MOJŠOVA LÚČKA. Prvé kusy utratených ošípaných z chovu v Dolných Semerovciach, v ktorom sa potvrdil výskyt afrického moru ošípaných, začali včera zvážať do žilinskej kafilérie.
Národné referenčné laboratórium vo Zvolene označilo na tamojšej farme prvé ohnisko tejto vysoko nákazlivej vírusovej choroby u domácich ošípaných v tomto roku.
V chove sa nachádza vyše 18-tisíc svíň.
Informáciu potvrdila konateľka asanačného podniku VAS Alexandra Orčíková.
„Od včera sme začali zvážať a likvidovať farmu v Semerovciach. Počítam, že by to mohlo trvať sedem až desať dní. Odhadujem to na 800 až 900 ton,“ skonštatovala.
Jediná slovenská kafiléria len pred niekoľkými dňami dokončila spracovanie rozsiahlej nákazy slintačky a krívačky na južnom Slovensku.
Takmer mesiac fungovalo spracovateľské zariadenie v mimoriadnom režime a v nonstop prevádzke. Bol to nápor na technológiu, ktorá musela pracovať s minimálnou údržbou, i tlak na pracovnú silu.

Zamestnanci asanačného podniku si nestihli poriadne oddýchnuť a opäť nabehli na nákazový režim.
„Likvidáciu nákazy slintačka a krívačka sme skončili pred Veľkou nocou. Po sviatkoch sme pracovali tri dni v bežnom režime, minulý týždeň bol kratší pre štátny sviatok. Teraz sme prešli opäť do nákazového režimu,“ vysvetľuje Orčíková.
„Pracovať budeme aj cez štátny sviatok, vodiči budú zvážať ošípané aj počas sviatku, inak by boli doma. Spracovanie bude kontinuálne, kým všetko nespracujeme,“ doplnila.
Prísnejšia dezinfekcia
V najbližších dňoch výrazne narastie objem prepravy kadáverov i zaťaž na spracovateľskú linku. Celý proces je v prísnejšom veterinárnom režime a je pod neustálou kontrolou Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Zároveň platia zvýšené hygienické opatrenia.
Všetci vodiči aj zamestnanci vo výrobe musia používať celotelové ochranné obleky. V závode je sprísnená dezinfekcia. Keď dorazí súprava s nákazou, všetko ostatné ide bokom a prednosť dostane náklad so zvieratami infikovanými slintačkou a krívačkou.
„Vozidlo, ktoré odchádza z farmy, je ešte na mieste vydezinfikované. U nás vstupuje cez dezinfekčný brod, vyloží sa materiál na hale a vozidlo sa opäť vydezinfikuje. Prejde cez dezinfekčný brod do autoumývarky, kde prebehne ďalšia dezinfekcia. Pri týchto opatreniach úplne vylučujem šírenie od nás. Tieto opatrenia sú dostatočné na to, aby sme my nákazu nešírili,“ poukazuje Alexandra Orčíková na to, že za desiatky rokov, čo žilinská kafiléria spracováva živočíšny odpad, sa nestalo, aby nákaza prenikla za jej brány.

Vyrobia bionaftu i múčku
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá a neliečiteľná choroba ošípaných a diviakov. Hoci nie je prenosná na ľudí, človek ju rozširuje a môže zapríčiniť nakazenie domácich chovov.
V Mojšovej Lúčke majú dve výrobné linky. Do jednej zvážajú telá uhynutých zvierat, čo je riziková výroba. V druhej likvidujú zvyšky z bitúnkov a potravinových reťazcov. Z obidvoch liniek vychádzajú rovnaké produkty: mäsokostná múčka a tuk. Len ich použitie je rôzne. Z uhynutých zvierat smeruje tuk na výrobu bionafty a múčka je energetické médium, ktoré likvidujú v Cementárni v Ladcoch.
Z nerizikových vedľajších živočíšnych produkty ako je odpad z bitúnkov a obchodov sa tuk používa na tukovanie kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá a múčka je hlavný komponent pre granuly pre mäsožravcov.
Celý výrobný proces trvá desať až dvanásť hodín. Denne v kafilérii spracujú aj 160 až 200 ton materiálu.
