DOLNÝ HRIČOV. Prvý vyšetrovací tím paranormálnych javov na Slovensku navštívil dolnohričovskú mýtniciu. Výsledky ho prekvapili.
Ide o druhú najstaršiu stavbu v obci pri Žiline, ktorá je z roku 1556. Obnovujú ju dobrovoľníci. V tomto roku odstránia betónovú podlahu, po čom nastúpi archeologický výskum.
Ešte predtým však miesto preskúmalo občianskej združenie Slovak Ghost Hunters (SGH). Členovia tímu sú označovaní za lovcov duchov.
„Odhaľujeme zabudnutú históriu, ukazujeme ľuďom, aké nádherné miesta máme na Slovensku a že ich treba aj podporovať, hlavne zrúcaniny hradov. Niekedy sa nám stane, že na danom mieste nenahráme absolútne nič, že sa nám nepodarí nahrať žiadne paranormálne javy. Aj to sa stáva. A je to v poriadku. Ale musíme potvrdiť, že v 95 percentách ide o opak,“ hovorí vyšetrovateľka BARBORA HRDINOVÁ s tým, že spomínaný prípad v Dolnom Hričove bol ojedinelý.
Prečo ste navštívili mýtnicu v Dolnom Hričove? Vytypovali ste si objekt vy alebo prišiel podnet z inej strany?
Veľmi nás zaujala táto budova, bývalý kaštieľ, kde sa história píše od roku 1556. Keďže je to skoro 500-ročná stavba, veríme, že vždy sa v takýchto budovách ukrývajú stratené duše. Rozhodli sme sa napísať starostovi a kompetentným osobám, skontaktovali sme ich a dostali povolenie.
Mýtnica v Dolnom Hričove:
- Druhou najstaršou stavbou v obci Dolný Hričov je mýtnica z roku 1556. Plnila obranné postavenie. Mala jedno poschodie a pod ním sa vyberalo mýto. Začiatkom 20. storočia od majiteľa baróna Poppera odkúpilo budovu urbárne spoločenstvo a upravilo ju.
- Neskôr budova slúžila ako kino, kancelárie, agitačné stredisko. V súčasnosti (až do výstavby kultúrneho domu) v nej bolo umiestnené obecné kultúrne stredisko, ústredňa slovenských telekomunikácií, urbárne spoločenstvo.
- Priechod cez budovu bol zrušený už na začiatku 19. storočia. V súčasnej dobe slúži na kultúrne účely. V prízemnej časti sa nachádza malé ľudové múzeum.
Zdroj: hradhricov.sk
Podľa čoho si zväčša vyberáte objekty?
Väčšinou sa snažíme napísať do viacerých objektov, od hradov a zámkov cez opustené budovy po kaštiele. Na každé miesto chodíme iba s oficiálnym povolením. Sú miesta, kde by sme chceli ísť, ale, žiaľ, zohnať majiteľa objektu je niekedy problém.
Samozrejme tieto miesta majú vzhľadom na históriu úžasné povesti, ktoré nás lákajú ísť pátrať po paranormálnych javoch. Niekedy nás prekvapí aj miesto, o ktorom neexistujú žiadne povery a nakoniec je tam najviac aktivít. Napríklad kultúrny dom v Dolnom Hričove.

Dávnejšie sme boli v bývalej väznici Kasematy v Brne, kde ľudia veľmi škaredo umierali a aktivity tam neboli skoro žiadne. Každé jedno miesto má svoju históriu, svoje povesti, povery a príbehy. Radi by sme preskúmali celé Slovensko. Veľakrát máme aj od našich fanúšikov tipy, kam ísť.
Čo je cieľom týchto vašich návštev?
Naším cieľom je nielen dokázať existenciu paranormálnych javov, ale tiež ukázať ľuďom miesta na Slovensku, ktoré nie sú poznané.
Snažíme sa v prvom rade zachytiť pomocou našich prístrojov energiu duší, ktoré sú na danom mieste. Avšak, samozrejme, vždy sa najskôr danú energiu alebo jav snažíme racionálne vysvetliť. Keď to nie je možné, vieme, že ide o javy, ktoré sú medzi nebom a zemou.
Veľakrát sme ukázali na Slovensku miesta, ktoré sme navštívili, urobili epizódu a dané objekty mali o 300 percent väčšiu návštevnosť ako predtým. Snažíme sa týmto spôsobom aj spropagovať historické miesta na Slovensku, prípadne i v zahraničí. Keď sme boli v Čachticiach, tak si nás dokonca všimla televízia z Číny, ktorá tam následne robila rozhovor.
Aký je váš postup? Čo všetko robíte po príchode na miesto?
Najskôr si vybavíme spomínané povolenie, niekedy nás nahlásia aj na mestskej polícii, aby sme nespôsobili rozruch, keďže ,,pracujeme v noci,, a svietime vnútri v týchto objektoch iba baterkami.
Potom si niečo zistíme o danom mieste vrátane histórie. Dohodneme sa na termíne noci, ktorú tam strávime, pričom zväčša ide o soboty. Na miesto dorazíme poobede, aby sme si urobili zábery do našej epizódy, úvod, rozhovory, prípade zábery z dronu. Väčšinou máme prehliadku miesta s kompetentnou osobou, ktorá nám všetko ukáže a priblíži viac históriu.
