Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

ŽILINSKÝ LITERÁRNY FESTIVAL 2005

Pondelok 10. októbra 15.00 h - Kníhkupectvo AF a AF café - LITERÁRNO - KULINÁRSKE DOBRODRUŽSTVÁ -

Pondelok 10. októbra
15.00 h - Kníhkupectvo AF a AF café - LITERÁRNO - KULINÁRSKE DOBRODRUŽSTVÁ - čítačka obľúbených textov, a slávnostné prehryznutie literárnej torty a ďalších kulinárskych špecialít z produkcie organizátorov festivalu.
17.00 h - Reštaurácia Gazdovský dvor, Národná ul. - PETER NIČÍK - BÁSNE Z KRAJINY MIRANDOR - krst knižky žilinského básnika s krstným tatom Danielom Hevierom na telefóne a 12 sudičkami.
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - PAĽO URBAN - OBRÁZKY Z RAJA, ANDREJ ŠELIGA - ZATMENIE PANNY - večer dvoch mladých básnikov, chill-outové autorské čítanie o magickej relativite súčasného prežívania Paľa Urbana (s vizuálmi Mareka Kianičku) a skúmanie krajných polôh poézie Andreja Šeligu - od tichej imaginatívnej lyriky až po teatrálne predstavenie básne s traktorom.
Utorok 11. októbra
17.00 h - Nadácia 21. storočia - LITERÁRNY ŽIVOT ŽILINY - dialógy o knižkách a písmenkách s ľuďmi všakovakých žilinských literárnych komunít - v rámci cyklu 100 farieb života Žiliny, moderuje Peter Ničík.
20.00 h - Nadácia 21. storočia - JOZEF MORES, BOBEŠ ZÁBOJNÍK a PETER VAŇOUČEK - koncert známych žilinských pesničkárov a muzikantov.
Streda 12. októbra
10.00 h - Žilinská univerzita, Veľký Diel, katedra fyziky, NB 425 - MARTIN MOJŽIŠ - O VEDE SKUTOČNEJ A VEDE POPULÁRNEJ - Môže byť veda súčasne pravdivá aj zrozumiteľná? Je popularizácia mrzačením alebo skrášľovaním vedy? Čo je dôležitejšie - pravda alebo krása?
14.00 h - Žilinská knižnica - ALBERT MARENČIN - O ZÁKUTIACH A ZRKADLÁCH OSOBNOSTÍ FRANCÚZSKEJ LITERATÚRY
17.00 h - AF Café Žilina - ALBERT MARENČIN A MARTIN MOJŽIŠ - O FYZIKE, PATAFYZIKE A ĽUDSKEJ DUŠI
20.00 h - Bábkové divadlo - RICHARD BRAUTIGAN: V MELÓNOVOM CUKRE - divadelné predstavenie Bábkového divadla v Žiline, preklad, dramatizácia, dramaturgia: Eduard Kudláč, hudba: Miloslav Kráľ, výprava: Roman Anderle, úprava a réžia: Dodo Gombár. Vstupné: 60 Sk
Štvrtok 13. októbra
9.00 h - Makovického dom - ČÍTAME S OSMIJANKOM - PRIDÁŠ SA AJ TY? - Nezisková organizácia Osmijanko a vydavateľstvo Buvik v zábavnom literárnom programe pre deti spojenom s vyhlásením 2. ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže. Účinkujú študenti bábkoherectva z VŠMU v Bratislave.
10.00 h - Makovického dom - WORKSHOP REČNÍKOV - Účinkujú: rečníci - stredoškoláci žilinského regiónu.
15.00 h - Žilinská knižnica - JÁN ŠTRASSER a VALERIJ KUPKA - O ZÁKUTIACH A ZRKADLÁCH OSOBNOSTÍ RUSKEJ LITERATÚRY
17.00 h - AF Café Žilina - ĽUBOMÍR FELDEK, ERIK ONDREJIČKA, DANIEL PASTIRČÁK A ERIK GROCH - O PRAVDIVÝCH A LŽIVÝCH SLOVÁCH V ŽIVOTE, BÁSNI A ROZPRÁVKE
20.00 h - Bábkové divadlo - ĽUBOMÍR FELDEK - ROZPRÁVKA NÁŠHO ŽIVOTA - Ľubomír Feldek, Erik Ondrejička a ich hostia tentokrát ako rozkošní baviči, kabaretiéri a generátori dobrej nálady, príde aj slovenský Jaroslav Hašek. Vstupné 60 Sk, v cene lístka sú zázrivské korbáčiky a šenkvické víno - v primeranom množstve.
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - ÚSTAF BRNO (ČR) - 30-členný (!) experimentálny divadelný súbor inšpirovaný voicebandom E.F.Buriana, "koncert" vedený tancujúcim dirigentom spájajúci hovorené slovo, šepot, spev, tanec a živé nástroje, akčná zborová recitácia, o akej sa vám nesníva. V rámci cyklu Isover Theatre. Vstupné: 80Sk a 50Sk
Piatok 14. októbra
12.00 h - 18.00 h - Mariánske námestie - KNIŽNÝ BLŠÍ TRH - burza kníh, aká tu už dávno chýbala... nejde o biznis, ale o hodnoty, alebo zbavte sa toho, čo ste už čítali a vyriešte nákup a predaj výmenou... réžia: Stanica Žilina-Záriečie.
15.00 h - Makovického dom - O DÚHOVÚ LAMPU Z KRAJINY ZÁZRAČNO - vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže predsedom poroty Dušanom Dušekom.
17.00 h - AF Café Žilina - PAVEL VILIKOVSKÝ, DUŠAN DUŠEK A TOMÁŠ JANOVIC - O OÁZACH A PÚŠTIACH V ČLOVEKU A V SLOVENSKEJ LITERATÚRE
20.00 h - Mestské divadlo - HRDÝ BUDŽES (ČR) - úžasné smiešno-smutné komické príhody, trápnosti, väčšie a menšie nešťastia v predstavení Divadla z Příbramy o husákovskej normalizácii po roku 1970 ako ju vidí skúmavý a naivný pohľad osemročného dieťaťa - prvé predstavenie na Slovensku. Na pódiu exceluje v hlavnej úlohe Bára Hrzánová, ktorá za ňu získala Cenu Thálie. Réžia J. Schmiedt. V Českej republike je toto predstavenie stále vypredané. Vstupné 250Sk
Sobota 15. októbra
9.00 h - Af café - DOKUMENTÁRNE FILMY O LITERÁRNYCH OZDOBNOSTIACH - filmy o slovenských spisovateľoch v dramaturgii režiséra Mareka Šulíka
16.00 h - AF café - JOZEF DADO NAGY - O NAJÚCHVATNEJŠÍCH ZÁŽITKOCH Z LITERÁRNYCH KONČÍN - známy slovenský cestovateľ po literárnych luhoch a hájoch rozpráva so svojimi hosťami o literárnych skvostoch zo Slovenska i zo sveta
