ŽILINA. Hokej v Žiline oslavuje sto rokov. Prešiel si vzostupmi aj pádmi, vychoval viacero fantastických hráčov a zaznamenal aj kolektívne úspechy. Na viaceré míľniky sme sa pozreli bližšie.
Založenie klubu a prvé zápasy
Práve 25. január 1925 sa oficiálne považuje za dátum jeho zrodu. Pri ŠK Žilina bol vtedy založený hokejový odbor. Za otca žilinského hokeja sa považuje Ladislav Vyskočil, ktorý do mesta ako prvý priniesol puk a „palice“ a zároveň bol prvým predsedom hokejového odboru.

Trvalo však dlhší čas, kým Žilinčania absolvovali prvý oficiálny hokejový zápas. Stalo sa tak až takmer štyri roky po dátume jeho vzniku, 16. decembra 1928. Sily si zmerali s mužstvom Slávia Banská Bystrica, ktorej podľahli 0:3.
Prvého víťazstva sa dočkali v januári 1929, keď v zápase hranom v Novom Smokovci, porazili Žilinčania ŠK Vysoké Tatry 2:1.
V článku sa dočítate aj:
- Kto bol prvým hráčom Žiliny, ktorý sa presadil v zahraničí,
- kedy a v akých zápasoch sa v Žiline predstavili Dominik Hašek a Jaromír Jágr,
- kedy začala stúpať kariéra Romana Kontšeka a kto strelil najrýchlejší gól v žilinskej histórii,
- míľniky novodobej histórie žilinského hokeja.
Zimný štadión a prvý úspech
Prvého umelého klziska, ktoré vyrástlo na mieste dnešného zimného štadióna, sa žilinskí hokejisti dočkali v roku 1948. O dvanásť rokov neskôr bola dokončená výstavba krytej haly zimného štadióna s kapacitou 6200 miest - 5100 bolo na sedenie a 1100 na státie.
V otváracom zápase na zimnom štadióne nastúpilo domáce mužstvo 4. januára 1961 proti švajčiarskemu tímu Young Springters Neuchâtel, ktorému podľahlo 3:5.
Prvého veľkého úspechu sa klub dočkal v sezóne 1964/1965, kedy Žilinčania získali titul majstrov Slovenska, ale do celoštátnej ligy sa im nakoniec prebojovať nepodarilo.
V nasledujúcich rokoch si v slovenskej hokejovej súťaži pripisovali na svoje konto úspechy žilinskí hokejisti najmä ako jednotlivci, prípadne v dresoch národných výberov.
Napríklad v sezóne 1970/1971 sa najlepším strelcom slovenskej ligy s 34 gólmi stal Miloš Bellan, o štyri roky neskôr tento úspech zopakoval aj Robert Kašša, ktorý nastrieľal úctyhodných 55 gólov.
Zabudnúť nesmieme ani na meno Eduarda Derkitsa, ktorý sa stal prvým žilinským odchovancom, ktorý štartoval v najvyššej zahraničnej súťaži. Hneď vo svojom premiérovom ročníku 1969/1970 sa stal v drese EC Bad Tölz vicemajstrom Bundesligy.
Za kluby EC Bad Tölz a EV Rosenheim odohral dohromady 184 zápasov (71 gólov a 8 asistencií) v 1. bundeslige a 64 stretnutí (33+16) v 2. bundeslige. Zaujímavosťou je, že Eduard Derkits odohral v rokoch 1970 až 1974 deväť zápasov v národnom tíme Nemeckej spolkovej republiky.

Na turnaji chytal Dominik Hašek, začiatok kariéry Romana Kontšeka
Od 9. do 12. februára 1980 bol žilinský zimný štadión dejiskom Turnaja štyroch. Predstavili sa na ňom šestnásťroční hokejisti štyroch európskych hokejových veľmocí. Víťazom sa stal domáci tím Československej socialistickej republiky, v ktorého bránke stál najlepší gólman podujatia Dominik Hašek. Fanúšikovia v Žiline vtedy určite ani len netušili, že sa práve pozerajú na vychádzajúcu legendu tohto športu.
V roku 1983 si Haška na drafte NHL vybral klub Chicago Blackawks. Okrem neho pôsobil aj v Buffale, Ottawe či Detroite, s ktorým dvakrát získal Stanleyho pohár. S českou hokejovou reprezentáciou zase šokoval svetovú verejnosť v roku 1998 triumfom na zimných olympijských hrách v Nagane.
Koncom 80. rokov začal dávať o sebe stále viac vedieť Roman Kontšek. Na majstrovstvách Európy hráčov do osemnásť rokov v roku 1987 získal striebro a o rok neskôr zlato.
V roku 1989 nechýbal v kádri hokejistov na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Anchorage na Aljaške. Československá reprezentácia obsadila v revolučnom roku tretie miesto a získala bronzové medaily.
Kontšekovu kariéru zdobí okrem iného aj účasť na dvoch Zimných olympijských hrách – 1994 v Lillehammeri a 1998 v Nagane. Zúčastnil sa aj na majstrovstvách sveta v roku 1997. V najcennejšom drese odohral 66 zápasov a strelil 23 gólov.

