BYTČA. Ľuďom pomáhajú v ťažkých chvíľach. Mnohí však o nich nevedia a tak prichádzajú o príležitosť.
Tím zdravotníkov sa popri vlastnej práci stará o chorých, ktorí túžia posledné dni prežiť doma v kruhu najbližších. Často tak plnia najväčšie priania ľudí pred smrťou.
Neraz v rodinách podnietili vzájomné zmierenie jej členov a zabezpečili dôstojnú rozlúčku pacienta. Vo svojej knihe života majú zapísaných 89 ľudí. O tých všetkých sa starali do posledného momentu v priebehu uplynulých dvoch rokov.
Zhruba takú dobu funguje Mobilný hospic Matky Rózy v Bytči. V decembri 2022 bol otvorený ako prvý v Žilinskom kraji.
„S pôvodnou iniciatívou k vzniku tohto unikátneho diela prišla sestra Laura z rehole Tešiteliek BSJ, ktoré nás podporujú modlitbami. Hospic nesie aj meno po ich zakladateľke matke Róze,“ popisuje Alena Fialová, ktorá je jednou zo sestier takzvanej nemocnice na kolesách. Skupinu ochotných ľudí dali dokopy pomerne rýchlo.
„Keďže túžba pomáhať zomierajúcim pacientom bola v mnohých z nás už dávno, do tímu sa pomerne rýchlo podarilo nájsť kvalifikované lekárky, sestry, sociálnu pracovníčku aj ľudí, ktorí vypomáhajú ako dobrovoľníci,“ popisuje.

Hoci sa kolektív obmenil, viacerí zo súčasných zamestnancov stáli už pri vzniku zdravotníckeho zariadenia. Hospic v Bytči vznikol vďaka grantovej podpore z Európskej únie. Založilo ho občianske združenie Holubica.
Prácu berú ako poslanie
Od roku 2023 im však chýba grantová podpora a takmer všetci sa začali práci v hospici venovať popri ďalšom zamestnaní. Inak by sa neuživili.
„Nechceli sme sa jej vzdať, pretože v nej vidíme veľký zmysel a samých nás obohacuje, keď môžeme pacientom priniesť úľavu v utrpení a byť rodinám oporou,“ hovorí lekárka Eva Kováčová s tým, že stav pacientov sa mnohokrát nečakane zmení, čomu musia prispôsobovať svoje plány. Časovú náročnosť však podľa slov tímu vykrýva ich vzťah k práci.
„Myslím si, že keď je človek s jej cieľmi vnútorne stotožnený, nevyhorí. Naopak ho táto práca vnútorne napĺňa a dáva mu viac než berie,“ hovorí o záslužnej činnosti, ktorá mení priania na realitu.
Väčšina chce zomrieť doma
Podľa prieskumu Viaticus z roku 2019 si až 80 percent Slovákov praje zomrieť vo svojom domácom prostredí, kde sa cítia bezpečne a sú so svojimi blízkymi. Napriek tomu až 64 percent Slovákov zomiera v nemocnici.
„Rodiny si doma často nevedia poradiť s nekontrolovanými symptómami ochorení, bolesťami, dýchavičnosťou, zvracaním, krvácaním či zmätenosťou, a tak im nezostáva nič iné, než volať záchranku a pacient končí v nemocnici,“ približuje Alena Fialová.
Ako podotýka, oni sa spolu s rodinou snažia vytvárať tím. Hľadajú spôsob, ako pacientovi pomôcť a uľaviť od ťažkostí, aby každý zostávajúci deň, týždeň či mesiac mohol prežiť doma čo najlepšie.

„Keď je pacient imobilný, má problém navštevovať zdravotnícke zariadenia, tak my prichádzame za ním domov. S rodinou sme v nepretržitom kontakte,“ dodáva s tým, že často sú im aj psychickou oporou.
Podľa Fialovej došlo na ich podnet nejedenkrát k zmiereniu členov rodín a vyriešeniu dlhoročných nezhôd.
Posledné dni s blízkymi trávia príjemnejšie aj vďaka zmierneniu bolesti.
Poskytnú komplexnú podporu
Vďaka mobilnému hospicu vedia pacientovi doma poskytnúť potrebnú zdravotnú starostlivosť. Sestra s lekárom navštevujú pravidelne jeho aj blízku osobu, ktorá sa má o chorého starať celodenne. K dispozícii sú vždy aj kvôli prípadnej konzultácii.