Sobášny palác v Bytči si pamätá na bujaré svadby i časy úpadku

Na obnovu pamiatky prispeli nórske fondy.

Sobášny palác v Bytči. Sobášny palác v Bytči. (Zdroj: Považské múzeum v Žiline)

BYTČA. V centre Bytče sa ukrýva stavba, akú nenájdete nikde inde na Slovensku. Renesančná pamiatka, ktorej múry si pamätajú nielen veľkolepé svadobné hostiny, ale aj dejinné zvraty a obdobia úpadku.

Sobášny palác stojí v susedstve bytčianskeho kaštieľa od roku 1601. Dnes opäť žiari a láka návštevníkov na prehliadku histórie i nevšedné kultúrne zážitky. A hoci bol pôvodne stavaný ako priestor pre svadby dcér grófa Juraja Turza, v súčasnosti sa využíva najmä ako reprezentatívny priestor pre mnohé podujatia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bytčiansky Sobášny palác je jednou z najvýznamnejších pamiatok renesančnej architektúry na Slovensku. Neveľký objekt dal postaviť gróf Juraj Turzo ako miesto, kde chcel zabezpečiť dôstojné svadobné hostiny pre svoje dcéry.

Sobášny palác nebol nikdy určený na bývanie. Od začiatku bol navrhnutý ako reprezentatívny priestor určený výlučne pre slávnostné hostiny. Jeho srdcom bola priestranná tanečná sála na poschodí, do ktorej viedlo veľkolepé dvojramenné schodisko. Hudobníci boli umiestnení na empore, odkiaľ sa pri svadbách niesla hudba po celej budove.

Prečítajte si tiež Najskôr haluškáreň, teraz kontajner. Spor o nepovolenú zástavbu na žilinskom Bulvári graduje Čítajte 

Prvá hostina sa tu konala v roku 1603 a posledná v roku 1622.

„Na začiatku 17. storočia prišla z Talianska éra osvietenstva. Menila sa filozofia a spôsob života, panské sídla a opevnenia strácali svoj obranný charakter. Majstri z Talianska, Nemecka či Francúzska budovali šľachticom reprezentatívne honosné paláce s bohatou výzdobou na prijímanie hostí. Na Slovensku bol prvou lastovičkou tejto éry práve palác v Bytči,“ vysvetlil reštaurátor, akademický maliar Mário Flaugnatti.

SkryťVypnúť reklamu

Palatín Juraj Turzo mal v Uhorsku silné postavenie a bol aj úspešný podnikateľ. „Bol to vzdelaný človek a dobrý obchodník. Po Nemeckej ceste vyvážal rudy a kovy zo Slovenska do Európy, Afriky i Ameriky,“ objasnil Flaugnatti.

Po hodoch prišli zlé časy

Sobášny palác slúžil predovšetkým pre svadby jeho siedmich dcér a jedného syna. V tom čase svadobná hostina trvala aj dva týždne a na pozvanie čakalo 250 šľachticov a významných mešťanov.

„Turzovi bolo jasné, že bude vzhľadom na svoje postavenie potrebovať reprezentatívne priestory na honosné oslavy a svadby. Palác bol na tú dobu veľmi honosne vyzdobený, exteriér má bohatú sgrafitovú výzdobu pochádzajúcu z Talianska, ktorá dovtedy nebola nikde na Slovensku. Žiaľ, hneď po dokončení paláca v roku 1603 bola Bytča vyplienená povstaleckými vojskami. Palác bol značne poškodený. Ale Turzo ho dal zreparovať a od roku 1612 ďalej slúžil svojim účelom,“ povedal reštaurátor. Nie však nadlho.

SkryťVypnúť reklamu

Po smrti Alžbety Czoborovej, manželky Juraja Turza, sa objekt dostal do rúk Esterházyovcov. Noví majitelia mu však nevenovali rovnakú starostlivosť a niekdajšie miesto prestíže sa zmenilo na sklad soli a obilia. V roku 1868 prešiel palác do majetku bohatého kupcu s drevom Poppera, ktorý nevhodne zasiahol do architektúry celého komplexu. Kaštieľ prerobil na byty a sobášny palác na kancelárie miestneho súdu.

Až do šesťdesiatych rokov 20. storočia objekt slúžil na rôzne obecné účely. Po rekonštrukcii sa stal národnou kultúrnou pamiatkou a boli v ňom výstavné priestory Považského múzea v Žiline, ktoré palác spravuje dodnes.

Prečítajte si tiež Z Hongkongu priniesol podujatie, ktoré na Slovensku nemá obdoby. Bežali dňom aj nocou, premoknutí zdolali rekord Čítajte 

Stratený lesk a snaha o návrat

Zásahy v období súdnictva zásadne pozmenili pôvodný vzhľad interiéru. Palác stratil renesančný charakter, a niektoré prestavby ho poznačili natoľko, že len málo pripomínal pôvodnú nádheru. V polovici 20. storočia bol stav budovy natoľko zlý, že sa museli rýchlo urobiť nevyhnutné rekonštrukcie.

