Čarovať sa s tým nedá. Šetriť treba všade. Niečo získame z prenájmu, niečo na projektoch, niečo z dvoch percent z dane, niečím pomôže ZRPŠ, ale hlavná pomoc musí vždy prísť z obecného úradu. Tak je to každý rok. Normatívy, nie sú podľa mňa najlepším riešením.
Idete s tým aj do budúcich rokov?
Ak chceme byť konkurencieschopní, netreba bedákať, ale tvrdo robiť. My, učitelia, žiaci, rodičia, všetci. Máme rôzne plány a verím, že sa nám všetko podarí. Veď škola je tu pre všetkých, pre žiakov, rodičov, pre tých, ktorí chcú, aby z našich detí vyrástli skutoční ľudia. Aj keď, sami to vidíte, v spoločnosti sa v posledných rokoch vzory hľadajú veľmi ťažko. Ale nájdu sa. Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorým záleží na škole, na ich deťoch, na kultúre. Robme veci tak, aby sme sa mohli každému pozrieť smelo do očí a aby sme sa mohli sami na seba pozrieť do zrkadla.


Podmienky sú nadštandardné


Základná škola v Predmieri sa môže pochváliť najväčšou školskou telocvičňou na Slovensku. Činnosť športovej haly sa začala datovať v septembri 1989. Okrem ihrísk je v nej aj vysúvateľná tribúna pre divákov, a tak sa v hale môžu organizovať aj najrôznejšie kultúrne podujatia. „V prvom rade sa však využíva na šport a v permanencii je od rána až do neskorých večerných hodín. Vtedy je k dispozícii obyvateľom obce, rôznym organizáciám či športovým klubom,“ skonštatoval riaditeľ školy Pavol Čižmár. Niet sa potom čo čudovať, že mladí športovci z Predmiera dosahujú skvelé výsledky nielen na okresnej úrovni. Týka sa to najmä futbalu, hádzanej a vybíjanej. Nedávne 4. miesto mladých predmierskych futbalistov na majstrovstvách Slovenska v Bratislave hovorí za všetko.


Dve percentá úspešné
„V kalendárnom roku 2005 získala naša škola od rodičov našich žiakov, priateľov školy, podnikateľov a sponzorov, prostredníctvom nadácie Spoločne pre región, 2 percentá zo zaplatenej dane vo výške 122 850
korún,“ pochválila spoluprácu s nadáciou Spoločne pre región zástupkyňa riaditeľa ZŠ v Predmieri Tatiana Klusová. S celou akciou boli veľmi spokojní a veria, že rovnako úspešní budú aj tento rok. Aj touto cestou riaditeľstvo školy ďakuje všetkým prispievateľom za pomoc a podporu ZŠ v Predmieri.


Po olympiáde šikovnosti zápis
Posledný januárový štvrtok bol pre „veľkých“ škôlkarov z Predmiera a Maršovej-Rašova významným dňom. V priestoroch školy bol slávnostný zápis detí do prvého ročníka na budúci školský rok. Začal sa malou olympiádou šikovnosti v kreslení, spievaní, prednášaní básničiek a iných školských disciplínach. Za každú z nich získali deti medailu. Až potom sa mohol začať skutočný zápis. „V školskom roku 2006/07 budeme mať v prvej triede 26 žiakov, 13 chlapcov a 13 dievčat. Štrnásť z nich bude z Predmiera, ostatní z Maršovej-Rašova,“ taká je prognóza zástupkyne Tatiany Klusovej na budúci školský rok. Zo školy v júni odíde 20 deviatakov.


Divadlo má talenty i tradíciu
Ochotnícke divadlo má v Predmieri svoju dlhoročnú tradíciu. Výnimkou nie je ani škola. Už tretí rok tu vedie divadelný krúžok učiteľka Katarína Tarhajová. „V krúžku pracujú deti od 4. triedy. Okrem správnej výslovnosti sa zdokonaľujú aj v prednese. Na konci školského roka prepravujú pre svojich spolužiakov, ale aj pre obec divadelné predstavenie,“ zoznámila nás s prácou divadelného krúžku Katarína Tarhajová. Medzi malých hercov chodia aj ich predchodcovia, ktorí sa každý rok aktívne zapoja do nácviku. Hlavné úlohy stvárnili aj v divadelných hrách Kubo a Kamenný chodníček. Už teraz mladí divadelníci pozývajú všetkých na predstavenie rozprávky Popoluška.


Počítače nie sú neznámou
Počítačovou technikou nežijú len žiaci zo ZŠ v Predmieri, ale blízka sa stáva aj ich rodičom. Počítačová učebňa je vybavená počítačmi, ktoré sú z projektu Počítače školám a ďalšími, ktoré škola získala pred dvoma rokmi. „Učebňa sa využíva denne. Či už na vyučovaní nepovinného predmetu práca s počítačom, pri vyučovaním všeobecno-vzdelávacích predmetov, dvakrát týždenne tu chodia žiaci na počítačový krúžok,“ dozvedeli sme sa od riaditeľa školy Pavla Čižmára. Vieme však aj to, že škola sa zapojila aj do projektu Digitálne Štúrovo, v ktorom získala od Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR dotáciu vo výške 73-tisíc korún. „Cieľom tohto projektu je zdokonalenie práce s informačnými a komunikačnými technológiami pre širokú verejnosť. Na kurzy tu chodia dospelí z Predmiera i z Maršovej-Rašova, dvakrát do týždňa je pre obyvateľov oboch obcí otvorená internetová klubovňa,“ doplnil informácie učiteľ Vladimír Kaláb, ktorý sa počítačom v škole venuje.



 

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu