ŽILINA. Z nevyužívanej plochy urobili miesto plné života. Žilinčania si medzi panelákmi pestujú vlastnú zeleninu, starajú sa o rastliny aj utužovanie susedských vzťahov.
V tomto roku majú za sebou prvé brigády, sezónu rozbehli naplno. Hlásia plnú obsadenosť záhonov. Pestuje u nich dvadsať rodín a o jeden záhon sa starajú deti, traja chlapci si pestujú vlastnú zeleninu.
„Tešíme sa, že pribudli noví členovia a sú medzi nami nielen susedia z Hlín, ale aj zo Soliniek či Vlčiniec 2,“ spomína Veronika Chylová, zakladateľka Žilinskej komunitnej záhradky (ZaKoZa), ktorá prišla s nápadom zhruba pred štyrmi rokmi počas pandémie koronavírusu.
Začali už v marci
Súčasnú sezónu s početnou účasťou zahájili v marci. Ako hovorí Chylová, pomohlo jej vydarené slnečné počasie. Chuť do práce podporila aj dlhú zimná odluka od záhradky.
„Začali sme s tradičnými jarnými záhradkárskymi prácami, ale aj veľkým upratovaním, keďže pri množstve ľudí je náročné udržať poriadok a treba mu pomôcť,“ približuje s tým, že nezapreli ani ich budovateľskú náturu a vytvorili opäť niečo nové.

Šesť malých záhonov k plotu na tekvice a cukety. Okrem toho pripravili aj detský workshop, počas ktorého sa najmenší nadšenci záhradky zhodli na prvkoch, ktoré sa stanú súčasťou záhradky. Najviac sa podľa slov zakladateľky tešia na malé jazierko a hojdačku. Mladí výtvarníci zo Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya v Žiline im zas skrášlili plot.
Využívajú princíp zelenej strechy
Už predošlý rok začali záhradkári aj so spestrením fádnej betónovej plochy na pozemku. Vybudovali na nej veľké drevené kvetináče využívajúce princíp zelenej strechy. Sú v nich zasadené jedlé kríky, muchovník, šípka, zakrslá višňa, ale aj vysoké úžitkové rastliny akými sú slnečnica či kukurica.
Vytvárajú tak užitočný jedlý živý plot. Túto sezónu chcú navyše zabezpečiť ďalšiu nádrž na vodu. S narastajúcim počtom pestovateľov totiž stúpa aj dopyt po vode.
Každá kvapka dažďovej vody je potrebná. Zatiaľ stihli urobiť prípravu a celkovo pokračujú v skrášľovaní priestoru. Popri pestovaní je totiž záhradka obľúbeným miestom na stretnutia komunity. Na prístrešok pridali svetielka, do detského bunkru sa chystajú šiť vankúše.
Práce sa neboja ani deti
„Deti majú na záhradke priestor nielen na hru, ale nám aj pomáhajú so všetkými prácami. Naučia sa tak zaobchádzať s pílkou či motykou. A teda plánujeme im vytvoriť ešte viac priestoru, či už v podobe bunkra alebo jazierka. Samozrejme, kopa hliny na hranie ostáva, to je niečo, čo si vyslovene vypýtali na detskom workshope, je to ich kúsok záhradky, kde sa môžu dosýta vyblázniť,“ pokračuje Veronika Chylová.

Vďaka poctivej práci sa komunitná záhradka Žilinčanov ako jediná na Slovensku zapísala aj do zoznamu prírodných záhrad. Môže sa k nim zaradiť priestor, v rámci akého sa pestuje ekologicky bez pesticídov a chémie, zároveň v rovnováhe s prírodou. A práve taká je aj rôznorodá záhrada medzi žilinskými panelákmi.
Opäť budú experimentovať
Ozvláštniť ju chcú o ďalšie nové rastliny, chystajú sa experimentovať.
Vysadiť majú napríklad lufu, ktorej plody slúžia ako ekologické žinky. Na zozname majú aj lúčne kvety, kapucínku či nechtík, aby prilákali opeľovačov. Doplnia aj chutný bylinkový záhon.
Okrem štandardnej zeleniny sa im už v minulosti podarilo vypestovať napríklad aj kivi či zemolez. „Tento rok experimentujeme s hromadným pestovaním rastlín, ktoré potrebujú viac priestoru pre svoj rast, a tak individuálne pestovanie v záhone nie je efektívne. V spoločných hrantíkoch tak pestujeme tekvice a cukety, ktoré si po dozretí môžu členovia zobrať podľa svojej potreby a schopnosti upotrebiť.“
Čas dotiahnuť detaily
Ako pritom Chylová podotýka, vybudovali toho už veľa. Je čas dotiahnuť veci do detailov.
Drevom napríklad obložia nádrže, ešte viac zútulnia prístrešok. Budú dokončovať, upratovať, vylaďovať a užívať si spoločne vytvorený priestor. „Chceme teda viac spolu tráviť čas a menej makať,“ hovorí.
Popri všetkom sa totiž od začiatku snažia aj upevňovať vzťahy. Okrem priateľských stretnutí robia dokonca akcie pre verejnosť. „Tento rok ich budeme robiť menej, no vo väčšom štýle.
Čoskoro bude už takmer tradičný Jarný swap rastliniek, na ktorých všetkých srdečne pozývame. Akcia bude v sobotu 24. mája v čase od 14. do 16. hodiny. Príďte si vymeniť priesady, trvalky aj izbovky a odniesť si kúsok zelene domov,“ hovorí zakladajúca členka komunitnej záhrady.

Zapojili sa aj do medzinárodnej akcie Víkend otvorených záhrad. Svoje brány verejnosti otvoria 6. až 8. júna. „Každému záujemcovi radi prezradíme príbeh našej záhradky a prevedieme ho jej zákutiami,“ dodáva.
Radi by pritom zorganizovali i diskusiu o hospodárení s vodou. Už teraz totiž vidia, že nedostatok vody a horúce letá budú problémom, s ktorým sa budú musieť popasovať každý rok.
