ŽILINA. Žilinská univerzita sa zaradila medzi lídrov vo výskume nových technológií, ktoré môžu ovplyvniť budúcnosť. Podľa analýzy Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC) dosiahla 14. miesto na svete v normalizovaných citáciách, čím sa stala najvyššie hodnotenou európskou výskumnou inštitúciou v tejto kategórii.
Správa JRC analyzuje vývoj 221 vznikajúcich technológií a ich potenciálny vplyv na spoločnosť. Tieto technológie, nazývané aj "slabé signály", sú v počiatočných fázach vývoja, no môžu mať zásadný dopad na priemysel a spoločnosť.
"Žilinská univerzita sa dlhodobo profiluje v oblasti moderných technológií a veľmi si vážime, že nás Európska komisia zaradila medzi inštitúcie s potenciálom ovplyvniť budúcnosť. Osobitne sa venujeme výskumu digitálnych dvojčiat a ich aplikáciám v praxi," uviedol rektor Žilinskej univerzity Ján Čelko.

Podľa správy európske inštitúcie produkujú menej akademických článkov ako USA a Čína, no vplyv niektorých výskumných centier, vrátane Žilinskej univerzity, je výrazný. UNIZA sa zaradila medzi prestížne inštitúcie, ako sú Univerzita v Toronte, Stanfordova univerzita či Tokijská univerzita.
"To, že sme najvyššie spomedzi európskych výskumných inštitúcií v rebríčku normalizovaných citácií, je pre nás veľkým úspechom. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tom podieľajú svojou vedeckou prácou," dodal Čelko.
Štúdia JRC zároveň poukazuje na vedeckú dominanciu USA a Číny, no Európa si udržiava silné postavenie v technológiách, ako sú digitálne dvojčatá, umelá inteligencia, energetika a biotechnológie. Hoci čelí výzvam v oblasti patentovania, zaznamenáva posun v technológiách zameraných na udržateľnosť, etiku a kvalitu života.
Podľa JRC je dôležité identifikovať a podporovať vznikajúce technológie, aby mohli formovať budúce politické rozhodnutia a ich dopady na spoločnosť, ekonomiku a bezpečnosť. Žilinská univerzita sa v tomto smere aktívne podieľa na výskume a prispieva k technologickému pokroku na národnej aj medzinárodnej úrovni.
