ŽILINA. Popri programe a obdivovaní ručných výrobkov patrí k Staromestským slávnostiam aj zážitok z jedla. Okúsiť sa núka vyše osemeurová cigánska či desaťeurové hranolčeky posypané trhaným mäsom. Šesťeurový trdelník, hotdog aj podpecník.
Hoci posledné dva roky ceny v stánkoch stúpli, napríklad oproti remeselným produktom si pochúťky ľudia doprajú radi. Klasicky je už najväčší dopyt po cigánskej, klobáske či pive. Stánkari majú grily rozpálené už pred obedom, no počet zákazníkov vzrastá aj s pribúdajúcimi hodinami.
Celkovo ale o veľkom záujme nehovoria remeselníci. Ako potvrdili viacerí z nich, kupujúcich majú medziročne stále menej. S frontami pred stánkami s jedlom sa porovnávať nemôžu.
„Ručné výrobky ľudia obdivujú, ale kupujú si ich čoraz menej. Tak je to vo všetkých mestách, radšej si doprajú jedlo. Možno je to tým, že vecí je už všade veľa po celý rok. Tu sa skôr prídu už len zabaviť,“ hovorí Henrieta, ktorá svoje ručne robené šperky na slávnostiach v Žiline ponúka už šiesty raz.
Napriek všetkému vnímajú remeselníci podobné udalosti ešte stále ako miesto vhodné na privyrobenie si a zviditeľnenie svojej práce.
„Každý šetrí, všade. Nemôžem sa ale sťažovať, niečo si zarobíme, aj keď záujem klesá. Každý pozerá najmä na jedlo,“ spomína Ladislav Kmetík, ktorý je stálicou podujatia s výrobkami z dreva. Aj tento rok stojí na Farských schodoch, kde opäť nechýbajú ani ručne robené hračky, opasky či napríklad prírodná kozmetika.
„Nie vždy kúpia, niekedy len pochvália, no aj to je pre tvorcu vzácne. Pýtajú sa, zaujímajú, nechajú si poradiť. Niekedy je zadosťučinenie, hlavne pri tvorivých činnostiach, že sa vôbec zastavia a komunikujú,“ poukázala na druhú stránku predaja autorka kabeliek Zuzana.
Rozhodnúť môže program
Nával návštevníkov je už prirodzene spojený aj s konkrétnymi časmi a programom Staromestských slávností. Na ich tohtoročnom štvrtkovom zahájení však poobede úradovalo aj počasie, ľudí spred stánkov a z námestia poodháňal dážď.
Všeobecne však návštevnosť rastie po pracovnej dobe, vo večerných hodinách a obzvlášť v piatok. Obyvatelia sa námestím radi poprechádzajú, porozprávajú a pritom nakúpia.
„V jednom momente sa tak raz pri skvelej hudbe na Hlinkovom námestí stretlo až desaťtisíc ľudí, pričom práve piatkový program sa snažíme záujmu ľudí prispôsobiť a obsahovo posilniť,“ spomínala Lucia Šimo zo žilinskej radnice.
Tohtoročné sú magické
Aj tento rok sa program najvýznamnejších slávností mesta začal vystúpeniami na Mariánskom námestí. Odtiaľ okolo pätnástej hodiny smeroval sprievod tanečníkov a rozprávkových postáv až na Námestie Andreja Hlinku, kde si symbolické kľúče od mesta na tri dni prevzala postava škriatka.
Odštartoval sa tak 29. ročník podujatia, ktorý sa tento raz nesie v znamení magickosti, farebnosti aj ľudskej krásy. „Vsadili sme na to, aby tieto slávnosti boli plné smiechu, zábavy, veselosti a dobrej atmosféry,“ podotkol žilinský primátor Peter Fiabáne s tým, že k zábave má prispieť aj program pre všetky vekové kategórie.

Cez koncerty po folklór
Na štvrtok naplánovali Dana Bártu s kapelou Illustratosphere, All Stars Band aj skupinu Desmod. Mladšie publikum sa dočkalo speváčky Simy a jej energickej šou.
Piatkový večer prinesie vystúpenia kapiel King Shaolin, Nocadeň a Saténové ruky. Spestrením bude spoločný koncert skupiny Aya a Štátného komorného orchestra Žilina.
V sobotu sa môžu návštevníci tešiť na hlavného headlinera ABBA show v podaní Happy Band Orchestra. Program doplní speváčka Karin Sarkisjan s projektom Armenia Jazz. Nebude chýbať ani folklór v podaní súboru Rozsutec a spev Žilinského miešaného zboru.
Atmosféru doplnia aj známe lokálne kapely, ako Dave Brannigan a Amphibios, spolu s ďalšími účinkujúcimi – The Perfect Igloo, Freya a kapela Ervína Olešňana, ktorí boli vybraní v rámci úspešnej výzvy Open call z minulého roka.