ŽILINA. Desať dní stála v Žiline vystavená sanitka Oksana zničená ukrajinskom fronte a za ten čas bola nielen terčom hejtu, ale aj vandalizmu. Najskôr niekto na podstavec nastriekal znak „Z“. Ten sa stal symbolom podpory Vladimíra Putina, ruského režimu a vojenskej agresie.
V posledný deň na jej krátkej žilinskej zastávke na Hlinkovom námestí sa na sanitke objavilo niekoľko fotografií detí a na podstavci polep, ktorý vysvetľoval, že ide o deti „zavraždené na Donbase ukrajinskou armádou a Banderovcami v rokoch 2014-2022“.
K činu sa prihlásil predseda strany DOMOV–NS Pavol Slota. Spochybnil, že vozidlo slúžilo na fronte na záchranu životov vojakov.
„Keď som bol na Donbase, tak miestni obyvatelia mi rozprávali o tom, ako ukrajinská armáda v sanitkách vozí na front čerstvých vojakov, aby tak zamaskovala ich presun. Tiež mi rozprávali o tom, ako ukrajinská armáda svojich zranených necháva Rusom, aby sa o nich postarali, aby ich ošetrili. Rozprávali mi o tom, ako ukrajinská armáda svojich mŕtvych vojakov necháva na fronte, aby ich mohli vyhlásiť za nezvestných kvôli tomu, aby nemuseli vyplácať odškodné pozostalým,“ argumentoval s dovetkom, aby sme neverili propagande, ktorá nás chce vtiahnuť do vojny proti Rusku.
Riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák označil Slotovu iniciatívu za vandalizmus a oblepenie sanitky za ľudsky nedôstojné vo vzťahu k pamiatke obetí ruského útoku na vozidlo.
Sanitku vníma ako dočasný pamätník obetiam vojny na Ukrajine. To, čo sa stalo v Žiline považuje za odraz spoločenského konfliktu vo vzťahu k podpore nášho východného suseda.
„Tak ako prebieha boj o srdcia a mysle ľudí na Slovensku v hybridnej vojne Ruska, prebieha aj fyzický boj o symbolický odkaz zničenej sanitky na námestiach slovenských miest,“ reagoval Blaščák a poďakovať sa miestnym aktivistom, ktorí bránia pamiatku a odkaz ukrajinských obetí proti vandalizmu. „Nenecháme sa zastrašiť a v našich aktivitách budeme pokračovať,“ vyhlásil.

"Oksanu" zakúpenú zo zbierky fondu All4Ukraine odviezlo koncom roka sedem žien na front. Aktivistky ju zo žartu nazvali ženským menom a odovzdali medičke 38. samostatnej brigády námornej pechoty Varvare, ktorá bráni Ukrajinu v oblasti Pokrovska.
Vtedy ešte netušili, že jej pomenovanie sa stane synonymom ruských útokov na techniku, ktorá evakuuje zranených vojakov.
Fedor Blaščák priblížil, že sanitku odovzdali v novembri minulého roka do ukrajinského mesta Izium. 27. januára 2025 po návrate zo záchrannej misie na ňu zaútočil ruský dron vo chvíli, keď ju opravovali. Zabil pri tom dvoch vojakov.
Na Slovensko sa ju rozhodli previesť, aby nikto nemohol pochybovať, že na Ukrajine žiadna vojna nie je.
„Začalo sa to dramaticky. Zničená sanitka bola pri obci Rodynske v dosahu ruských dronov, preto ju museli odtiahnuť špeciálne jednotky. Následne ju vyše tisíc kilometrov prevážali rôzni kamaráti až do Užhorodu,“ opísal Fedor Blaščák začiatok operácie, na ktorej sa logisticky podieľali desiatky ľudí.
Sanitku doviezli do Žiliny 8. mája tesne pred protivládnym protestom „Stojíme na správnej strane“.
Robo Blaško z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie poukázal na to, že keby každý z účastníkov protestu daroval na zbierku na nákup ďalšej sanitky desať eur, o pár dní by mohlo na ukrajinskom fronte zachraňovať ďalšie vozidlo.
„Je to obrovská vec. Každá zachránila tristo životov a my sme na Ukrajinu poslali niekoľko desiatok sanitiek. Symbolicky sme zachránili malé mestečko,“ poznamenal.
Sanitka bude putovať po slovenských mestách a v lete ju vystavia aj na festivale Pohoda. „Chceme najbližší polrok túto sanitku ukázať čo najviac ľuďom. Je to naozaj unikátna príležitosť vidieť reálne na vlastné oči, čo znamená vojna na Ukrajine,“ povedal.
Fond odovzdal obrancom Ukrajiny už vyše 250 vozidiel a ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote viac ako 2,7 milióna dolárov.
Aktuálne organizuje zbierku na kúpu sanitky ,,Oksana II" pre 38. samostatnú brigádu námornej pechoty, ktorá bráni Ukrajinské územie v Pokrovskej oblasti.
