ŽILINA. Na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) sa 24. apríla uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej súťaže pre stredoškolákov Technická myšlienka roka (TMR).
Už 16.ročník súťaže si aj tento rok našiel svojich priaznivcov z radov študentov technických stredných škôl a gymnázií z celého Slovenska, ktorí majú nadšenie pre IKT, automatizácie, mechatroniku, multimédia či mikroprocesory. Táto súťaž dáva priestor mladým inovátorom ukázať svoj potenciál a pretaviť ho v prvé úspechy pred odborníkmi z akademického prostredia či praxe.
Do súťaže sa v tomto ročníku svojimi nápadmi zapojilo 32 študentov z 15 stredných škôl, z ktorých do finále postúpilo 12 inšpiratívnych projektov. Porota v zastúpení odborníkov z UNIZA ako aj prizvaných partnerov z praxe zhodnotila prevedenie jednotlivých súťažných projektov a ocenila 3 najlepšie. Porota udelila aj špeciálnu cenu FEITcity, ktorú získal Samuel Adamus z Bánoviec nad Bebravou za svoj projekt Štvornohý robot.

Výhercom celej súťaže TMR sa v tomto ročníku stal 17-ročný Matúš Kvašňovský, študent 3. ročníka Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. Matúš vo svojom projekte vytvoril funkčný prototyp rakety, ktorá dokáže vyletieť do 10 metrov pomocou vlastnoručne vyrobeného tryskového motora a následne bezpečne pristáť za pomoci integrovaného padáka.
„Všetky údaje počas letu sa posielajú na centrálu, ktorá ich spracuje, vypíše a následne pošle na webovú stránku. Raketa má aj interný čip, kde sa zaznamenávajú všetky informácie o lete,“ vysvetľuje Matúš, ktorého k vývoju rakety inšpiroval pobyt na Letnej akadémii Discover.

Tam sa prvýkrát stretol s myšlienkou vývoja rakety a následne sa rozhodol, že si ju postaví aj sám doma. Raketa, s ktorou vyhral v súťaži je už jeho tretím prototypom a má plány ďalej ju vylepšovať. Celý dizajn si vymyslel sám a počas 9 mesiacov, v rámci ktorých na rakete pracoval postupne vychytával všetky nedostatky. „Raketa doteraz absolvovala 7 letov, síce bol len jeden úspešný, stojí to za to,“ dopĺňa výherca súťaže.
Na druhom mieste sa umiestnili študenti Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove Marián Haborák a jeho spoluriešiteľ Samuel Ševčík, ktorí pracovali na smart monitoringu úľa BEEGUARD. Cieľom ich zadania bolo zmonitorovať čo sa deje v úli, a teda zistiť čo včely robia v reálnom čase.
V prípade nebezpečenstva a nejakého ohrozenia (napríklad choroby či škodcov) tak vedia zasiahnuť a včelstvo ochrániť. Prečo si vybrali práve tému blízku včelám? „Náš dobrý kamarát je včelár, rovnako aj zopár našich vyučujúcich vrátane samotného p. riaditeľa, takže plánujeme tento projekt následne aplikovať aj u nás v škole,“ nadšene dodáva Marián.
Porota ocenila tretím miestom prácu študenta Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave Mareka Prečucha za vývoj Riadiacej jednotky pre BLDC motor pre elektrickú formulu. Marek sa so svojim projektom zúčastnil aj medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon, kde sa v rámci svojej kategórie umiestnil taktiež na popredných priečkach.

Súťaž TMR predstavila fascinujúce projekty študentov stredných škôl, ktorí prišli s originálnymi riešeniami technických problémov a postavili sa pred odbornú porotu. „Ako sa hovorí, nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Nie je to len fráza, lebo mať odvahu ísť s kožou na trh, prezentovať sa a ukázať svoj talent si zaslúži veľké uznanie,“ ocenil všetkých zúčastnených študentov bývalý dekan FEIT UNIZA prof. Ing. Pavol Špánik, PhD., ktorý sa podieľal na samotnom zakladaní súťaže.

FEIT UNIZA ponúkla súťažiacim stredoškolákom technickú podporu a mentoring z akademického i priemyselného prostredia. Spolu s partnermi Deltech, GlobalLogic, EVPU, Goodrequest, onsemi, Siemens Mobility - Inžinierske centrum Žilina, Schaeffler, ZAIT (IT klaster Žilinského regiónu) tak popularizuje nielen atraktívne štúdium technických odborov, ale aj uplatnenie v praxi. Študentov, ktorí sa umiestnili do 3. miesta, prijme FEIT UNIZA bez prijímacích skúšok.