Lenka Škerová z Bytče bojuje s cukrovkou od detstva už viac ako 38 rokov. Dlhé roky bola odkázaná na inzulínovú pumpu. Potom, ako jej začali zlyhávať obličky, aj na pravidelnú dialýzu. Vďaka nezvyčajnému medicínskemu zákroku sa kvalita jej života neporovnateľne zmenila.
Univerzitná nemocnica Martin sa zapísala do histórie slovenského zdravotníctva, keď ako prvá uskutočnila simultánnu transplantáciu dvoch orgánov od jedného darcu jednému príjemcovi.
Tento unikátny výkon pomohol 46-ročnej Lenke, ktorá trpela diabetom 1. typu a mala poškodené obličky.
Pacientke transplantovali obličku a zároveň českí špecialisti z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) izolovali pankreatické ostrovčeky od rovnakého darcu. Tie následne aplikovali pacientke, čím sa jej čiastočne obnovila tvorbu inzulínu.
Dva orgány s jednotnou genetickou informáciou
Primárka Transplantačno-nefrologického oddelenia martinskej nemocnice Ivana Dedinská vysvetlila, prečo je tento typ zákroku pre pacienta výhodný.
„Simultánna transplantácia obličky a pankreasu od jedného darcu je pre pacienta oveľa výhodnejšia, keďže organizmus prijme naraz orgány s jednotnou genetickou informáciou a je tak oveľa nižšie riziko, že by mohli zlyhať,“ uviedla.
Spolupráca so špičkovým českým laboratóriom
Operáciu začali ráno odberom orgánov od mŕtveho darcu. Odobratý pankreas letecky transportovali do pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny, kde špecialisti izolovali Langerhansove ostrovčeky. Tie následne ešte v ten istý deň opäť letecky dopravili späť do Martina a infúziou aplikovali do hlavnej žily vedúcej do pečene pacientky. Celé to trvalo 24 hodín.
Tento proces priblížil prednosta Kliniky diabetológie IKEM Peter Girman.
„Samotná izolácia Langerhansových ostrovčekov je zložitý laboratórny proces, keď sa pankreas očistí a veľmi laicky povedané rozmixuje. Zo získanej zmesi tkaniva sa následne centrifúgou oddelia ostrovčeky a uložia do transplantačného vaku. Je to veľmi moderný spôsob, ktorý sa uplatňuje vo svete.“
Podľa jeho slov je len málo laboratórií, ktoré dokážu tento postup realizovať, a preto sú takéto výkony výsledkom medzinárodnej spolupráce.
Medzitým v Martine pokračovali transplantáciou obličky. Zákrok prebiehal bez komplikácií, a tak pacientku previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. O polnoci sa ocitla na sále ešte raz. "Pacientke sme v spolupráci s rádiológmi zaviedli ihlu cez kožu do pečeňovej žily, následne bola spustená infúzia," opisuje postup prednosta Kliniky všeobecnej viscerálnej a transplantačnej chirurgie martinskej nemocnice Juraj Miklušica.
Po rokoch závislosti od inzulínu cíti úľavu
Lenka Škerová z Bytče bojovala s cukrovkou od siedmich rokov. Počas puberty si musela pichať inzulín dokonca päťkrát denne.
"V tej dobe to bolo ešte ťažšie ako teraz, časté hospitalizácie v nemocniciach, liečenia," vrátila sa na začiatok svojho trápenia.
Spolu s cukrovkou jej začali zlyhávať obličky. "Na dialýzu som chodila takmer tri roky," povedala.
Medicínska metóda pomohla jednak vyriešiť Lenkinu chorobu obličiek, ale zlepšila aj jej cukrovku. „Cítim sa omnoho zdravšie. Som nesmierne vďačná, že z toľkých pacientov som práve ja dostala túto šancu,“ podelila sa o svoju vďačnosť.