ŽILINA. Pracovníci mesta začnú už čoskoro so sadením letničiek aj trvaliek. V pláne je aj výsadba 122 stromov a 985 krov, pričom pôjde o kompenzáciu za výruby.
Na uliciach Košická, Tomáša Ružičku a v Parku svätého Juraja chce samospráva založiť kvetinové lúky. Informuje o tom hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Ondrášová.
„ V uplynulých dňoch sa podarilo vysadiť prvé sekvoje v Žiline, konkrétne v Parku Ľudovíta Štúra. Počas jarných mesiacov pribudnú nové stromy a kríky aj v ďalších častiach Žiliny," uvádza Ondrášová.
Ako pokračuje, existujúca zeleň bude ošetrená v rámci pravidelnej údržby. Ulicu Kálov čaká v najbližších týždňoch revitalizácia, počas ktorej sa odstráni krovitá vegetácia. Trávniky v ostrovčekoch pri chodníkoch nahradia záhony trvaliek a okrasných tráv s mulčovaným štrkom.

Kvetinové veže, závesné kvetináče na stĺpoch a mobilnú zeleň na Mariánskom námestí, Novom Bulvári, Ulici vysokoškolákov, Františkánskych schodoch a pri Základnej škole R. Zaymusa skrášli viac ako 7 500 kusov letničiek.
Aj v tomto roku bude v Žiline rozmiestnená mobilná zeleň, ktorá nahradí trvalú výsadbu na miestach, kde to inak nie je možné.
Vytvoria kvetinové lúky
„Nové trvalky vysadia zamestnanci mesta do mobilných kvetináčov nielen v centre, ale aj na sídliskách a v mestských častiach. Takto skrášlia verejné priestranstvá na Hájiku, Prielohách, v Budatíne a Bánovej na Námestí Jána Bosca. Verím, že Žilinčanov potešia aj kvetinové lúky, ktoré majú nielen ekologický a estetický význam, ale prispievajú aj k zlepšeniu mikroklímy v meste, " hovorí “ žilinský primátor Peter Fiabáne.
Ako dodal, pestrá skladba rastlín podporuje biodiverzitu, poskytuje útočisko pre opeľovačov a pomáha udržiavať vlhkosť v pôde. Kvetinové lúky tiež znižujú prašnosť, zadržiavajú dažďovú vodu a nevyžadujú takú intenzívnu údržbu ako tradičné trávniky.
Vyzývajú k odstráneniu inváznych rastlín
V súvislosti s blížiacou sa jarou sa nielen na pozemkoch mesta, ale aj v záhradách obyvateľov začínajú objavovať rôzne druhy rastlín, vrátane tých inváznych, ktoré ohrozujú pôvodnú vegetáciu. Tie treba odstraňovať.
„Žilinská samospráva preto upozorňuje majiteľov pozemkov na povinnosť odstraňovať tieto rastliny, ktoré škodia nielen ekologicky, ale narúšajú aj asfaltové povrchy ciest, dlažby či dokonca obrubníky," hovorí Ondrášová.
Husté porasty inváznych rastlín môžu blokovať prístup k rekreačným oblastiam, poľnohospodárskym pozemkom, brehom riek alebo lesom. Na okrajoch ciest a železníc môžu znížiť viditeľnosť a ohroziť bezpečnosť premávky.
