Miestna akčná skupina (MAS) Terchovská dolina vznikla v roku 2008 na platforme Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina. Na území obcí Belá, Dolná Tižina, Gbeľany, Kotrčiná Lúčka, Krasňany, Lutiše, Lysica, Mojš, Nededza, Nezbudská Lúčka, Stráňavy, Stráža, Strečno, Teplička Nad Váhom, Terchová, Varín, Zázrivá spolupracujú okrem obcí aj podnikatelia a občania prostredníctvom občianskych združení, neziskových organizácií.
Medzi členov MAS, ktorí sa stretávajú a spolupracujú pre rozvoj regiónu patria okrem starostov a starostky aj podnikatelia, (zástupcovia/ zástupkyne firiem, či živnostníci/živnostníčky), zástupcovia občianskych združení, klubov, spolkov, či fyzické osoby. Prístup LEADER sa v Európskej únii využíva už viac ako 30 rokov, cieľom je podporovať obyvateľov vidieka, aby na základe vzájomnej spolupráce spolurozhodovali o miestnom rozvoji, hľadali nové inovatívne možnosti a spôsoby ako využívať miestny potenciál, reagovali na nové výzvy a spoločne realizovali stratégiu rozvoja regiónu.
V MAS sú zastúpené všetky sektory a to verejný, podnikateľský a občiansky. Žiaden z týchto sektorov nemôže mať v orgánoch združenia väčšie ako 49% zastúpenie, čo zaručuje že rozhodovanie a riadenie MAS sa tvorí na základe spolupráce, participácie, diskusie, konsenzu, jedná sa o uplatňovanie miestnej demokracie na regionálnej a lokálnej úrovni s krížovou kontrolou medzi všetkými záujmovými skupinami.
MAS Terchovská dolina patrí medzi najstaršie a najskúsenejšie partnerstvá pracujúce v miestnom rozvoji vedenom komunitou na Slovensku, v predchádzajúcom programovom období 2007 – 2013 podporila 40 projektov členských obcí v území sumou viac ako 2 milióny EUR najmä na realizáciu chodníkov, ciest, športovísk, detských ihrísk, mostov, rekonštrukcie kultúrnych domov, či verejných priestranstiev.
Od roku 2013 bola za účasti širokého množstva aktérov z územia, členov a účastníkov tematických pracovných skupín pripravovaná Stratégia CLLD mikroregiónu terchovskej doliny, ktorá bola koncom roku 2015 podaná na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, po niekoľkých úpravách a dlhom procese bola MAS schválená suma 1 255 201,00 EURO.
V roku 2022 boli združeniu schválené ďalšie finančné prostriedky vo výške 583 332,27 EUR, spolu tak MAS na realizáciu stratégie v mikroregióne terchovskej doliny získala pre územie 1 840 533,27 EUR z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.
Z tohto balíka MAS do konca roka 2025 rozdelí viac ako 870 000,00 EURO pre projekty obcí a viac ako 650 000,00 EURO pre podnikateľské subjekty vrátane poľnohospodárov. Miestna akčná skupina prijala 41 žiadostí o nenávratný finančný príspevok, z toho 32 bolo doteraz vyhodnotených a schválených, aktuálne MAS vyhodnocuje posledné dve žiadosti od členských obcí a po vyhlásení výzvy pre poľnohospodárov očakáva prijatie posledných projektov.
Medzi úspešných žiadateľov, ktorým sa podarilo zrealizovať svoje projekty patrí obec Stráža, kde sa realizovala rekonštrukcia miestnej komunikácie na vjazde, obec zároveň pripravuje realizáciu detského ihriska, ktoré budú môcť využívať okrem obyvateľov aj cyklisti jazdiaci Terchovskou cyklomagistrálou. Podobne obec Dolná Tižina popri zrealizovanej rekonštrukcii domu smútku aktuálne prebiehajú práce na realizácii verejného priestranstva.

Rekonštrukciu domov smútku realizovali tiež obce Strečno, Lysica a Belá, v Gbeľanoch a Nededzi MAS podporila projekty rekonštrukcie multifunkčného ihriska a strechy šatní na futbalovom ihrisku. Obec Teplička nad Váhom rekonštruovala chodník a dobudovala kamerový systém na verejných priestranstvách, obec Terchová vybudovala workoutové a fitness ihrisko, obec Zázrivá autobusový záliv so zástavkami.

MAS podporila celkom 5 projektov miestnych podnikateľov. Dva projekty spoločností podnikajúcich prevažne v stavebníctve BLK Slovakia, s.r.o. a GFCH spol. s.r.o boli zamerané na nákup stavebnej mechanizácie – rýpadiel. Projekt spoločnosti BK ŽILINA s.r.o. priniesol do mikroregiónu inovatívnu službu zdieľaných elektrobicyklov, prvú na území Slovenska. MAS podporila aj projekt spoločnosti OC-W s.r.o. zameraný na vybudovanie pivných kúpeľov a welness služieb, tiež projekt spoločnosti Varínska tlačiareň/ELEKTRO AB s.r.o. vďaka ktorému získala zariadenie na výrobu brožúr väzby V1.

MAS v rámci stratégie podporila aj mladých poľnohospodárov Vladimíra Kubalu a Martina Kukana, ktorí financie použijú na mechanizáciu svojich chovov dobytka. Podnikateľské subjekty v rámci podporených projektov vytvorili celkom 9 pracovných miest. Obce z územia MAS sa aktuálne pripravujú na realizáciu ďalších podporených projektov, Obec Lutiše bude rekonštruovať sociálne zariadenia v kultúrnom dome, obec Stráňavy bude rekonštruovať budovu Múzea Malofatranskej operácie, Obec Strečno prístupovú cestu k cyklochodníku, Obec Mojš miestnu komunikáciu, obce Krasňany a Nededza zakúpia komunálnu techniku.
MAS v minulom týždni prijala posledné dva projekty od členských obcí, po kontrole a výbere v prípade úspechu tak pribudne v Nezbudskej Lúčke atraktívne verejné priestranstvo vedľa kompy na nábreží, ktoré budú môcť využívať okrem miestnych obyvateľov aj turisti a cykloturisti, v Kotrčinej Lúčke bude zrekonštruovaná miestna komunikácia v nevyhovujúcom stave. Aj projekty tak prispejú k dobudovaniu potrebnej infraštruktúry a pomôžu tak občanom ako aj návštevníkom regiónu.
Všetky aktivity a úspechy MAS partnerstvo realizuje najmä vďaka výbornej spolupráci a finančnej podpore členských subjektov, ktoré v miestnej akčnej skupine na realizácii stratégie participujú dobrovoľnícky bez nároku na odmenu, za čo im parí nesmierna vďaka.