ŽILINA. Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) sa zaradila medzi popredné výskumné inštitúcie v Európe a na svete, ktoré boli ocenené prestížnou značkou HR Excellence in Research Award. Toto významné ocenenie udeľuje Európska komisia organizáciám, ktoré sa zaviazali k dodržiavaniu zásad Európskej charty pre výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre prijímanie výskumných pracovníkov (spoločne známych ako HRS4R – Human Resources Strategy for Researchers).
Ocenenie HR Excellence in Research je znakom kvality v oblasti podpory výskumných pracovníkov, otvorenosti výberových procesov a vytvárania stimulujúceho pracovného prostredia pre vedu a výskum. V súčasnosti ho vlastní viac než 750 inštitúcií po celom svete – a Žilinská univerzita sa teraz stala jednou z nich.
Cesta k získaniu tohto uznania zahŕňala dôkladný interný audit a sebahodnotenie, počas ktorého univerzita posúdila svoje vnútorné procesy z pohľadu podmienok pre výskumnú činnosť. Výsledkom tohto procesu je Akčný plán, ktorý definuje konkrétne kroky zamerané na zlepšenie personálnej politiky a náborových procesov, zvyšovanie informovanosti a kompetencií zamestnancov, podporu kariérneho rastu výskumníkov, ako aj celkové skvalitnenie pracovného prostredia a transparentnosti.
„Ďakujem všetkým kolegyniam a kolegom naprieč celou univerzitou, ktorí svojimi návrhmi, odborným prístupom a spoluprácou prispeli k vypracovaniu potrebnej dokumentácie. Vaša angažovanosť a podpora boli kľúčové pri dosiahnutí tohto významného míľnika,“ uviedol rektor UNIZA, prof. Ing. Ján Čelko, CSc.
Získanie ocenenia HR Excellence in Research znamená pre Žilinskú univerzitu zvýšenie medzinárodnej prestíže a dôveryhodnosti v očiach partnerov a výskumníkov, ako aj lepšie postavenie pri získavaní európskych grantov, najmä v rámci programov ako Horizont Európa. Univerzite toto ocenenie zároveň zabezpečí jednoduchší prístup do siete prestížnych vedeckých inštitúcií, ktoré zdieľajú osvedčené postupy a skúsenosti v oblasti riadenia výskumu a ľudských zdrojov.
„Toto ocenenie pre nás predstavuje aj veľký záväzok do budúcnosti. Plne si uvedomujeme, že jeho získaním sa začína ďalšia fáza – realizácia Akčného plánu, ktorý bude základom pre ďalší rozvoj univerzity v súlade s princípmi HRS4R,“ dopĺňa rektor.
Európska komisia bude tento progres a kroky, ktoré sú súčasťou Akčného plánu pravidelne vyhodnocovať, čím sa zabezpečí udržateľnosť a kvalita zavedených opatrení. Vzhľadom na vývoj pravidiel financovania výskumu v EÚ, sa navyše očakáva, že držba tohto ocenenia sa stane nevyhnutným predpokladom pre účasť na viacerých typoch projektov – najmä v rámci Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).
Žilinská univerzita v Žiline týmto krokom potvrdzuje svoj strategický zámer byť atraktívnym a moderným pracoviskom pre domácich aj zahraničných výskumníkov, ktoré ponúka prostredie podporujúce excelentnosť, etiku a dlhodobý rozvoj vedeckej kariéry.