Prvá etapa opráv sa začala v roku 1956, pričom išlo najmä o základné technické zásahy. V druhej fáze sa už začalo s obnovou renesančného pôdorysu, no nie všetko sa podarilo v duchu historickej autenticity. „Betónová klenba vo vstupnej hale napríklad dnes viac pripomína socialistickú rekonštrukciu ako renesančný odkaz,“ podotýka správkyňa Sobášneho paláca Renáta Harvánková..

Z pôvodnej klenby sa podarilo obnoviť len časť – v štvorcovej miestnosti na juhovýchodnej strane paláca. Veľkou zmenou bolo odstránenie nevhodných priečok v sále na poschodí, čím sa opäť otvoril priestor podľa pôvodného zámeru.

Obnova sa týkala aj vonkajšej fasády, keď sa jej vrátila jej ornamentálna a figurálna výzdoba. Aj napriek tomu, že údržba paláca v ďalších dekádach nebola vždy ideálna, tieto zásahy pomohli uchovať jeho krásu až do súčasnosti.

Nový život v starých múroch

Zlomovým sa stal rok 2009, keď palác po dvojročnej rekonštrukcii opäť otvorili pre verejnosť. Obnova bola financovaná zo zdrojov Žilinského samosprávneho kraja a Nórskych finančných mechanizmov.

„Dnes je Sobášny palác miestom, kde sa stretáva história so súčasnosťou. Vďaka pestrému programu ho ročne navštívia tisíce ľudí,“ hovorí Renáta Harvánková.

Považské múzeum, ktoré tu pôsobí, organizuje pravidelné výstavy, prednášky, koncerty či divadelné predstavenia. Priestory sú zároveň dostupné na prenájom – konajú sa tu svadobné obrady, hostiny, konferencie aj firemné podujatia.

Rok 2025 sa začal plesom a Turzovými pytačkami

Tento rok sa v Sobášnom paláci začal vo veľkom štýle. „Sezónu otvoril elegantný nadačný ples Žilinského samosprávneho kraja,“ poukazuje správkyňa na jedno z podujatí, ktorým oživujú historický klenot.

Február patril zamilovaným a program obohatilo špeciálne divadelné predstavenie Turzove pytačky, ktoré návštevníkov vtiahlo nielen do dobového príbehu, ale aj do umenia renesančných tancov.

Okrem toho palác pravidelne ožíva prednáškovými štvrtkami, ktoré sa začali už na jeseň minulého roka a pokračujú aj tento rok. Každý týždeň ponúkajú odborníci z rôznych oblastí nové témy a pohľady na históriu či umenie.

Miesto s dušou

Sobášny palác v Bytči nie je len pamätníkom bohatej minulosti, ale aj živým miestom so silným kultúrnym odkazom. Je dôkazom toho, že aj po stáročiach môže historická architektúra nielen pretrvať, ale aj aktívne formovať kultúrny život regiónu.

„Tento priestor má svoj genius loci. Je to miesto, ktoré v ľuďoch zanecháva dojem, na ktorý sa nezabúda,“ konštatuje Renáta Harvánková.

Prečítajte si tiež Vedeniu žilinskej nemocnice došla trpezlivosť. Parkovanie zneužívajú motoristi, parkovné zdražie Čítajte 

Mesto BYTČA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 454
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 315
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 037
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 359
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 709
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 406
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 002
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 786
  1. Jozef Pivarník: Nedokončená symfónia strachu a nádeje: Hĺbková recenzia seriálu Polnočný klub
  2. Ivan Čáni: Som Robert Fico a som premiér suverénnej krajiny.
  3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 106. /
  4. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Mr. Rudo nová posila hokejovej repre
  5. Dušan Piršel: Kašleme na zdravie
  6. Lukáš Čelinák: Sankcie voči Rusku: Štyri tváre obmedzení a ich ozvena v slovenskej peňaženke
  7. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  8. Martin Eštočák: Prešov: Zdražili MHD, ale škody v mestských firmách nikto nerieši. Je čas sa postaviť!
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 563
  2. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 13 251
  3. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 653
  4. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 943
  5. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 7 751
  6. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 906
  7. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 5 202
  8. Miroslav Kocúr: Fico ťahá do žumpy už otvorene aj slovenskú vedu 5 144
  1. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  2. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  3. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  4. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Tupou Ceruzou: Smerákov
  7. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  8. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Nedokončená symfónia strachu a nádeje: Hĺbková recenzia seriálu Polnočný klub
  2. Ivan Čáni: Som Robert Fico a som premiér suverénnej krajiny.
  3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 106. /
  4. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Mr. Rudo nová posila hokejovej repre
  5. Dušan Piršel: Kašleme na zdravie
  6. Lukáš Čelinák: Sankcie voči Rusku: Štyri tváre obmedzení a ich ozvena v slovenskej peňaženke
  7. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  8. Martin Eštočák: Prešov: Zdražili MHD, ale škody v mestských firmách nikto nerieši. Je čas sa postaviť!
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 563
  2. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 13 251
  3. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 653
  4. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 943
  5. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 7 751
  6. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 906
  7. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 5 202
  8. Miroslav Kocúr: Fico ťahá do žumpy už otvorene aj slovenskú vedu 5 144
  1. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  2. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  3. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  4. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Tupou Ceruzou: Smerákov
  7. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  8. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu