RAJECKÁ LESNÁ. Do pamiatkového fondu by sa mohla čoskoro zaradiť Kalvária v Rajeckej Lesnej. Je hodnotná pre samotnú obec, veriacich a dokonca aj v očiach pamiatkarov. Tí vypracovali návrh na jej zaradenie do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Hoci ho začali realizovať v roku 2024, v hľadáčiku ju mali dlhodobo.
„Areál kalvárie v dôsledne komponovanej scenérii s priamym pohľadom na obec má svoj historický dôvod, krajinnú a v neposlednom rade svoju duchovno-sociálnu hodnotu,“ hovorí Katarína Marcová z Krajského pamiatkového úradu Žilina.
Na mieste stojí 14 murovaných zastavení, ktoré návštevníkov dovedú až ku Kostolu Nanebovstúpenia Pána. Na vrchole pri ňom stoja tri kríže. Pod Kalváriou sa zas nachádza Lurdská kaplnka s prameňom, ktorý je považovaný za liečivý.
Postavili ju vďaka darom
Pútavý je už samotný pôvod kalvárie. Vznikla totiž začiatkom 20. storočia z darov amerických Slovákov z vďačnosti za to, že boli ušetrení hrôz prvej svetovej vojny.
Vybudovaná bola ako ucelený a dôsledne prepracovaný komplex objektov. Tie situovali v starostlivo vybratom a pôsobivom prírodnom prostredí.

Dôsledne a cielene vybrali aj samotný kopec, na ktorom bol postavený kostolík a k nemu vedúci súbor kaplniek. Mali jasne stanovený koncept osadenia v cikcakovitom usporiadaní.
„Kalvársky vrch zo severnej strany je dôležitý z hľadiska zachovania hodnoty identity prostredia a súvzťažnosti pamiatky s prostredím. Má taktiež výraznú hodnotu symbolu – vžitej podoby pamiatky pre obec Rajecká Lesná a jej obyvateľov. Ochrana uvedených hodnôt je zároveň nevyhnutnou podmienkou zachovania funkčnej hodnoty celého areálu, teda pútnického miesta,“ približuje Marcová.
Výnimočnosť podčiarkuje prameň
Jedinečná je aj tamojšia Lurdská kaplnka s liečivým prameňom svätého Františka. Vybudovaná bola v roku 1917 na mieste, kde dovtedy stál kríž. Doteraz sa k nej viaže legenda uzdravenia slepej žobráčky. Prameňu vody sa pripisujú zázračné zdravotné aj duchovné účinky.