MALÁ FATRA. V predošlej sezóne sa stihli postarať o značenie takmer štyridsiatich turistických trás. Klub Značkár Žilina sa aj naďalej usiluje o zatraktívnenie regiónu a o sprístupnenie jeho krás turistom.
„Zároveň sme pracovali na nových trasách, sú vyznačené a pripravujeme ich na aktuálnu sezónu. Ľudia sa majú na čo tešiť,“ načrtáva MÁRIO BACULÍK, predseda žilinských značkárov, vďaka ktorým patrí región k najkvalitnejšie značeným.
„Neraz nás okoloidúci so slovami vďaky zastavia aj pri značení. Hoci robíme prácu nad rámec povinností a na úkor vlastného času, neočakávame vďaku. Keď však príde, vždy nás poteší a motivuje. Zahrieva nás na srdci a posúva vpred,“ dodáva s tým, že rozbehnúť sa im podarilo aj viaceré spolupráce.

Pozitívnym smerom sa oproti predošlým rokom uberá i komunikácia s urbariátom a prekvapivo ubúdajú aj prípady poškodenia majetku.
V Klube Značkár Žilina máte za sebou ďalšiu sezónu. O ktoré trasy ste sa v priebehu roka postarali?
V pláne sme mali vyznačiť spolu 52 trás, celkovo 357 kilometrov. Niektoré trasy sme, žiaľ, nestihli pre počasie či personálne dôvody, keďže ide o dobrovoľnícku činnosť a musíme popri nej prirodzene chodiť do práce, nie vždy sa náš čas zladí s vhodnými podmienkami.
Pri určitých nízkych teplotách neznačíme, pretože by farba na stromoch nedržala, rovnako by bolo neefektívne aj značenie na mokrom dreve.
Ďalej sa dočítate aj:
- akú obchádzkovú trasu chystajú aktuálne,
- v akých prípadoch je lepšie trasy pozmeniť a uzavrieť,
- vďaka čomu môžu prispieť k väčšej atraktivite regiónu,
- čo im prácu sťažuje a v čom nastal pozitívny obrat.
Značkovať chodíme najmä cez víkendy, no nie vždy nám vyšlo ideálne počasie. Snažili sme však urobiť maximum a stihli sme toho dosť. Podarilo sa nám vyznačiť dohromady 39 trás, z toho takmer 281 kilometrov.
Zároveň sme pracovali na nových trasách, sú vyznačené a pripravujeme ich na aktuálnu sezónu. Ľudia sa majú na čo tešiť.
Spolupracujeme pritom s organizáciami, ako je Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká Dolina alebo OOCR Malá Fatra. Myslím si, že napriek okolnostiam a finančným zdrojom máme za sebou v uplynulej sezóne kus dobrej práce.
Museli ste napríklad smerovanie trás či úsekov aj pozmeniť, prípadne uzatvoriť?
V regióne sa snažíme urobiť čo najviac pre turistov aj samotnú prírodu, snažíme sa ľudí odkloniť od miest, kde by svojím pohybom mohli okoliu uškodiť. Prípadne zohľadňujeme aj oblasti, v ktorých by mohol žiť určitý ohrozený živočíšny druh.
Pristupujeme preto k prekladaniu trás, príprave obchádzok, prípadne v spolupráci s ochranárskymi organizáciami k dočasným uzáverám chodníkov. Dochádza k nim hlavne v jarných mesiacoch, v období hniezdenia a vyvádzania mláďat.
Takto sa aktuálne aj v spolupráci s Horskou službou Malá Fatra a dobrovoľníkmi usilujeme o obchádzku Malého Rozsutca.
Od neho smerom na Biely potok je totiž pôvodná trasa veľmi zerodovaná, čo má negatívny vplyv na prírodu a úsek sa zároveň stáva nebezpečným pre turistov z dôvodu pošmyknutia.