BYTČA. Značka Kinex Bytča sa do povedomia verejnosti dostala vďaka výrobe ložísk. No tie sa do portfólia spoločnosti dostali až v polovici šesťdesiatych rokoch. Už desaťročia pred tým sa v Bytči vyrábali meradlá, meracie a rysovacie prístroje či kružidlá a celé školské kolekcie rysovadiel. Práve oni vytvorili z Bytče mesto so strojárskou tradíciou.
Predchodca Kinexu mal v portfóliu tieto pomôcky už v päťdesiatych rokoch. Napríklad v roku 1969 bol národný podnik KINEX Bytča jediným výrobcom rysovacích stolov a jedným z dvoch výrobcov rysovadiel v Československu. V tom čase vyvážal do vyše 20 štátov. Rysovacie stoly takmer na 90 percent exportovali do Sovietskeho zväzu.
V roku 1976 mal podnik v portfóliu vyše dvadsať druhov školských a technických rysovacích súprav. Výrobky závodu poznali zákazníci v Holandsku, Taliansku, Grécku, USA, Kanade, Egypte, Turecku a vo všetkých socialistických štátoch.
Vznik strojárstva na hornom Považí sa viaže k rodine Popperovcov. Práve táto rodina je úzko spätá s mestom Bytča. Popperovci obchodovali s drevom a patrili k najmajetnejším rodinám v celej monarchii.
V roku 1861 Esterházyovci prenajali veľkopodnikateľovi Leopoldovi Popperovi celé bytčianske panstvo i so zámkom a pivovarom. V roku 1868 Popper majetok odkúpil.
Podľa historických prameňov na píle Popperovcov v roku 1893 vyrobil strojník Jakub Morgan prvú priemerku na meranie stromov, ktorú vtedy označovali ako klupňa. S určitým nadhľadom je to možné považovať za predzvesť zrodu strojárskej výroby v Bytči.

V roku 1953 vznikol národný podnik Mechanika Bytča ako predchodca Kinexu. Hlavnou výrobnou náplňou bola meracia technika, rysovacie prístroje, kružidlá, rysovacie súpravy a špeciálna vojenská technika.
V závode v Bytči sa ložisková výroba spustila v roku 1965, keď sa začali vyrábať špeciálne dvojradové ložiská. Na začiatku sortiment ložísk zahŕňal ložiská pre textilný priemysel a postupne pribudli v roku 1978 ložiská pre vodné čerpadlá spaľovacích motorov a v roku 1987 aj ložiská pre uloženie stredu bicyklov.