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - RADŮZA (ČR) - koncert enfent terrible, objavu a legendy českého folku zároveň, prekvapivé texty a úderné melódie hovoriace o živote viac ako akákoľvek štatistika... Koncert sa uskutoční v rámci cyklu Kofola Session. Vstupné: 150 Sk a 100 Sk
Nedeľa 16. októbra
Po celý deň - žilinské kostoly, modlitebne... - MODLITBA ZA BÁSNIKOV A SPISOVATEĽOV - v rámci sv. omší, modlitebných stretnutí a večeradiel modlitba za básnikov a spisovateľov.
10.00 h - Bábkové divadlo - DIVADLO PIKI - KAMOŠ OBOR
ELÁ a HOP (Katarína Aulitisová, Ľubomír Piktor) v žilinskej premiére hry podľa knihy Roalda Dahla. Trochu horor, trochu komédia a trochu romantický príbeh lapača snov - starého obra a malého dievčatka Sofie, scéna, bábky, kostýmy: Markéta Plachá, hudba: Michal Ničík, réžia: Piki - pre deti od 5 rokov. V prípade veľkého záujmu možnosť uvedenia druhého predstavenia o 14.00 h. Vstupné: 60 Sk
14.00 h - Ústav sociálnej starostlivosti Turie - PESNIČKY, ABY NEBOLO SMUTNO NA DUŠI - Fero Mucha s heligónkou na návšteve v ÚSS Turie.
20.00 h - Nadácia 21. storočia - MIRO NOGA, ZUZANA KRONEROVÁ - nonšalantné vyznania a scénické čítanie fragmentov divadelných hier a literárnych textov v podaní hercov bratislavského divadla Astorka. Vstupné: 90 Sk
Pondelok 17. októbra
Priebežne - Žilinská nemocnica - NARODENIE POTOMKA KNÍHKUPKYNE VERONIKY TABAČKOVEJ - garanti podujatia: budúci otec Peter, nemocnica, Kníhkupectvo Artforum, zmena termínu vyhradená.
10. - 15. októbra, každý deň od 22.00 do 1.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - OHŇOSTROJ - otvorený klub, kde sa číta, rozpráva a môže všetko, každý happeningový večer otvorí výbuchom denný výsledok z Campusu... ohňostroj, sociálny a literárny experiment s cieľom zistiť, či literatúra neumrela ani vo svojej živej prezentácii... čítačky, performances, debaty, hudobní hostia, párty, festivalový klub vstup voľný.
pondelok - piatok od 9.00 h - Žilinská knižnica - ROZPRÁVKOVÝ WORKSHOP - výtvarno - literárny workshop pre deti základných škôl, vedú: Ľuboslav Paľo, Miroslav Cipár, Stano Lajda, Zuzana Homolová.
pondelok - piatok od 9.00 h - žilinské materské školy - Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY - scénické čítanie rozprávok deťom v podaní žilinských hercov a spisovateľov.
pondelok - piatok o 9.00 h žilinské stredné školy - SPISOVATELIA NA ŠKOLÁCH - dialógy študentov stredných škôl so slovenskými spisovateľmi.
pondelok - piatok o 10.00 h a 14.00 h - Af café - DOKUMENTÁRNE FILMY O LITERÁRNYCH OZDOBNOSTIACH - filmy o slovenských spisovateľoch v dramaturgii režiséra Mareka Šulíka - CAMPUS - otvorené stretnutie, neformálny workshop či tvorivý kemp mladých autorov z literárnych klubov z celého Slovenska, debaty, písanie, otvorená čitáreň samizdatov... stred, sever, východ, západ, juh - literárna topografia našej krajinky.... skrátka Campus generácie, ktorá ešte nevstúpila na pulty kníhkupectiev a o to menšiu šancu máme ich stretnúť.
október 2005 - ŽILINSKÉ LITERÁRNE NOVINY - workshop pre študentov, tvorivé písanie, vymyslenie a vytlačenie Žilinských literárnych novín, ktoré vyjdú po festivale ako príloha týždenníka MY Žilinské noviny, lektor: Andrea Harmanová.
SRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU - VÝSTAVY:
Autobusy a trolejbusy DPMŽ v Žiline - VÝSTAVA BÁSNÍ V ŽILINSKÝCH AUTOBUSOCH A TROLEJBUSOCH, VÝSTAVA BÁSNÍ VO VÝKLADOCH ŽILINSKÝCH OBCHODOV - 1 000 básní a fragmentov z celého sveta v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy v Žiline.
Kníhkupectvo Artforum, Bottova 2 - VÝSTAVA VÝROKOV - múdre i vtipné myšlienky o všetkom, čo súvisí s mozgovou kôrkou.
AF café, Bottova 2 - FERO LIPTÁK - Kočkin zabil Mačkina v cirkuse Šardam - výstava ilustrácii kníh Daniila Charmsa
Gazdovský dvor, Sad SNP 8 - FERO GULDAN a ERIK ONDREJIČKA - literárno-farebné inšpirácie známeho slovenského výtvarníka a básnika.
Pub U Hobita, Predmestská 24 - FAJKA PÁNA TOLKIENA - výstava výtvarných diel inšpirovaných J. R. R. Tolkienom, čítanie z tvorby J. R. R. Tolkiena, prehliadka Tolkienovho inventára, ponuka jedál a nápojov zo sveta Stredozeme.
Čajovňa U dobrej víly, Kuzmányho 6 - BÁSNIČKY S VÔŇOU DUŠE - básne, básničky, modlitbičky a láskavé slová
Žilinská knižnica, Bernolákova 47 - VÝSTAVA VÝTVOROV ROZPRÁVKOVÉHO WORKSHOPU
Čajovňa Starinkova včeláreň, Štúrova 1 - ŽILINSKÝ LITERÁRNY KLUB - PES NA MESIACI - výstava básní a fragmentov tvorby autorov Žilinského literárneho klubu pri ROS.
ĎALŠIE SPRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU:
AF café, U Hobita, Čajovňa U dobrej víly, Starinkova čajovna, Kompas café, Gazdovský dvor - PUTOVANIE S KNIHOU - bookcrossing odštartovaný v uvedených kaviarniach, čajovniach a puboch.
Zmena programu vyhradená
Predpredaj lístkov od 1. októbra 2005:
Kníhkupectvo Artforum, Bottova 2, Žilina,
Hlavný organizátor: Kníhkupectvo Artforum v spolupráci - Stanica Žilina-Záriečie a Peter Ničík - Čučoriedka ART
Termín: 10. - 17. október 2005
Miesto: Žilina

