KUNERAD. Dlhé roky ľudia bezmocne sledovali, ako sa Kuneradský zámok rozpadáva pred ich očami a nikto už neveril, že sa ho podarí zachrániť. No začali sa diať neuveriteľné veci. Stačilo, že sa historický skvost dostal do správnych rúk.
Keď pred Vianocami robotníci odkryli z fasády Kuneradského zámku lešenie, verejnosti sa otvoril pohľad na objekt s pohnutou históriou, aký si už nikto nepamätá.
Precízne obnovená fasáda, zreštaurované rímsy, kvalitné okná a množstvo detailov ukázali, ako bude trikrát vyhorený rekreačný lovecký kaštieľ vyzerať po kompletnej obnove.
Po troch rokoch intenzívnych stavebných prác je exteriér pred dokončením. Doterajšie práce na obnove komplikovanej stavby vyšli jej majiteľov už na viac ako tri milióny eur.
Zámoček vo Svitačovej doline vlastnia od roku 2019 manželia Škottovci. Pôvodne Žilinčania už vyše dvadsať rokov žijú vo Švajčiarsku, odkiaľ sledovali osud rozpadávajúcej sa pamiatky. Keď romantický zámok zhorel po druhýkrát v krátkom čase, pochopili, že sa nečrtá riešenie na jeho obnovu
Dostali šialený nápad. Povedali si, že objekt inšpirovaný secesnými zámkami v údolí francúzskej Loiry zachránia z vlastných úspor. Kúpili ho od bývalého vlastníka Kúpeľov Rajecké Teplice a začali doň investovať peniaze. A nie je ich málo. Tešia sa, že v roku 2021 získali aspoň finančnú dotáciu od ministerstva kultúry na obnovu strechy.
„Až na 600-tisícovú dotáciu, ktorú sme dostali na strechu, financujeme projekt naďalej z vlastných úspor. Doteraz sme investovali vlastných asi 2,5 milióna eur, teda spolu je to už cez 3 milióny,“ vyčíslila doterajšie investície rodiny majiteľka Jana Škottová. Priznala, že sa uchádzali aj o dotáciu na opravu fasády, avšak neúspešne.

Obidvaja manželia majú vo Švajčiarsku svoju prácu na plný úväzok. Záchrana kuneradského zámku je pre nich víkendová záležitosť. Napriek tomu vo svojom projekte zašli už tak ďaleko, že cesty späť niet.
„Niekto cez víkend číta knihu alebo noviny, ja čítam slovenské zákony, podklady od architektov, alebo píšem blog na našu webovú stránku. Počas týždňa si k tomu sadáme aj po večeroch. Keď sa to tak vezme, máme dve práce,“ poznamenala.
Ešte tri roky
V tomto roku majú v pláne dokončiť fasádu, vnútri prebieha oprava niektorých poškodených murív. Investori vybavujú povolenia na opravu kanalizácie a prestavbu nefunkčnej čistiarne odpadových vôd na ekologickú, tiež povolenia na kúrenie, kde sa chcú uberať cestou tepelných čerpadiel. Dokončená je ideová štúdia parku, ktorú sa chystajú prediskutovať s pamiatkarmi.
Práce sa v najbližších mesiacoch presunú do interiéru. Remeselné činnosti v historicky chránenom objekte budú mimoriadne nákladné. Jana Škottová priznáva, že do projektu sa pustili s istými odhadmi, ale vysoká inflácia z minulých rokov ich donútila tieto odhady prehodnotiť.
Cesta späť už neexistuje, očakávania verejnosti sú vysoké a tak rodina je nastavená na ďalšie investície z vlastného vrecka.
„Všetky rozbehnuté alebo v najbližšej dobe naplánované práce preto naďalej financujeme z vlastných úspor. Ako sme spomínali v minulosti, zvyšok bude kombinácia nejakých dotácií, ak sa podarí ich získať, úverov a až v poslednom rade dodatočných investorov. Každopádne sme si vedomí, že zabezpečenie financovania je na nás,“ priznáva nová zámocká pani a pripúšťa, že aj keď majú nejaké rozpočtové odhady do budúcna, vo fáze vnútorného vybavenia zámku sa to môže podstatne meniť v závislosti od výberu materiálov, nábytku a iného vybavenia.

Predpokladá, že pred sebou majú ešte tri roky prác na obnove objektu, kým v ňom ubytujú prvých hostí. Stále pracujú s alternatívou, že investíciu finančne zvládnu a otvoria tak celý zámok naraz.