ŽILINA. Budú vyvíjať nové biomedicínske prístroje, ktoré môžu zachraňovať životy. O študentov programu Biomedicínske inžinierstvo na Žilinskej univerzite v Žiline je na pracovnom trhu mimoriadny záujem. Kvalitu štúdia na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií a uplatnenie absolventov ešte viac zlepší prístup k špičkovej ultrazvukovej technológii.
Vo svojich učebných priestoroch môžu od teraz používať jedno z najpokročilejších ultrazvukových zariadení, ktoré vyvinula a vyrobila spoločnosť Siemens Healthineers. Tá má svoje výskumné zázemie aj na Slovensku. Prístroj podľa manažéra spoločnosti Petra Vandlíčka slúži na snímanie obrazu srdca.
„Je to moderný pristroj, ktorý pomocou ultrazvuku dokáže zachytiť okamžité obrazy 3D srdca v priebehu jedného srdcového úderu. Pomáha učiť študentov pracovať s najmodernejšími zariadeniami, ktoré sa používajú v nemocniciach,“ predstavil systém.
Poznamenal, že ide o ďalší posun v spolupráci výrobcu techniky s univerzitou po tom, ako vlani v priestoroch UNIZA v Žiline vytvorili vývojové laboratórium, ktoré umožňuje výučbu ovládania CT prístrojov v prostredí virtuálnej reality.
S prístrojom budú pracovať denne
Technológia pomáha študentom pochopiť, ako fungujú špičkové diagnostické zariadenia v praxi a čo všetko dokáže moderný ultrazvuk v medicíne.

Vedúci katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva Ladislav Janoušek poukazuje na to, že ide o pomerne drahú infraštruktúru a jej získanie je pre výučbu cenným prínosom.
„Naši študenti sú vzdelávaní v oblasti prístrojovej techniky v lekárstve. Počas praxí v zdravotníckych zariadeniach prichádzajú do kontaktu s modernou zobrazovacou technikou ako sú ultrazvuky, CT prístroje, magnetická rezonancia len na obmedzený čas a bez možností ich obsluhy. Toto je prístroj, s ktorým budú môcť študenti pracovať denne,“ hovorí odborník zo Žilinskej univerzity.
„Študenti sa napríklad v rámci predmetov spracovanie obrazu a spracovanie signálov v medicíne učia pokročilé metódy, ktoré sú implementované v tomto zariadení a tým vytvárame portfólio odborníkov, ktorí môžu ďalej vyvíjať aj takéto zariadenia,“ podotkol Ladislav Janoušek.
Trendom je využívanie umelej inteligencie
Upozornil aj na ďalší rozmer spolupráce medzi Žilinskou univerzitou a Siemens Healthineers. Biomedicínski inžinieri sú vyhľadávaní na trhu práce a mnohí nájdu uplatnenie aj v tejto spoločnosti. Siemens Healthineers zamestnáva v Bratislave, Žiline a v Košiciach asi 1100 zamestnancov, z nich približne 500 pracuje vo vývoji a z toho je asi 110 absolventov Žilinskej univerzity.
Dekan Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Michal Frivaldský doplnil, že fakulta pracuje s ľuďmi, ktorí budú v budúcnosti vytvárať hodnoty a ktorí sa uplatnia na trhu okamžite. „Záujem o štúdium biomedicínskeho inžinierstva rastie, momentálne máme 70 prihlášok na bakalárske štúdium.“
V prípade daru ultrazvukového prístroja spoločnosti Siemens Healthineers ide o dlhodobú stratégiu podpory výskumu a rozvoja nových talentov v oblasti biomedicínskeho inžinierstva, ktorí sa po ukončení štúdia môžu uchádzať o prácu v spoločnosti a získať tak kariérne príležitosti v globálnom prostredí zdravotníckych technológií.
Product and Solution Development Manager spoločnosti Siemens Healthineers Peter Vandlíček vysvetľuje, že aj do techniky používanej v nemocniciach vstupuje umelá inteligencia.
„Trendom je čo najpresnejšia a čo najrýchlejšia diagnostika, a tiež využívanie umelej inteligencie pri diagnostike a zrýchľovaní postupov, aby ten istý počet rádiológov vyšetril za rovnaký čas viac pacientov,“ skonštatoval.