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. Pomáhajte čítaním
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budúcnosť M&A v Európe
 2. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 3. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 4. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 5. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 8. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 9. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 10. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 054
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 910
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 669
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 106
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 097
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 092
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 737
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 723
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 614
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 334
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Do Vianoc by mali byť tri kolá testovania, nástup do škôl sa odkladá

Použiť sa má osem miliónov antigénových testov.

Premiér Igor Matovič.

Vlci zvíťazili v nových dresoch: Podobnosť s finalistom NHL!

Žilinskí hokejisti vyhrali v Považskej Bystrici 9:0.

Tréner Vlkov Dušan Gregor počas prípravného zápasu s Košicami.

Gonov výrazný rukopis pri žilinských góloch

Po víťazstve nad Trenčínom si Žilina upevnila tretie miesto v tabuľke.

Miroslav Gono (vľavo) patril medzi najlepších hráčov na ihrisku.

Dušan Maňák pred 31 rokmi asistoval pri porážke totality

Pred štrnástimi bol pri tom, keď sa v Žiline skončila Slotalita.

Dušan Maňák.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Pod úmrtie dlhoročného čadčianskeho kňaza sa podpísal koronavírus

Kysučania s veľkým smútkom prijali správu, že bývalý dlhoročný správca farnosti v Čadci Milan Kavor odišiel do večnosti vo veku 76 rokov. V októbri údajne ochorel na koronavírus.

Rušeň tlačil auto desiatky metrov

Matka s dvoma synmi skončili po zrážke v nemocnici.

Už ste čítali?