BYTČA. Sláva kedysi úspešného a na Slovensku druhého najstaršieho pivovaru pomaly upadla. Po zatvorení bytčianskeho Pivovaru Popper miesto strácalo využitie.
Podľa slov miestneho historika Martina Gácika mohol závod fungovať do roku 2013, za posledného majiteľa už pivo nemal kto odoberať, ako sa zistilo, všetci už boli zazmluvnení. Postupne sa pozemok aj s objektmi bez pivovarníckej technológie začal rozpredávať.
V areáli dnes vyrastajú byty. Objekt na Štefánikovej ulici v srdci mesta zrekonštruovali. Bývalý pivovar tak nahrádza vyše 50 bytov a viac než 70 parkovacích miest.

Na budove sa z podniku zachovala už len ikonická mozaika. O jeho fungovaní svedčia hlavne spomienky.
„Pamätám si akoby to bolo včera, keď som otca čakal pred vrátnicou s mamou, pracoval tam 22 rokov. Poznal som tam všetko, každé zákutie od výroby až po distribúciu, krásne spomienky a tá najkrajšia, keď mi dal oco chlipnúť si z vychladenej Popper desiatky. Odvtedy milujem pivo,“ približuje miestny rodák Dušan Kadora.
Ešte hlbšie siahajú spomienky a skúsenosti už zosnulého obyvateľa Jána Jalovičiara, ktoré zachytil a publikoval Klub muzeálnej a galerijnej spoločnosti Bytča v spolupráci s Občianskym združením GALZA.
„Moje najstaršie spomienky na pivovar sa viažu na ubytovanie pivovarských robotníkov a ich rodín na píle pri zámku. Tu som sa narodil ako najstaršie dieťa mojich rodičov,“ zneli slová Jalovičiara, ktorý do závodu nastúpil v roku 1946 ako prvý elektrikár pivovaru a v priebehu 27 rokov vystriedal viacero funkcií.
Spočiatku finančná situácia pivovaru podľa jeho slov nebola dobrá, obdobie hospodárskej krízy sa odrážalo na hospodárskych výsledkoch. „Robotníci nedostávali pravidelnú výplatu, ale poukazy, aby si inkasovali čiastky 20 - 50 korún od dlžníkov krčmárov. Situácia v tomto smere sa zlepšila, keď akcie pivovaru kúpila Slovenská banka.“

Zabezpečila výstavbu modernej administratívnej budovy, mala päť kancelárií, štýlovú halu a hosťovskú izbu pre ubytovanie pracovníkov banky, na poschodí mal reprezentačný byt riaditeľ.
V suteréne bolo vykurovacie zariadenie a skladové priestory technického materiálu. Jedným z objektov bola aj sladovňa, v suteréne mala sladové humná, na prízemí vykurovacie zariadenie na sušenie sladu, na prvom a druhom poschodí sa nachádzali skladovacie priestory jačmeňa aj hotového sladu.
Starý objekt pred pivovarom, so sálou a javiskom, podľa slov Jalovičiara slúžil v dobe pred prvou svetovou vojnou ako jediné kultúrne zariadenie, nazývali ho Beseda.

Vedenie myslelo na zamestnancov aj pri plánovaní rodinných výletov či organizovaní záujmovej činnosti v podobe športov. Ešte zhruba zhruba pred dvadsiatimi rokmi sa v letných mesiacoch v areáli bytčianskeho Pivovaru Popper hodovalo a tisícky ľudí sa tešili aj miestnym Pivným slávnostiam.
O začiatkoch pivovaru:
- Prvá písomná zmienka o pivovare v Bytči pochádza z roku 1604 a jeho zakladateľom bol uhorský palatín Juraj Thurzo.
- Po ňom pivovar vlastnila rodina Mikuláša Esterházyho, od ktorej ho v roku 1868 kúpil veľkopodnikateľ barón Leopold Popper.
- Jeho meno je aj obchodným názvom bytčianskeho piva.
Zdroj: TASR