Týmto dňom začína svoje funkčné obdobie každý prezident Rotary klubu, ktorý je vo funkcii jeden rok. Prvý Rotary klub bol založený pred sto rokmi v Spojených štátoch amerických s ideou, že by sa mala nájsť skupina ľudí, ktorí chceli v tých divokých časoch tvoriť určitú spoločensko-ekonomickú protiváhu nie celkom pekným spoločenským javom vtedajšej Ameriky. Súčasným prezidentom žilinského Rotary klubu je Ladislav Čierny.
Aké boli začiatky Rotariánov v Žiline?
Začali sme v Slovane pod taktovkou vtedajšieho primára očného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Františka Veselého. Založenie klubu v Žiline nadväzovalo na založenie klubov v Bratislave a v Piešťanoch. To boli prvé lastovičky na Slovensku. Postupne vznikali ďalšie kluby. Najaktuálnejší je vznik Rotary klubu v Martine. V apríli budúceho roku by malo dôjsť k jeho medzinárodnému uznaniu.
Čím sa zaoberá žilinský Rotary klub?
Rotary klub sa zaoberá spoločenskými procesmi. Nie sme ziskovou organizáciou, čiže prostriedky použijeme čiastočne na vykrytie vlastnej činnosti a najmä na akcie, ktoré robíme. Prácu máme rozdelenú do jednotlivých oblastí. Veľmi významnou je práca s mládežou. Organizujeme medzinárodné výmeny študentov. Znamená to, že vybraní študenti z celého sveta navštívia Slovensko, v našom konkrétnom prípade Žilinu. Tu sú počas štúdia na strednej škole ubytovaní v rotariánskych rodinách. Máme skúsenosti, že je to pre nich nezabudnuteľný pozitívny zážitok. Za náš klub sme už poslali, alebo odporučili desiatky študentov na dlhodobé pobyty po celom svete. Nejde len o deti z rotariánskych rodín, aj keď ani to sa nevylučuje. Okrem toho sú ešte krátkodobé výmeny v prázdninových, ale aj v iných obdobiach. Tu majú študenti možnosť spoznať sa a stráviť pár dní v medzinárodnom prostredí bez ohľadu na spoločenské postavenie a náboženské vyznanie. Ďalšou činnosťou je oblasť služby regiónu. Oslovili sme zástupcov Vyššieho územného celku, ako aj predstaviteľov mesta a navrhli sme určitú spoluprácu. Do budúcnosti by sme chceli túto činnosť rozšíriť. Dôležitá je pre nás pomoc tým, ktorí ju veľmi potrebujú. Ide najmä o postihnuté deti. Veľmi tesne participujeme na známom medzinárodnom festivale Jašidielňa, kam prispievame ako finančne, tak aj materiálne. Minulý rok sme organizovali benefičný koncert v Dome umenia Fatra, ktorého výťažok bol tiež poskytnutý na takéto účely. Akciou, ktorá má naozaj tradíciu, je náš benefičný ples. Vždy ho uvádza náš čestný člen Michal Dočolomanský. Výťažok z tejto akcie nie je malý. Koná sa tam aj dražba obrazov, ktoré namaľujú postihnuté deti. Tento ide potom na spomínanú Jašidielňu alebo na podobnú akciu v Čadci, ktorá sa volá Stružielka. Podpora týchto dvoch podujatí je v našom dlhodobom programe, takže žiadny prezident nevymýšľa iné akcie. Snažíme sa mať kontinuitu, aby to, čo robíme, malo hlavu aj pätu. Veľmi dôležitou vecou, ktorú sme robili v spolupráci s jedným americkým Rotary klubom, bolo bezplatné dovezenie sto počítačov do škôl v rámci nadácie Rotary International. Tieto akcie nevnímam ako charitu, určite majú širší spoločenský rozmer. Teraz pripravujeme ďalší grant, konkrétne dovoz a montáž ďalších 150 počítačov do regiónu. Tie by sme už chceli poskytnúť nielen školstvu, ale aj zdravotníctvu, či Domovom sociálnych služieb.
Máte aj pravidelné aktivity?
Už desať rokov pozývame významných občanov z regiónu na prednášky v klube. Tak sa dozvieme o problémoch v regióne, ale aj oni sa dozvedia o našej činnosti, ktorú pokladáme za otvorenú. Na zasadnutí nemáme také diskusie, ktoré by sa nemohli napríklad zverejniť aj v médiách. Mnoho ľudí, ktorí majú čo povedať do rozvoja regiónu, sa dozvie o aktivitách Rotariánov a úplne inak sa potom hľadí na našu činnosť.
Nespájajú vás ľudia s rôznymi tajnými spoločenstvami a bratstvami?
Fakt je ten, že sú aj prípady hlbokého nepochopenia, kedy sme boli zaradení medzi rôzne čudné spolky. V histórii, ani teraz, to tak nikdy nebolo. Keď si zoberiete, že v pondelok (17. 10., pozn. red.) príde do Bratislavy novozvolený celosvetový prezident Rotariánov a bude prijatý hlavou štátu Ivanom Gašparovičom, ako aj ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Toto samo o sebe svedčí o tom, že naša činnosť je dôveryhodná a transparentná. Dnes je na svete niečo viac ako milión Rotariánov v približne 30-tisíc kluboch na celom svete. Kluby sú členené do takzvaných dištriktov. My tu máme Československý dištrikt. To znamená, že Rotariáni z Česka a zo Slovenska medzi sebou nepoznajú žiadne hranice.