ČIČMANY. Kým dnes sú Čičmany preslávené svojou drevenou architektúrou, v minulosti sa dedina spájala aj s výrobou papúč. Výroba teplej obuvi od papúč po kapce dopĺňala poľnohospodárstvo, či prácu v lese, ktoré miestnych obyvateľov živili.
Kedysi túto obuv vyrábali muži a krátili si tak dlhé zimné večery. Na konci tridsiatych rokov fungovalo v maľovanej dedinke viac ako osemdesiat papučiarskych dielní.

Podomácku výrobu nahradilo po vojne miestne papučiarske družstvo. Od roku 1949 súkenné papuče vyrábali v ľudovom družstve Teplobuv, neskôr v ľudovom výrobnom družstve Rajčanka.
V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch tu bolo zamestnaných okolo 150 ľudí. Denne vyrobili aj tisícku papúč najmä pre deti školského a predškolského veku. Napríklad v roku 1969 dodali z Čičmian na domáci trh 120-tisíc kusov papúč a 80-tisíc párov vyviezli do Sovietskeho zväzu.
Produkcia tradičných výrobkov zanikla v deväťdesiatych rokoch. Bývalú papučiareň odkúpil Biskupský úrad v Nitre, ktorý objekty premenil na diecézne centrum Dom sv. Bystríka.
