ŽILINA. Až 6 500 rokov staré duby budú súčasťou Svetovej výstavy EXPO 2025 v Osake. Stromy, ktoré objavili v Moravsko-sliezskom kraji, pochádzajú z konca doby ľadovej. Na ich prezentácii sa podieľa aj žilinské architektonické štúdio.
Nález pri stavbe bioplynovej stanice
Duby sa našli pred deviatimi rokmi v povodí rieky Olša asi šesť metrov pod zemou. Na nálezisko narazili pri stavebných prácach. Subfosílne drevo je mimoriadne vzácne a časť kmeňov už putovala na univerzity, do múzeí a galérií.
Na EXPO 2025 bude vystavených 133 kmeňov. Ich architektonické spracovanie zabezpečilo Filo BIM Studio zo Žiliny. "Na návrhu sme pracovali približne tri mesiace. Bola to technická aj kreatívna výzva," uviedol architekt Tomáš Filo. Duby majú dĺžku jeden až tri metre a hmotnosť od štyristo kilogramov do jednej a pol tony. Japonci požadovali, aby inštalácia odolala zemetraseniam a tajfúnom.
Cesta do Osaky trvala dva mesiace
Na prepravu dreva do Japonska bolo potrebných desať lodných kontajnerov. Plavba trvala približne dva mesiace. "Ide o jednu z najprestížnejších expozícií, ktorá bude symbolizovať jednotu národov zapojených do EXPO," povedal Marek Noga, majiteľ spoločnosti Subfossil Oak, ktorá sa nálezom venuje.
Drevo je prirodzene čierne kvôli karbonizácii, ktorá sa v ňom začala. Ak by zostalo v zemi dlhšie, postupne by sa premenilo na uhlie. Na predchádzajúcej výstave EXPO v Dubaji niektorých návštevníkov zaujalo natoľko, že sa pri ňom modlili alebo ho objímali.
Duby ako kronika histórie
Výskumné tímy analyzujú letokruhy stromov, z ktorých dokážu určiť klimatické podmienky spred tisícok rokov. Pri jednom z kmeňov objavili aj dutinu so žaluďmi, ktoré tam pravdepodobne ukryla veverička. "Aj veveričky spred šesťtisíc rokov mali podobné zvyky ako tie dnešné," podotkol Noga.
Expozíciu EXPO 2025 schvaľoval architekt Sou Fujimoto. Očakáva sa, že výstavu navštívi približne 30 miliónov ľudí, z toho Les civilizácií by mohla vidieť tretina z nich. Organizátori sa uchádzajú aj o zápis do Guinnessovej knihy rekordov.
