ŽILINA. Rok 2025 bude bohatý na rôzne futbalové podujatia od mládežníckych až po tie seniorské. „ V prvom rade sú to majstrovstvá Európy vo futbale do 21 rokov, najväčší turnaj, aký môže Slovensko zorganizovať.
Druhou výzvou je marcová baráž, z ktorej chceme postúpiť do B skupiny Ligy národov. A najväčšia výzva nás čaká na jeseň, keď odštartuje kvalifikácia na majstrovstvá sveta," hovorí prezident Slovenského futbalového zväzu JÁN KOVÁČIK.
So šéfom slovenského futbalu sme sa rozprávali o amatérskom futbale, ministerstve cestovného ruchu a športu, o uplynulom roku 2024 či blížiacich sa majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov, ktoré sa budú o pár mesiacov konať na Slovensku.
Po roku sa opäť stretávame na plese ObFZ Žilina. Čo pre vás znamená toto podujatie?
Je to pre mňa veľmi príjemná a dôležitá udalosť. Nikdy som toľkokrát nebol na žiadnom inom plese ani inom vyhlasovaní najlepšej jedenástky ako práve tu v Žiline. V roku 2010 som sa stal prezidentom Slovenského futbalového zväzu a od roku 2011 som na tomto podujatí nechýbal ani raz.
Neexistuje akcia, na ktorej by som bol toľkokrát. Som veľmi rád, že na tomto mieste môžem stretnúť veľkú časť slovenskej futbalovej rodiny, ktorú do veľkej miery poznám. Je to pre mňa tradícia, srdcová záležitosť.

Ako vnímate postavenie oblastného a regionálneho futbalu na Slovensku?
Bez neho by futbal na Slovensku neexistoval. Amatérsky futbal tvorí 97 percent futbalu u nás. Mnohí reprezentanti vzišli práve z tohto prostredia. Bez amatérskeho futbalu by nebol ani ten profesionálny. Pozerám sa na to pragmaticky, je to jednoduchá rovnica.
V rozhovore sa dočítate:
- akým prínosom je podľa Jána Kováčika ministerstvo športu,
- ako sa osvedčil Prezidentský pohár,
- ako prezident SFZ s odstupom času hodnotí účinkovanie Slovenska na EURE,
- aké výzvy čakajú Jána Kováčika v roku 2025.
Predsedom Slovenského futbalového zväzu ste už 14 rokov. Ako sa obzeráte za vaším doterajším pôsobením?
Boli obdobia, ktoré boli veľmi zložité, ale aj tie lepšie. Je to život, sínusoida. Lepšie obdobia striedajú horšie, úspechy striedajú neúspechy. Chceli sme zabezpečiť, aby mal slovenský futbal kvalitnú infraštruktúru, aby sme mali kvalitné štadióny a mládežnícke akadémie, aby sme rozvíjali útvary talentovanej mládeže. Myslím si, že toto sa nám darí robiť a postupne sa dostavujú aj výsledky.
V čom sa počas vášho štrnásťročného pôsobenia za ten čas futbal najviac zmenil?
Futbal sa mení rýchlejšie ako akékoľvek odvetvie. Futbal sa dokonca mení rýchlejšie ako vývoj v automobilovom priemysle, pretože v tomto segmente sa to prejavuje najmarkantnejšie. Futbal sa zmenil v rýchlosti, hodnotení a v tom, akým spôsobom vedia trénerské tímy zadefinovať, čo od hráčov očakávajú.
Na Slovensku vzniklo ministerstvo cestovného ruchu a športu. Aký je jeho prínos všeobecne a pre futbal zvlášť?
Je to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré sa v posledných rokoch pre slovenský šport urobilo. To, že sme nemali ministerstvo športu, bola obrovská tragédia.