ŽILINA. Nedostupnosť termínov na oddelení cudzineckej polície a problémy s vybavovaním dokladov trápia aj cudzincov v Žiline. Len čo boli na slovenských pracoviskách sprístupnené dodatočné hodiny bez potreby rezervácie, ľudia sa chopili príležitosti. Viacerí z nich by ich ale prijali častejšie.
Žiadosti o vydanie dokladov pre občanov Európskej únie, trvalý pobyt a štúdium si mohli bez objednania vybaviť len počas troch štvrtkov. Inak musia vyčkávať na termín prostredníctvom rezervačného systému, s ktorým problémy pretrvávajú zhruba pol roka.

Možnosť vybaviť sa bez objednania mali cudzinci vo štvrtok 13. marca, následne aj 20. a 27. marca, v čase od 7:40 do 11:40.
V posledný štvrtok sme sa boli na situáciu na žilinskom pracovisku cudzineckej polície pozrieť aj my. Hoci sme v priebehu dopoludnia zastihli zhruba pätnástich čakajúcich, skoro ráno ich bolo podstatne viac.
Miesto si vystáli aj cez noc
Do radu sa začali stavať už deň vopred. „Prví ľudia prišli už o deviatej večer, neskôr, okolo jednej, druhej, sa začali pripájať ďalší, až to tu bolo preplnené. Ľudia sa nahrnuli dovnútra, medzi nimi aj moji klienti,“ spomína Veronika, ktorá cudzincom pomáha už 12 rokov. Podľa jej slov mohlo byť na mieste zhruba 50 ľudí.
Podobné vystávanie v radoch si pamätá ešte spred desiatich rokov. Dnes by bolo podľa jej slov žiaduce adekvátnejšie riešenie.
„Časom sa zaviedol rezervačný systém, na chvíľu sa situácia zlepšila, akurát predošlý október, november bol nefunkčný. Teraz síce funguje, ale oklieštene. Stále sú nejaké problémy,“ pokračuje s tým, že najväčšie ťažkosti s termínmi eviduje pri pobytoch cudzincov na účely podnikania, pri vybavovaní trvalých pobytov či povoleniach pre študentov.
Získať termín je náročné
Ako uvádza TASR, na zlú situáciu na cudzineckej polícii upozornila ešte v októbri minulého roka Únia miest Slovenska. Termínov v rezervačnom systéme polície nie je dostatok a dochádza aj ku kupčeniu s nimi.
Rezort vnútra tvrdí, že postupne prijíma opatrenia na stabilizáciu situácie a téme rezervačného systému cudzineckej polície sa venuje. Množstvo cudzincov na Slovensku však po invázii na Ukrajinu stúplo a situáciu neuľahčujú ani personálne kapacity polície.

„Vybavujeme dočasné útočisko a potrebnú kartičku. Veľmi ťažko je teraz dostať termín, aj týždeň stále monitorujeme, pozeráme, sedíme nad tým a čakáme. Chcela som pomôcť aj staršiemu pánovi, ktorý takto elektronicky robiť nevedel, po týždni som to ale nechala,“ rozpráva jedna zo žien v čakárni žilinského pracoviska. Jej prísediaci z Česka čaká na pridelený dátum dva mesiace.
Skomplikovať sa im môžu bežné veci
„Termíny na niektoré životné situácie sú akoby zablokované. Mám klienta, ktorý je občan Slovenska, má manželku z inej krajiny, má s ňou i dieťa, ona si ale nevie obnoviť pobyt, ktorý jej končí v apríli,“ spomína Veronika.
Ako podotýka, nevedia sa dostať k termínu na predĺženie či získanie trvalého pobytu na neobmedzený čas. Chceli by napríklad vycestovať na zakúpenú dovolenku, pre neisté okolnosti sa však boja odísť. Čakanie na termíny vie ovplyvniť každodenné fungovanie cudzincov.

„Myslím, že sa problémy líšia aj naprieč jednotlivými pracoviskami, prístupov cudzineckej polície, pričom Žilinu radím zo skúseností k tým pozitívnejším oddeleniam."