ŽILINA. Do mesta sa vracajú staré známe novinové stánky. Prinesú však nový unikátny obsah. V Žiline ich umiestnenia v rámci projektu umelca Stana Masára, aby ich zaplnili dielami súčasných autorov.
Už koncom mája postavia stánky známe pod skratkou Poštovej novinovej služby (PNS) k Novej synagóge a do záhrady Stanice Žilina-Záriečie. Neskôr by mal kiosk podľa plánov pribudnúť aj pri Považskej galérii umenia na Námestí Andreja Hlinku.
Podnecujú komunikáciu
„Tie stánky sú objektom, ktorý sme ešte nedávno mohli v našich mestách vidieť pomerne často. V súčasnosti sú veľmi zriedkavé. Kedysi slúžili ako zdroj informácií, no dnes strácajú svoju pôvodnú funkciu. Keď sa ale po dlhšom čase objavia, aj s mierne vynoveným obsahom, otvára sa nový priestor pre komunikáciu,“ hovorí a význame využitia kioskov autor projektu Stano Masár, ktorý raritné kiosky získal ešte pred pár rokmi priamo od Poštovej novinovej služby.

Z týchto trafík spravia takpovediac galérie s výkladom. Plniť môžu aj funkciu komunitného miesta, kde sa stretnú diváci s umeleckými dielami vo verejnom priestore. Autori chcú pritom reagovať na aktuálnu alarmujúcu situáciu v spoločnosti.
Snažia sa upútať nových ľudí
„Teraz nás k projektu motivovala situácia, kedy už nevieme, akým spôsobom komunikovať s ľuďmi, ktorí k nám nechodia, nečítajú noviny. Podobne ako s ukrajinskou sanitkou, tak aj teraz chceme vyjsť do verejného priestoru a osloviť viacerých,“ rozpráva Marek Adamov z kultúrneho centra Nová synagóga Žilina.
Ľudia nájdu v stánkoch bežný obsah, akým sú noviny, časopisy či pohľadnice, avšak niesť budú súčasný odkaz.

„Budú tam aj práce prezentované formou videa na obrazovke, prípadne performácie predvedené v okolí PNS,“ hovorí umelec Stano Masár, ktorý tento koncept vyskúšal už predtým.
Kriticky aj ľudsky
Spomínané kiosky stáli v galérii Kunsthalle Bratislava, ale aj na festivaloch Pohoda či Divadelná Nitra.