MOJŠOVÁ LÚČKA. V sobotu začali zvážať do žilinskej kafilérie prvé kusy utrateného dobytka z troch chovoch v okrese Dunajská streda, v ktorých sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky.
Štátni veterinári v piatok potvrdili, že nákazlivé vírusové ochorenie párnokopytníkov preniklo na Slovensko a hneď začali utrácať všetok hovädzí dobytok z fariem v Medveďove, Ňárade a v Bake. Spolu ide o 2771 zvierat.
Ich telá teraz budú postupne prevážať za mimoriadnych veterinárnych opatrení z južného Slovenska na sever do jedinej našej kafilérie, ktorá je v Mojšovej Lúčke blízko Žiliny.
Informáciu potvrdila konateľka asanačného podniku VAS Alexandra Orčíková.
„Začíname zvážať. Nápor bude závisieť od toho, koľko fariem bude nakazených. Na troch farmách je zatiaľ okolo troch tisíc kusov hovädzieho dobytka. Sú to mimoriadne opatrenia, ale nič, s čim nemáme skúsenosť, čo by sme nevedeli zvládnuť,“ upokojuje.
V najbližších dňoch očakáva, že výrazne narastie objem prepravy kadáverov i zaťaž na spracovateľskú linku. Celý proces je v prísnejšom veterinárnom režime a je pod neustálou kontrolou Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a zároveň platia zvýšené hygienické opatrenia.
„Máme voľnú spracovateľskú kapacitu, keďže bežne ideme na 80 percent, teraz pôjdeme na 110 percent, chvíľkovo sa dá naša kapacita prekročiť. Posilníme personálne zvozové aj spracovateľské linky. Krátkodobo sa to dá zvládnuť. Podobný režim máme častejšie, keď sa vyskytne mor ošípaných či vtáčia chrípka. Sme tu na to, aby sme ich eliminovali,“ tvrdí šéfka asanačného podniku.
Dôkladná dezinfekcia
Všetci vodiči aj pracovníci vo výrobe, ktorí pracujú na likvidácii nákazy, musia používať celotelové ochranné obleky. V závode je sprísnená dezinfekcia. Keď dorazí súprava s nákazou, všetko ostatné ide bokom a prednosť dostane náklad so zvieratami infikovanými slintačkou a krívačkou.

„Vozidlo, ktoré odchádza z farmy, je ešte na mieste vydezinfikované. U nás vstupuje cez dezinfekčný brod, vyloží sa materiál na hale a vozidlo sa opäť vydezinfikuje. Prejde cez dezinfekčný brod do autoumývarky, kde prebehne ďalšia dezinfekcia. Pri týchto opatreniach úplne vylučujem šírenie od nás. Tieto opatrenia sú dostatočné na to, aby sme my nákazu nešírili,“ poukazuje Alexandra Orčíková na to, že za desiatky rokov, čo žilinská kafiléria spracováva živočíšny odpad, sa nestalo, aby nákaza prenikla za jej brány.