ŽILINA. Podstupujú rázny zásah a pomáhajú tak iným. Ženy sa vzdávajú dlhých vlasov, aby cez parochne dodali silu pacientkam, ktoré o ne prišli po chemoterapii. V letnom období je podobných darkýň oveľa viac. Čoraz častejšie si sadajú do kresla žilinskej kaderníčky Evy Blahútovej.
V priebehu roka za ňou prichádzajú záujemkyne z celého kraja. Zadarmo ich ostrihá a vlasy odovzdá v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, aby poslúžili na výrobu parochní.
Cítiť nárazové obdobia
„Ľudí je stále viac. Niektorých už dokonca musím posúvať aj ďalej, do iného kaderníctva. Mám aj svojich stálych zákazníkov, ktorí si pestujú vlasy práve kvôli tomu, aby ich zas mohli prísť darovať. Chodia v priemere každé dva až tri roky. Okrem toho samozrejme pribúdajú desiatky nových ľudí,“ hovorí s tým, že počas júna jej v priebehu týždňa volalo aj dvadsať potenciálnych darkýň.

„Väčšina sa chcela ostrihať čo najskôr, kvôli dovolenke. Treba sa však ozývať dopredu, nedá sa každého vybaviť zo dňa na deň. Upozorňujem na to už vopred aj na sociálnej sieti. Takéto obdobia návalov mávam buď v lete, alebo začiatkom zimy, keď sa chcú vzdať vlasov aj kvôli praktickosti,“ spomína Eva z kaderníctva Magnoli.
Trápenie žien poznajú
Za motiváciou žien sa pritom skrýva oveľa viac. Viaceré z nich chcú vlasy darovať aj preto, že dopady rakoviny pocítili vo vlastnej rodine a vnímajú, aký význam má pre pacientky udržanie zdravého vzhľadu.
Ako nám už pred časom popísala výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, ktorá projekt zastrešuje, niektoré ženy kvôli obavám z vypadnutia vlasov dokonca odmietajú chemoterapiu.
Vlasy sú totiž pýchou každej ženy, v prípade liečby rakoviny s ich stratou viaceré pacientky môžu prísť aj o sebavedomie či psychickú pohodu.
Vhodnou alternatívou môže byť práve parochňa. Onkologickým pacientom, ktorí kvôli chorobe prišli o vlasy, ju poskytujú zdarma. Nová je pre nich finančne náročná, v prípade živých vlasov môže stáť aj tisíc eur.
Zo žilinského kaderníctva posiela Blahútová vlasy nezištne zhruba každé dva mesiace. Naposledy im do centra v Bratislave odoslala hromadne obálky s vyše dvadsiatimi copmi.
Zákazníčkam je oporou
„Keď ich ostrihám, tak tie vlasy aj neporušene zabalím. Už ich neupravujem. Ženy ku mne chodia i rovno s umytými vlasmi, aby to celé zbehlo rýchlejšie. Vidím totiž, že viaceré sú v obrovskom strese. Hlavne tie ženy, ktoré idú vlasy darovať prvý raz. Je to naozaj veľmi prelomová situácia a snažím sa ich upokojiť,“ hovorí s tým, že zároveň prihliada aj na vizuál kratšieho účesu. Na strihu si dáva záležať.
„Chcem, aby okrem pocitu z dobrého skutku odchádzali aj spokojné so svojím vzhľadom. Aj s krátkymi vlasmi môžu vyzerať skvele.“
Ako kaderníčka podotkla, strata vlasov je citlivá pre obe strany. Jednak pre ženy, ktorých jedinou záchranou je parochňa, ale aj pre tie, ktoré chcú vlasy darovať.

„Niektoré sa pri mne aj zrútia. Je to veľmi silný moment, keď to tak vycítim, snažím sa zabezpečiť, aby sme boli v salóne samé. Najsilnejšie sú prípady, kedy im zomrie napríklad mamina. Ten človek zažil, aký je to proces, videl trápenie na vlastné oči a vie, čo pre chorých znamená, keď im zídu ešte aj vlasy,“ spomína kaderníčka.
„Mala som tiež klientku, ktorá potvrdila, že keď je táto choroba už viditeľná, je to ešte horšie. Pre ženy ide o chúlostivú tému. Rokmi sa snažím k strihaniu pristupovať naozaj citlivo.“
Zmena pre dobrú vec
Okrem podobných skúseností k nej väčšina ľudí zavíta skrátka preto, že túži po zmene a dozvedeli sa o možnosti darovania. Radšej pomôžu iným, než aby vlasy skončili zametené v koši. „Je to taká zmena pre dobrú vec. A neraz tak prídu aj mladé, napríklad šesťročné dievčatá.“
Bez ohľadu na vek musí ale každá adeptka spĺňať základné kritériá. Aby boli vlasy na parochňu vhodné, musia byť dlhé aspoň 40 centimetrov, zdravé, ideálne aj nefarbené.
„Veľakrát sa ma snažia prehovoriť, či by sa nedalo prižmúriť oko, hoci sú kratšie. Ale naozaj sa snažím dodržiavať pravidlá, pretože majú zmysel. Mnohí si neuvedomujú, že z dĺžky vlasov neskôr zoberie ich našívanie na parochňu,“ vysvetľuje Eva Blahútová, ktorá ešte pred určením termínu na strihanie vlasy dôkladne prehliadne.
„Je dôležité, aby záujemkyňa prišla s čerstvo umytými vlasmi, nesmú byť ani zapletené, aby boli čo najviac prirodzene rovné. Ak sú vhodné, môžeme spolu pomôcť dobrej a zmysluplnej veci,“ dodáva.
