V obci sú dve základné školy, tá menšia z nich úplne na hornom konci. Obklopená prekrásnou prírodou a v týchto dňoch aj zavalená snehom. O neľahkom živote „kopaničiarskej“ školy sme sa rozprávali s riaditeľkou ZŠ Veľké Rovné – Ivor Mgr. Gabrielou Chudejovou.
Deti z Ivora sa vo svete nestratia
Tento rok oslavujeme 45. výročie vzniku našej školy. Nehanbíme sa za prívlastok „kopaničiarska“. Naopak, sme naň hrdí. Mnohí naši žiaci musia prekonať peši niekoľkokilometrové vzdialenosti, aby sa do školy dostali, ani to im však neuberá chuti do učenia. Na druhej strane je pozitívne, že sú mimo veľkých negatívnych vplyvov. Sme rodinná škola a našou výhodou je, že v triedach je menší počet žiakov, od 14 do 21. To nám umožňuje podchytiť talenty, pracovať s nimi a rozvíjať ich. Rovnako v zárodku zachytíme aj každý prejav zlovôle a nedisciplinovanosti. Aj s rodičmi máme maximálny záujem na tom, aby sa u nás nerozmohlo záškoláctvo, šikanovanie, drogy.
Niekoľkokrát ste spomenuli spoluprácu s rodičmi. Musí byť naozaj dobrá.
Je to naozaj tak. Prejavuje sa to všade. A vôbec, podporu cítime zo všetkých strán. Rodičovské združenie je právny subjekt a ako nezisková organizácia môže školu aj finančne dotovať. Vlani sme na
2 percentách z daní získali viac ako 26-tisíc korún. Aj vďaka rodičom sa nám za ostatné tri roky podarilo opraviť strechu, zrekonštruovať sociálne zariadenia, vymaľovať, urobiť nátery okien a oplotenia. Z kapitálových výdavkov budujeme aj viacúčelové ihrisko.
Vzhľadom na to, že nemáte telocvičňu, bude určite využité.
Určite. Telocvičňou je nám okolitá príroda, v takomto počasí však musia žiaci cvičiť na chodbe. Stále pracujeme na projekte Telocvičňa v prírode. Sme otvorenou školou v oblasti športu, už dvakrát po sebe sme dostali dotáciu po 50-tisíc korún. Tí najmenší majú teraz za školou akúsi bobovú dráhu, tam sa dokážu vyblázniť do sýtosti. Tento rok je v Ivore inštalovaný aj lyžiarky vlek, takže sme nemali problémy s lyžiarskym výcvikom. Plavecký sa nám však asi nepodarí zabezpečiť.
Prečo?
Situácia je taká, že v našej obci je málo pracovných príležitostí, prispel k tomu aj krach firmy Ľudová tvorba. Veľa ľudí je v hmotnej núdzi, prípadne žijú zo životného minima. Cesta autobusom z Veľkého Rovného na plaváreň do Považskej Bystrice stojí na jeden deň 3 600 korún, 5-dňový plavecký výcvik na jedného žiaka vyjde 420 korún. Od niektorých rodičov to nemôžeme žiadať. Ale aj tak som presvedčená, že z našej školy vychádzajú veľmi šikovné deti, ktoré sa vo svete nestratia.
