ŽILINA. Cez Veľkú noc bežali športovci na žilinskom Vodnom diele desiatky hodín naprieč dažďom aj nocou. Zúčastnili sa na piatom ročníku ultrabežeckého podujatia, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Najlepší pretekár zdolal i slovenský rekord, zabehol viac než 400 kilometrov.
S konceptom, vo svete známym ako Backyard Ultra, prišiel Žilinčan Miloš Pintrava. Ide o preteky, pri ktorých je potrebné zdolať čo najviac okruhov, pričom každý z nich má zhruba 6,7 kilometra. Na rýchlosti ultrabežcov nezáleží, vyhráva ten, kto zvládne zabehnúť najviac.
Športovec Pintrava sa stal v tomto formáte priekopníkom, pretekal na viacerých ultra trailových podujatiach v zahraničí a o založení vlastného začal premýšľať už po prvých skúsenostiach.
V ázijskej metropole v Hongkongu žil viac než 25 rokov. Po založení rodiny sa za hranicami začal aktívnejšie venovať práve behu.
Domov priniesol nový koncept
Len čo sa vrátil do Žiliny, priniesol tu preteky s názvom Big Bear´s Backyard Ultra Challenge. Sú certifikovanou zložkou podujatia pochádzajúceho z Ameriky.
„Ide o nekonečný beh, kde má jeden okruh zhruba 6,7 kilometra a beží sa opakovane. Funguje to tak, že presne každú hodinu sa štartuje nový okruh. Kto dovtedy nedorazí, je z kola von,“ približuje organizátor podujatia.

Nezáleží na tom, či pretekár zabehne okruh za 40 minút alebo za hodinu. Dôležité je, aby do časového limitu dorazil na ďalší štart. Pokračuje sa dovtedy, kým na okruhu nezostane posledný, najvytrvalejší, bežec.
„Víťaz musí odbehnúť posledné kolo sám. Ak ho ale nestihol zdolať do spomínanej hodiny, nezvíťazí nikto. Na Slovensku sa to nestalo, podobný prípad však nastal v Belgicku, kde síce traja účastníci zdolali aj svetový rekord, no ďalej už nebežali. Všetci teda prehrali,“ konštatuje Pintrava.

Záujem aj motivácia rastú
V Žiline majú za sebou piaty ročník podujatia a ako podotkol Pintrava, záujem ultrabežcov stúpa. Kým prvý rok sa zapísalo zhruba 30 ľudí, minulý rok ich bolo 90. Tento ročník však roztrieštili veľkonočné sviatky. Účasť bola komornejšia, do súťaže sa zapojilo 50 bežcov.
Sprevádzali ich pritom viaceré príbehy potvrdzujúce rastúcu motiváciu aj bojovnosť.
Príkladom toho najbojovnejšieho výkonu bol podľa slov organizátora Jozef Gomola. Od predošlého ročníka túžil zabehnúť 30 okruhov, teda 200 kilometrov. Hoci sa už od dvadsiateho kola trápil, premohol sa. Zabojoval hlavou a svoj sen si splnil. Tridsiaty okruh s ním dobehol aj Peter Ondráš, a to i napriek bolesti premočených chodidiel.