Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Nám. mladosti v Žiline na Hájiku

Naším poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov, slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.


"Naším poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov, slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie," také je krédo Základnej školy na Námestí mladosti na najmladšom žilinskom sídlisku Hájik. Potvrdila nám to aj riaditeľka školy Janka Halečková.Škola je spoločenstvo osobnostíSte najmladšou žilinskou školou, o ktorej mnohí obyvatelia mesta ani nevedia. Predstavte nám ju.
Je to pravda. Sme najmladšia škola, ale počtom žiakov, ktorých máme vyše 700, patríme aj medzi najväčšie školy v okrese. Výstavba našej školy sa začala v školskom roku 1990/91, prvým dokončeným blokom bol pavilón G, v ktorom sa začalo učiť už v septembri 1992. Najmladším prírastkom sú pavilóny B a C so vstupným areálom, ktoré nám slúžia len od mája. Podľa schválených projektov by ešte mali pribudnúť pavilóny E a D, pre telocvične, šatne  a odborné učebne. Veríme, že sa všetko čoskoro podarí dokončiť.
Iste máte veľké ciele?
Samozrejme. V centre nášho záujmu sú naši žiaci a im sa podriaďujú všetky naše snaženia. Každý žiak je pre nás osobnosťou, a tak chceme zdokonaľovať jeho hodnotovú orientáciu a všepiť im morálne, etické, enviromentálne, estetické, komunikačné a rodinné cítenie. Dôležitá pri tom je aj spolupráca s okolím. V hodnotovom programe školy sa hovorí, že naša škola verí v hodnotu, dôstojnosť a identitu každého jednotlivca, že našou úlohou je viesť žiakov k sebauvedomovaniu a sebarealizovaniu, aby si uvedomili, že všetci musíme rešpektovať vzájomné práva. Veríme v dôveru a spoluprácu. Dokážeme to tak, že každý musí podať na pracovisku ten najlepší osobný výkon.

Skryť Vypnúť reklamu


Biofeedback pomáha deťomZákladná škola na Hájiku je jedinou ZŠ v meste, ktorá vlastní zázračný prístroj s názvom biofeedback. Pre laika takmer nezrozumiteľný, a preto sme sa o jeho účinkoch porozprávali so školským špeciálnym pedagógom, Zuzanou Oravcovou.
Na čo sa využíva biofeedback?
Využívam ho hlavne na tréning pozornosti, koncentrácie, odbúranie psychického napätia, koncentrácie, pri poruchách učenia, ktoré sa odvíjajú od ľahkých psychických disfunkcií. Pri práci na prístroji sa upraví pozornosť dieťaťa, dlhšie vydrží sledovať vyučovací proces, sledovať prácu a všetky hodnoty sa pod vplyvom tréningu na biofeedbacku upravujú.
Je veľa detí, ktoré potrebujú pozornosť špeciálneho pedagóga?
Na našej škole mám na starostlivosti 30 detí, len tie, ktoré to najviac potrebujú. Zameriavam sa hlavne na deti z prvého stupňa, aby sa podchytili a aby sa poruchy dali ľahšie odstrániť. Tie staršie sú akoby s poruchou vyrovnané a ťažko sa odstraňuje.
Pracujete s nimi individuálne alebo v skupinkách?
Iba individuálne, je to lepšie. Každé dieťa je svojské a problém má rozvinutý v inom stupni. Pri individuálnej práci sa takto dá zamerať práve na ten jeho problém.
Badať už u detí, ktoré chodia na tréning na biofeedback, nejaké pokroky?
Zatiaľ o tomto nemôžem povedať nič, na to máme prístroj veľmi krátko. Deti majú  za sebou prvé dve sedenia. Ale keď som sa stretla s rodičmi detí, ktoré na biofeedbacku absolvovali celý cyklus, ich reakcie boli veľmi pozitívne. Deti sa zlepšili, upokojili, u niektorých sa znížila hyperaktivita. Rovnaká bola aj spätná reakcia učiteľov. Je to však časovo náročná terapia, každé dieťa potrebuje aspoň 40 sedení.

Skryť Vypnúť reklamu


Deti sa v škole nikdy nenudiaŠkolské kluby detí sa zdajú mnohým zbytočné. Vychovávateľka Školského klubu detí (ŠKD) zo ZŠ na Hájiku Eva Vavríková (na snímke) nás však presvedčila o opaku. "Deti v našom klube sú rozdelené do niekoľkých oddelení. Je otvorený od 6.00 do 17.00 h, aby sme sa postarali o deti, ktorých rodičia odchádzajú do práce skoro ráno alebo z nej chodia až podvečer." Mimoškolská činnosť to sú však aj záujmové krúžky. Aj v tejto oblasti majú deti z Hájika veľké možnosti. Obľúbené sú krúžky športové, čoraz väčšiu popularitu i úspechy získava tanečný krúžok Skipy. Treba spomenúť aj krúžok šikovných rúk, moderátorský, krúžok lega, varenia, športovo-turistický krúžok, počítačové krúžky a jazykové, o ktoré je mimoriadny záujem. Okrem toho môžu priamo v škole navštevovať aj hudobný, dramatický, výtvarný a tanečný odbor základnej umeleckej školy. "O ŠKD je zo strany rodičov veľký záujem, chodí k nám viac ako 180 detí. Keď nám počasie praje, chodíme na športovo turistické vychádzky, robíme rôzne súťaže, spoločenské podujatia. Spomeniem napríklad jesenný protidrogový beh zdravia. Asi od októbra sa už začíname pripravovať na vianočnú besiedku. Vlani sme začali s imatrikuláciami prváčikov," vypočítavala Eva Vavríková. 