Zdravá škola i zdraví žiaci
ZŠ Veľké Rovné – Ivor je už držiteľom certifikátu ministerstva školstva Zdravá škola. Celý tento projekt má na starosti učiteľka Elena Turčanová: „V škole máme špeciálnu nástenku, ktorá sa venuje zdravému spôsobu života. Pripravujeme rozhlasové relácie, súťaže medzi triedami, zabezpečujeme pitný režim. Deti dostávajú bylinkové čaje, ktoré odbúravajú únavu i stres.“ To však na získanie certifikátu by určite nestačilo. Vyrátať všetky činnosti, ktoré sa v Ivore v rámci tohto projektu robia, by zabralo veľmi veľa miesta. Dôležité miesto tu má zdravotná výchova, venovaná prevencii, správnej výžive či relaxačným cvičeniam. „Chceme, aby deti mali čo najviac pohybu. V jarných a jesenných mesiacoch sa môžu cez veľké prestávky venovať rôznym pohybovým aktivitám, k dispozícii majú aj „zelené triedy“ v areáli školy, kde sa učia,“ zdôrazňuje Anna Turčanová. A ako sa na správnych „kopaničiarov“ patrí, venujú tu veľký priestor aj životnému prostrediu. V škole pracujú žiacke ekohliadky, ktoré monitorujú tok riečky Rovňanky, deti budujú aj Chodník zdravia. Okruhliaky na jeho realizáciu venovali rodičia z vlastných stavieb. „Pretože naša škola leží v chránenej krajinnej oblasti Kysuce, zapojili sme sa aj do projektu Strom života. Treba pripomenúť, že významný podiel na certifikáte Zdravej školy majú aj učitelia. U žiakov rozvíjajú vlastnosti, aby rozlíšili dobré od zlého, aby si chránili zdravie, aby boli zodpovední a aby si tieto pozitívne návyky preniesli aj do dospelosti,“ zhodnotila celý projekt učiteľka Elena Turčanová.
Stanko je super
V ZŠ Veľké Rovné – Ivor, vždy pred začiatkom prázdnin udeľujú najlepšiemu žiakovi Cenu riaditeľa školy. V júni 2005 ju už po druhýkrát po sebe získal ôsmak Stanislav Boko. „O udelení ceny rozhoduje okrem pedagógov aj školský parlament. Stanko síce nie je čistý jednotkár, cenu dostal za šírenie dobrého mena školy,“ dozvedeli sme sa od riaditeľky Gabriely Chudejovej. Stanislav Boko úspešne reprezentoval školu v súťaži Čo vieš o vesmíre, v geografickej olympiáde, v šachu, malom futbale, je aj mladým záchranárom civilnej ochrany. „Je to naozaj chlapec do koča i do voza. Má veľa záujmov,“ prezradila ešte o Stankovi riaditeľka školy. Sám je však skromný a pri udeľovaní Ceny riaditeľa školy ho najviac potešili rôzne knihy. „Ešte som dostal aj všeličo iné, ale najsuper boli tie knižky. Opäť sa dozviem niečo nové,“ priznal sa Stanko. Možno chce na titul „zaútočiť“ aj po tretíkrát.
Informačná technika má u nás zelenú
Počítače sa už dostali určite do každej školy. A je o ne neskutočný záujem. „Dokázali by sme využiť aj dvojnásobný počet počítačov, ako máme teraz,“ je presvedčená riaditeľka Základnej školy Veľké Rovné – Ivor Gabriela Chudejová. Informačno-komunikačné technológie prinášajú pre vyučovanie veľa nových podnetov. „Všetci naši učitelia absolvovali kurzy práce s počítačom, traja absolvovali školské inovačné štúdium v oblasti informatizácie, dvaja majú certifikát správcu siete,“ chváli svojich kolegov Gabriela Chudejová. Pre celú školu je internet nevyčerpateľným zdrojom informácií. Žiaci sa zapájajú do rôznych internetových súťaží, teraz všetci žiaci od 2. do 9. ročníka riešia prvú vedomostnú olympiádu, ktorú organizuje jedna žilinská firma. „Sme otvorenou školou, napríklad v oblasti Infoveku sme, aj napriek tomu, že sme malá škola, dostali štátnu podporu vo výške 100-tisíc korún,“ zhrnula projekt informačno-komunikačných technológií v škole riaditeľka Gabriela Chudejová.
Počítače sa v škole vo Veľkom Rovnom – Ivor využívajú stále. Napríklad aj pri vyučovaní dejepisu. Predmet tým získava úplne novú príťažlivosť.