Postup do extraligy, Jágr v Žiline a doposiaľ jediný titul
Sezóna 2000/2001 bola pre Žilinu historická. Hokejisti MsHK ŠKP sa totiž tešili z víťazstva v 1. hokejovej lige, ktoré znamenalo historický postup do extraligy. V najvyššej slovenskej súťaži dovtedy Žilina nikdy nepôsobila. Svoju premiéru vo vtedajšej BOSS Extralige absolvovali Vlci 7. septembra 2001, keď pred vlastnými fanúšikmi podľahli Skalici 0:1.
Za zmienku však určite stojí akcia, ktorá sa na žilinskom štadióne uskutočnila dva týždne pred začiatkom súťaže. Na severe Slovenska sa 23. augusta 2001 odohral posledný zápas letnej série hokejových exhibícií český Jágr Team, ktorý zdolal domácich Žilinčanov 10:6. Umenie českých hviezd na čele so slávnym Jaromírom Jágrom sledovalo 3500 divákov. Výťažok z benefičnej akcie putoval pre žilinskú nemocnicu.
Pre Žilinu najúspešnejšou zostáva doposiaľ sezóna 2005/2006, kedy sa stala majstrom T-Com Extraligy. Vlci síce skončili po základnej časti až na 6. mieste, ale vo štvrťfinále v najkratšom možnom čase vyradili Zvolen a v semifinále po sérii 4:2 na zápasy prešli cez Nitru.
Finálová séria s Popradom sa natiahla až na maximálny počet siedmich zápasov. V tom rozhodujúcom vyhrala Žilina v Poprade 4:1. Na budúci rok ubehne od tohto historického okamihu už 20 rokov.
„Podaril sa nám obrovský úspech. Eufória a nálada na striedačke bola neskutočná. V tejto sérii sa preukázal náš tímový duch. Napríklad v poslednom finálovom zápase sme dokázali ustáť prvú tretinu. Poprad mal viac šancí, bol lepší a mohol si vybudovať väčší náskok.
Ale v druhej tretine sme výsledok otočili. Paradoxom bolo, že Poprad mal nachystané čiapky a bundy s logom majstra extraligy. Bolo im to nanič,“ zaspomínal si pred pár rokmi kapitán majstrovského tímu Roman Kontšek.

Najrýchlejší gól aj najlepší strelec
Najrýchlejší gól v histórii extraligy padol 15. januára 2012. Postaral sa oň útočník Žiliny Peter Sivák, ktorý v zápase 39. kola proti Popradu skóroval už v piatej sekunde.
V sezóne 2013/2014 obsadila Žilina v extralige posledné miesto a príslušnosť v najvyššej súťaži musela obhájiť proti Bardejovu, ale aj tak jej v spomínanej sezóne patrilo jedno prvenstvo. Aj keď bola posledná, gólovo sa darilo útočníkovi Romanovi Tomasovi, ktorý sa so 40 gólmi stal najlepším strelcom extraligy.

Bronz, vypadnutie a opätovný návrat
Okrem titulu majstra Slovenska sa Žilina radovala aj z bronzových medailí. Bolo to v sezóne 2016/2017 pod vedením trénera Milana Jančušku, kedy sa mužstvo prebojovalo do semifinále. Po základnej časti skončilo na výbornom 4. mieste a v prvom kole vyradilo Zvolen.
Vo štvrťfinále sa o prekvapenie postaral Martin, ktorý vyradil Košice. A keďže v semifinále Žilina nestačila na Nitru, Martin na Banskú Bystricu a po základnej časti boli v tabuľke Vlci nad Rytiermi, bronzové medaily získala Žilina.
Najvyššiu slovenskú hokejovú scénu opustila po osemnástich absolvovaných ročníkoch na jar 2019. Po poslednom mieste v extralige nestačila v baráži hranej na sedem zápasov na Michalovce.
V máji 2020 žilinský hokejový klub od mesta kúpila spoločnosť Lupiza. Klub zmenil názov aj logo a jeho nový majiteľ Rastislav Chovanec sa už od začiatku netajil tým, že Žilinu chce vytiahnuť do extraligy. Napokon nielen jeho úsilie trvalo takmer štyri roky.
Sezónu 2023/2024 zakončili Vlci majstrovskými oslavami. Pod vedením trénera Ernesta Bokroša žilinskí hokejisti porazili vo finále Prešov v najkratšom možnom čase.
„Boli to najťažšie štyri roky v mojom živote. Veľké množstvo práce, náročných rozhodnutí, neúspechov, ale aj radosti. Teší ma, že sme definitívne vyvrátili názor, že v Žiline sa neoplatí robiť hokej, lebo nemá fanúšikov,“ obzrel sa v krátkosti majiteľ klubu Rastislav Chovanec v rozhovore po sezóne 2023/2024 za svojím štvorročným postupovým úsilím.
Extraliga sa do Žiliny, ktorá si v minulosti prešla názvami Sokol, Iskra, Dynamo či ZVL, vrátila v septembri minulého roka po viac ako dvetisíc dňoch. Z novodobých úspechov klubu netreba zabúdať na trojnásobný triumf v JOJ Šport Slovenskom pohári.
Na zimnom štadióne sa 22. februára 2025 uskutočnil exhibičný zápas osobností žilinského hokeja, v ktorom sa predstavili hráči z rôznych tímov Žiliny z rôznych časových období, ktorí dosiahli v žilinskom drese významné úspechy, respektíve zanechali v jeho histórii výraznú stopu.
Vyvrcholením osláv storočnice hokeja v Žiline bol zápas 51. kola extraligy proti Trenčínu, v ktorom Vlci prehrali 1:3.