Obec Fačkov, učupená pod Kľakom, si žije svoj jednoduchý a tichý život. Len raz do roka sa zmení na dedinu masiek a maškár. Naposledy sme tu boli pred necelými dvoma rokmi. Aj vtedy sme sa rozprávali so starostkou Annou Bielikovou, ktorá vedie obec pevnou ženskou rukou už druhé volebné obdobie.
Čo sa tu za tie dva roky udialo? Najdôležitejšie je, že sme v podstate dokončili územný plán obce Fačkov, ktorý už tretíkrát čaká len na schválenie na Krajskom stavebnom úrade v Žiline. Veríme, že tento raz úspešne, veď už sme zaň zaplatili asi 400-tisíc korún, ktoré poriadne načreli náš obecný rozpočet. Očakávame, že nám pomôže vyriešiť hlavne bytovú otázku. To však bude záležať predovšetkým na občanoch, či budú ochotní si pozemky navzájom vymeniť alebo predať. Nemal by to byť problém, už dávnejšie sme ukončili zjednodušený register pôvodného stavu pozemkov, ktorý určil všetkých vlastníkov, presne podľa pozemkovej knihy. My nemôžeme rozhodovať o pozemkoch iných vlastníkov, pri výstavbe vieme pomôcť len tak, že urobíme inžinierske siete. Ľudia sa stále držia svojej pôdy, aj keď jej majú len kúsok. Na rozvoj dohody je však nutná spolupráca a dohoda.
S tým súvisí aj register obnovy evidencie pozemkov. Zaiste. Začali sme s vysporiadavaním pozemkov. Cez komisiu, ktorá je zložená z občanov a z pracovníkov katastrálneho a pozemkového úradu vysporiadať nevysporiadané pozemky v extraviláne aj v intraviláne. Máme tu už dosť žiadostí, ale zatiaľ sa to nezapisuje. Z jednoduchej príčiny, že register sa teraz robí v Rajeckej Lesnej, keď skončia zápis tam, príde na rad Fačkov.
Počuli sme, že ste začali aj so separovaným zberom? Ešte v apríli minulého roku. Zatiaľ zbierame sklo a plasty. Po uliciach v celej dediny máme rozostavané 110-litrové plastové nádoby. Sedemdesiat z nich je na plasty a 50 na sklo. Sú zrozumiteľne označené a jedna žilinská firma nám ich tiež vyváža podľa našich požiadaviek a potrieb. Sme veľmi spokojní. Ľudia si už na to zvykli, občas urobíme kontrolu, či je všetko v poriadku a či sú v kontajneroch len tie veci, ktoré tam majú byť. Stane sa, že nám neplechu narobia chatári, ktorí do našich kontajnerov niekedy nahádžu aj to, čo si priviezli z domu. Ale radšej nech je to tam, ako na nejakej divokej skládke. Pokiaľ kontajnery na plasty nestačia, najmä v lete, rozdávame po domácnostiach plastové vrecia.
Mali ste problémy aj s vykurovaním úradu? To už je, našťastie, minulosť. Máme nádrž na flaga-plyn a splynofikovaná je celá budova úradu aj kultúrneho domu. Stálo nás to viac ako 350-tisíc. Musím však povedať, že od štátu sme dostali celých 80-tisíc korún, ako účelovú dotáciu, len na modernizáciu kúrenia na úrade.
Spomeňte aj to, čo vás čaká. O tom je ťažko hovoriť. Všetko sa bude odvíjať od finančnej situácie. Chceme, aby naša obec bola pekná a čistá. O to sa starajú aj zamestnanci na menších obecných službách, ktorých máme spolu šestnásť. Jedenásť mužov a 5 žien. Roboty máme pre všetkých stále dosť. Nedávno dokončili oplotenie cintorína z južnej strany. Vyrúbali sme tam staré stromy a poobriezali lipy. Na voľné miesta sme vysadili tuje. No a na budúci rok nás čakajú oslavy 655. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Chceme, aby boli pekné a veselé, aby naši obyvatelia na ne dlho spomínali. Aspoň najbližších päť rokov.