Často nám nechajú kľúče od objektu, ktoré po skončení akcie odovzdáme. Medzičasom sa ideme najesť, poprípade sa stretneme s fanúšikmi, dáme kávu.
Okolo 20. hodiny ideme na miesto, rozložíme si techniku a začíname vyšetrovať. Dĺžka akcie závisí od aktivity, ktorá sa deje. Ale vždy sme minimálne do polnoci na mieste, niekedy aj do štvrtej hodiny. Všetko vždy závisí od konkrétnej situácie.
Potom si prejdeme všetky záznamy počas jedného týždňa, urobíme intro, trailer a nakoniec epizódu, ktorú dávame na náš Youtube kanál. Všetky videá sú reálne, nedorábame absolútne žiadne pridané efekty.
Držíte sa aj iných zásad?
Našou najdôležitejšou zásadou je ísť vyšetrovať iba na také miesto, na ktoré máme povolenie. Tiež nie sme žiadna sekta, nespolupracujeme s náboženstvom, nerobíme žiadne satanistické rituály. Niekedy si nás ľudia spájajú s vyháňačmi démonov. Nič také nie sme.
Čo pritom využívate?
Pri našej práci používame hlavne diktafóny, kamery s nočným a infra videním, spiritboxy na komunikáciu s druhou stranou, K2 na meranie energie, kinekt, ktorý zaznamenáva pohyb.
Avšak máme skvelého šikovného kamaráta Peťa, ktorý nám túto techniku aj vyrába. Vytvára prístroje na základe elektromagnetickej energie, ktorú vďaka nemu dokážeme zachytiť. Stal sa naším hlavným partnerom a sponzorom v oblasti techniky.
Najskôr sme si objednávali techniku zo zahraničia, ale keďže máme človeka, ktorý dokáže to isté vyrobiť, máme techniku už iba od neho.
Postupovali ste zaužívaným spôsobom aj v mýtnici?
Samozrejme. Najskôr sme napísali mail, ozrejmili sme, kto sme a čo robíme. Potom sme sa telefonicky skontaktovali nielen s kompetentnými osobami, ale aj so starostom obce Dolný Hričov, ktorý súhlasil s tým, že prídeme do mýtnice na celú noc.

K čomu ste v Dolnom Hričove dospeli?
Musíme uznať, že toto bolo asi prvýkrát, kedy sme nemali žiadne informácie, žiadne povery ani povesti strašení v budove. Preto sme nemali ani veľké očakávania z hľadiska paranormálnych javov. Nakoniec nás toto miesto úplne dostalo.
Ešte sme ani nezačali vyšetrovať, iba sme išli v miestnosti s pódiom vyskúšať prístroje počas zapnutého svetla. Okamžite nám začali reagovať prístroje na zachytenie energie duší. Na tomto mieste sa nám dokonca ozvali prístroje, ktoré sa za posledné roky absolútne nezapli.
Na naše otázky duše reagovali. Teamleader Matej vyzval entitu, aby zapla Bieleho Macka, čo je prístroj reagujúci na elektromagnetické pole duší. Zapol sa na povel. Nebudem už viac prezrádzať, všetky tieto úkazy zverejníme.
Aké sú zväčša výsledky vašej činnosti? Aké výstupy robíte?
Niekedy sa stane, že keď ideme vyšetrovať, nemáme všetky informácie o danom mieste. Stalo sa nám, že si nás zavolali súkromne domov, a zistili sme, že pani má doma svojho zosnulého manžela, ktorý nám povedal jej meno. A tej pani stačilo, že sme jej potvrdili to, čo vedela. Bola šťastná, že jej zosnulý manžel je s ňou. Odvrátili sme jej pocit, že by bola blázon.
Samozrejme, mali sme aj zbytočný výjazd, kedy si nás tiež zavolali do domu a jediný problém tam bol alkohol a nie duchovia.
Výsledok našej činnosti ale spočíva v tom, že odhaľujeme zabudnutú históriu, ukazujeme ľuďom, aké nádherné miesta máme na Slovensku a že ich treba aj podporovať, hlavne zrúcaniny hradov. Niekedy sa nám stane, že na danom mieste nenahráme absolútne nič, že sa nám nepodarí nahrať žiadne paranormálne javy. Aj to sa stáva. A je to v poriadku. Ale musíme potvrdiť, že v 95 percentách ide o opak.
Kto je súčasťou tímu?
Súčasťou nášho tímu je zakladateľ Matej Cích, ktorý založil SGH už v roku 2013. Ako skupina fungujeme od februára 2015. Sme prvý vyšetrovací tím paranormálnych javov na Slovensku.
Hlavnou vyšetrovateľkou som ja, Baška Hrdinová. S Matejom Cíchom sme v tíme od začiatku SGH.
Potom máme v skupine úžasných kameramanov Peťa Bolgáča a Miška Dolinského. Súčasťou nášho tímu je tiež Peťo z GH Devices.com, ktorý občas s nami chodí na akcie.
Ako občianske združenie fungujeme od decembra 2023 a konečne už máme aj ochranné známky v rámci lovenia duchov.
