LIETAVA. Viac než dve desiatky rokov oživujú jednu z najväčších slovenských hradných zrúcanín. Inak tomu nie je ani túto sezónu. S prácami na Lietavskom hrade skupina nadšencov napreduje neustále.
„Tento rok sme sa sústredili predovšetkým na archeologický výskum a stabilizačné práce, ktoré sú kľúčové pre ďalšie zásahy. V najbližšom období sa budeme venovať hlavne Orlovej bráne a takzvanému veľkému výlomu, kde nás čakajú náročné statické a výskumné zásahy,“ spomína Jana Chobotová z občianskeho združenia na záchranu hradu.
Súčasnú sezónu ich výraznejšie nezdržali žiadne ťažkosti, práce sa podľa slov Chobotovej hýbu podľa plánu, čo je pri obnove historického objektu vždy pozitívne. „Samozrejme, drobné prekážky, ako počasie alebo technické detaily, sa objavia, ale zatiaľ sa nám darí ich dobre zvládať.“
Viac rúk by sa im hodilo
Hodiť by sa mohlo akurát viac dobrovoľníkov. Tých je momentálne málo. Preto sa v tejto fáze spoliehajú najmä na prácu ich zamestnancov. Aktuálne ich majú šestnásť.
„To nám umožňuje pokračovať v základných obnovovacích a udržiavacích prácach. Napriek tomu by sme boli veľmi radi, keby sa počet dobrovoľníkov opäť zvýšil – každý nový člen tímu je veľkým prínosom,“ pokračuje záchrankyňa historického objektu s tým, že vďaka projektu Ľudia a hrady, ktorý zastrešuje rezort práce, získali peniaze na mzdy pre zamestnancov.

Pomôcť pri záchrane hradu môže aj verejnosť. A možností je hneď niekoľko. „Návštevníci nás môžu podporiť priamo na hrade príspevkom do pokladničky, kúpou suvenírov alebo propagáciou podujatí, ktoré organizujeme. Samozrejme, veľmi vítame aj dobrovoľnícku pomoc – či už manuálnu, alebo organizačnú. Každá forma podpory nám pomáha zachovať a rozvíjať tento výnimočný priestor,“ dodáva Chobotová, ktorá sa oň spolu s manželom stará už od samého začiatku.
Darí sa im každým rokom
Časom si celkovú podporu zo strany ľudí získava pamiatka čoraz viac. Vzrastá aj počet návštevníkov, v priebehu roka sa ich na hrade vystrieda aj 50-tisíc.
Lákadlom sú pritom i viaceré pravidelne organizované podujatia.
Od februárovej akcie Valentín nielen pre zamilovaných cez aprílové otvorenie turistickej sezóny až po augustovú Noc hradov a zrúcanín s rockovým koncertom, septembrový deň otvorených dverí, novembrový Strašidelný hrad Lietava či Silvester na hrade.
K víziám združenia sa zaradilo napríklad aj vybudovanie Mosta národov. Pôjde o repliku, ktorá návštevníkom sprístupní horný hrad. Nutné je vytvoriť nosný pilier vymurovaný z kameňa a následne vyrobiť repliku dreveného mosta. Hoci pôvodne objekt chátral zhruba 250 rokov, dnes patrí aj vďaka spomínanej práci medzi najlepšie zakonzervované hradné zrúcaniny.
Starajú sa aj o expozíciu
Združenie na záchranu Lietavského hradu sa dokonca v roku 2008 stalo majiteľom objektu, vďaka čomu môže pokračovať v precíznej robote a podávať projekty pre záchranu hradu samostatne.
Ich cieľom je citlivá a postupná rekonštrukcia hradu, a to v súlade s pamiatkovým zákonom.

Keďže vďaka úspešnej práci na projektoch disponujú niekoľkými zastrešenými miestnosťami, v roku 2017 slávnostne otvorili hradnú expozíciu.
Zameraná je na prezentáciu replík dobovej keramiky a kachlíc, stredovekých palných zbraní a detailnej histórie hradu. Spätá je s významnou osobnosťou dejín dnešného Slovenska, palatínom Jurajom Turzom, ktorý sa na Lietavskom hrade narodil.