Skryť Vypnúť reklamu


Dovoľte nám predstaviť sa
Základná škola Námestie mladosti v Žiline na Hájiku je škola ako každá iná. Určite sú však v nej veci, ktoré dokážu osloviť rodičov i žiakov. Terajších, ale aj tých budúcich.
Oproti štandardnému variantu učebných plánov tu realizujú aj variant jazykový, ktorý umožňuje vytvoriť jazykovú triedu od 3. ročníka, druhý cudzí jazyk potom žiaci priberajú v 5. triede.
Od 5. ročníka tu pribúda aj trieda s rozšíreným vyučovaním technickej výchovy so zameraním na počítače.
V súčasnosti sa v škole vyučuje angličtina, nemčina a francúzština. V prípade potreby sú schopní zabezpečiť aj vyučovanie ruštiny.
Škola má dve počítačové učebne, v jednej je dvanásť, v druhej, ktorá sa práve vybavuje, ich bude 24.
V pavilóne G je herňa, Školský klub detí, posilňovňa, priestor na šport a stolno-tenisové aktivity. V pavilóne A je zasa kuchyňa a školská jedáleň.Čo chceme, kam smerujeme
Jedným z najdôležitejších cieľov školy je nacvičovať v školskom prostredí zručnosti života, to znamená schopnosti, ktoré človek potrebuje na to, aby jeho život bol kvalitný a úspešný.
•integrita - poctivosť, úprimnosť a morálne pravidlá,
•flexibilita - schopnosť meniť plány v prípade potreby,
•iniciatíva - schopnosť vykonať niečo, keď vidím, že je to potrebné,
•vytrvalosť - pokračovať v začatom diele aj napriek ťažkostiam,
•organizácia - vedieť plánovať, usporadúvať a realizovať,
•zmysel pre humor - vedieť byť veselý a vtipný bez zraňovania iných,
•riešenie problémov - hľadať riešenie, prekonávať prekážky,
•priateľstvo - vedieť si vybrať a udržať priateľa pomocou vzájomnej dôvery,
•zvedavosť - snaha dozvedieť sa, alebo poznať veci v plnom rozsahu,
•snaha - pokúšať sa o niečo s vynaložením čo najväčšieho úsilia,
•spolupráca - spoločná práca na rovnakom cieli - zámere,
•starostlivosť - všímať si, čo potrebujú iní ľudia, pomáhať im a starať sa o nich,
•zodpovednosť - zodpovedať za svoje činy,
•zdravý rozum - používať zdravý úsudok, robiť to, čo je správne a dobré.  POZVÁNKA
Vedenie ZŠ Námestie mladosti na Hájiku pozýva všetkých rodičov, budúcich prváčikov a priaznivcov školy na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 15. decembra.
V čase od 8.00 do 12.00 h budú mať možnosť pozrieť si vyučovanie rodičia žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Zaiste ich zaujme, ako sa ich deti učia korčuľovať (od 10.00 do 11.00 h v novej hale na zimnom štadióne). Popoludní sa budú prezentovať záujmové krúžky. Deň otvorených dverí vyvrcholí od 15.00 do 15.30 h obhliadkou školy a vianočnou besiedkou Školského klubu detí. Na akékoľvek otázky ochotne odpovedia všetci pracovníci školy.Dobrá spoluprácaDôležitým momentom v živote školy je odchod žiakov na stredné školy. "Umiestňovanie našich žiakov je pomerne úspešné. Až 80 percent ide na stredné školy s maturitou, ostatní na 3-ročné učebné odbory. Vlani sa všetci žiaci z Hájika umiestnili už v prvom kole," pochválila žiakov výchovná poradkyňa Jaroslava Dudjaková. Spokojná je aj so záujmom rodičov, pre ktorých je k dispozícii každý pondelok od 14.00 do 15.00 h. "V prípade potreby, rada vyjdem v ústrety rodičom i žiakom a stretnem sa s nimi aj v inom termíne," dodala Jaroslava Dudjaková. 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 072
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 415
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 372
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 163
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 738
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 615
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 566
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 467
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 423
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 315
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

18 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

15 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

18 h
Kapitán Strečna Jakub Beháň v zápase proti Višňovému (2:3). Trio bratov Beháňovcov nastrieľalo z dvadsiatich gólov FK Strečno v jesennej časti viac ako polovicu. Spomínaný Jakub ich dal päť, rovnako aj Marek. Tretí Patrik strelil jeden.

Futbalistom z obce na Váhu patrí až jedenáste miesto.

18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

20 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

15 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

25. jan

Už ste čítali?