Dedina ako veľká záhrada
Že vo Fačkove riadia obec ženy, poznať aj podľa toho, že celá obec sa skvie čistotou a pripomína jednu veľkú, na žlto rozkvitnutú záhradu. "Na jar sme po celej dedine posadili sadenice aksamietnic, ľudovo zvaných smradľačky a tie nám kvitli celé leto, až doteraz. Starajú sa o to ženy, ktoré zamestnávame v rámci menších obecných služieb. Teraz zbierajú z rastliniek, ktoré práve odkvitajú, semienka, aby sme si mohli už skoro na jar vypestovať vlastné sadenice a opäť ich posadiť. Tieto ženy roznášajú po dedine aj obedy pre dôchodcov, ktoré k nám vozia z Hromadovho hostinca z Rajeckej Lesnej," prezradila nám tajomstvo rozkvitnutej obce starostka Anna Bieliková.
História je aj súčasnosťou
Rekonštrukcie a úpravy neobišli ani Obecný úrad vo Fačkove. Z budovy vysťahovali sklad materiálu CO a umiestnili ho do školy. Keď v uvoľnenej miestnosti znížili stropy, zaviedli do nej kúrenie, vymaľovali a obložili ju drevom, presťahovali do nových priestorov fačkovskú izbu. Je plná krojov a ďalších artefaktov, ktoré pripomínajú, ako sa vo Fačkove žilo kedysi. "Fačkovská izba je srdcovou záležitosťou pracovníčky úradu Evky Hollej, ktorá má na jej vzniku najväčšiu zásluhu. Neverili by ste, ale najkrajšie a najvzácnejšie exponáty nachádzame obyčajne vyhodené pri kontajneroch," so smiechom skonštatovala starostka Anna Bieliková. Momentálne sliedia po starom lustri, aby im ten moderný, ktorý vo fačkovskej izbe zatiaľ je, nerušil historický ráz izby. Do miestností, kde bola fačkovská izba predtým, umiestnili obecný archív, miestny rozhlas a urobili tam malú zasadačku.
Problémy so školou končia
Niet vari obce, kde by nemali problémy so školskými budovami, ktoré im do kompetencie odovzdal štát. "Cez prázdniny sme kompletne vymaľovali celú školu, ponatierali sokle, trochu sme zmenšili kotolňu a urobili sme pre dievčatá nové sociálne zariadenia. Priečkou sme predelili zbytočne veľkú zborovňu a urobili sme tam novú riaditeľňu. V tej starej je kabinet školníka," začala vypočítavať, čo všetko museli v škole a v škôlke urobiť starostka Anna Bieliková. V budove je aj kuchyňa s jedálňou. "Tu musíme rýchlo dokončiť opravu strechy, aby deťom netieklo rovno do tanierov," posťažovala sa. V budove ZŠ je aj masážny salón Andrei Baránkovej, žiaľ, teraz nefunkčný, lebo je na materskej dovolenke. Škola má tri triedy a 38 žiakov, škôlku v tomto školskom roku navštevuje 14 najmenších obyvateľov Fačkova.
Pre zdravie svojich ľudí
"Sme veľmi radi, že v našej obci máme aj Obecné zdravotné stredisko (OZS), ktoré navštevujú aj obyvatelia Čičmian a Rajeckej Lesnej," nezabudli sa pochváliť vo Fačkove. Tento rok v budove strediska zrekonštruovali trojizbový byt a garsónku, z ktorých vznikli dva dvojizbové byty. Tie pridelili dvom mladým rodinám. "Hore sú ešte nejaké manzardky, z ktorých by tiež mohol byť pekný byt. Žiadostí máme neúrekom," pokračovala starostka. V podkroví treba v podstate urobiť len kúpeľňu a WC a byt bude obývateľný. V budove OZS vymenili aj kotol, keď ten starý definitívne vypovedal službu. Investovali doň 60-tisíc korún, s ktorými obecný rozpočet nepočítal. V zdravotnom stredisku ordinuje každý deň obvodná lekárka, vždy v pondelok je tam zubár a dopoludnia je vo Fačkove otvorená aj lekáreň.