ŽILINA. Na podstavec, na ktorom vystavujú na ukrajinskom fronte zničenú sanitku Oksana, niekto nastriekal znak „Z“. Ten sa stal symbolom podpory Vladimíra Putina, ruského režimu a vojenskej agresie.
Smutne známe zdravotnícke vozidlo, ktoré darovalo Slovensko na vojnou zmietanú Ukrajinu, je vystavené na Hlinkovom námestí v Žiline.
Na incident upozornil žilinský mestský i krajský poslanec Karol Čepec. Novú svastiku, ako niektorí symbol nazývajú, odstránili a na pôvodné miesto nalepili slovenskú vlajku.
Čepec tvrdí, že má naivnú predstavu, že vlajka by mohla predísť ďalšiemu podobnému aktu.
„Možno niekomu trkne, že zbabelým "zet" znevažuje Slovensko a Slovákov. Na sanitku sa totiž vyzbierali v zbierke Slováci, ktorí sú solidárni s napadnutým susedom. Na sanitku sa vyzbierali dobrovoľne. A aj dobrovoľníci, konkrétne slovenské ženy, sanitky na Ukrajinu dopravili. Ale to im nebráni bičovať vášne proti nášmu susedovi a potom to má aj takéto výsledky. Že sa šľape aj po dobrovoľnej iniciatíve Slovákov, ktorí majú život pestrejší ako iba iracionálnu nenávisť,“ argumentoval.
Dostať ju na Slovensko nebolo jednoduché
"Oksanu" zakúpenú zo zbierky fondu All4Ukraine odviezlo koncom roka sedem žien na front. Aktivistky ju zo žartu nazvali ženským menom a odovzdali medičke 38. samostatnej brigády námornej pechoty Varvare, ktorá bráni Ukrajinu v oblasti Pokrovska.
Vtedy ešte netušili, že jej pomenovanie sa stane synonymom ruských útokov na techniku, ktorá evakuuje zranených vojakov.

Riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák priblížil, že sanitku odovzdali v novembri minulého roka do ukrajinského mesta Izium. 27. januára 2025 po návrate zo záchrannej misie na ňu zaútočil ruský dron vo chvíli, keď ju opravovali. Zabil pri tom dvoch vojakov.
Na Slovensko sa ju rozhodli previesť, aby nikto nemohol pochybovať, že na Ukrajine žiadna vojna nie je.
„Začalo sa to dramaticky. Zničená sanitka bola pri obci Rodynske v dosahu ruských dronov, preto ju museli odtiahnuť špeciálne jednotky. Následne ju vyše tisíc kilometrov prevážali rôzni kamaráti až do Užhorodu,“ opísal Fedor Blaščák začiatok operácie, na ktorej sa logisticky podieľali desiatky ľudí.
Zachránili malé mestečko
Sanitku doviezli do Žiliny 8. mája tesne pred protivládnym protestom „Stojíme na správnej strane“.
Robo Blaško z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie poukázal na to, že keby každý z účastníkov protestu daroval na zbierku na nákup ďalšej sanitky desať eur, o pár dní by mohlo na ukrajinskom fronte zachraňovať ďalšie vozidlo.
„Je to obrovská vec. Každá zachránila tristo životov a my sme na Ukrajinu poslali niekoľko desiatok sanitiek. Symbolicky sme zachránili malé mestečko,“ poznamenal.

Vystavená je na podstavci so zabudovaným monitorom, na ktorom sa zobrazujú videá o príbehu zbierok Sanitky pre Ukrajinu vrátane ženského konvoja. „Raz za čas ukážeme zábery z dronu, ktorý v reálnom čase lieta nad týmto dočasným pomníkom vojny, aby mohli diváci pocítiť, aké to je, keď ich sleduje smrtiaci dron, ako to denne zažívajú obyvatelia Ukrajiny pozdĺž viac než tisíckilometrovej frontovej línie,“ poznamenal Blaščák.
Uvidia ju aj na Pohode
Sanitka bude putovať po slovenských mestách a v lete ju vystavia aj na festivale Pohoda. „Chceme najbližší polrok túto sanitku ukázať čo najviac ľuďom. Je to naozaj unikátna príležitosť vidieť reálne na vlastné oči, čo znamená vojna na Ukrajine,“ povedal.
Fond odovzdal obrancom Ukrajiny už vyše 250 vozidiel a ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote viac ako 2,7 milióna dolárov.
Aktuálne organizuje zbierku na kúpu sanitky ,,Oksana II" pre 38. samostatnú brigádu námornej pechoty, ktorá bráni Ukrajinské územie v Pokrovskej oblasti.
