Mesto Žilina spúšťa od budúceho roka systém neváženého množstvového zberu komunálneho odpadu pre fyzické osoby. Najskôr ho zavedie v rodinných domoch a do niekoľkých rokov aj na sídliskách.
Vedenie mesta Žilina nie je spokojné s tým, koľko odpadu Žilinčania vytriedia. V minulom roku skončilo vo farebných kontajneroch len niečo vyše 40 percent odpadu a úroveň triedenia začala stagnovať.
Ak by s tým samospráva niečo neurobila, poplatky za zber, odvoz a spracovanie odpadu by výrazne narástli, čo by pocítili Žilinčania aj vo svojich peňaženkách. Povedal to primátor Žiliny Peter Fiabáne v online diskusii. Žilina preto zavádza nový systém zberu odpadu, ktorý by mal motivovať ľudí, aby začali s jeho triedením.
Mesto hovorí o troch dôvodoch, prečo sa rozhodli zabehnutý systém radikálne zmeniť. „Ak budeme málo triediť, ak budeme veľa odpadu vyhadzovať do čiernych nádob, poplatky za spracovanie odpadu budú ďalej rásť. Druhý dôvod je, že chceme chrániť prírodu a chceme sa zodpovedne k tomu postaviť. A napokon, časť obyvateľov k triedeniu pristupuje zodpovedne, ich miera triedenia je pomerne vysoká, ale platia rovnako vysoký poplatok, ako tí, ktorí k tomu pristupujú inak“ obhajuje Peter Fiabáne schválené opatrenia.
Každá domácnosť si nastaví parametre
Ambíciou je výrazne znížiť objem komunálneho odpadu. Systém neváženého množstvového zberu odpadu pre asi tretinu Žilinčanov, ktorí bývajú v rodinných domoch, je podľa primátora adresný, človek vie za čo platí a núti ho triediť a získať tak nižší poplatok. Odpad sa bude odvážať priamo od dverí, a tak domácnosť bude mať menej starostí s nakladaním so svojím odpadom.
Riaditeľ pre marketing a komunikáciu spoločnosti Natur-Pack Marek Brinzík poznamenal, že množstvový zber je najspravodlivejší systém a domácnosť jeho výhody môže pocítiť v peňaženkách. „Na Slovensku potrebujeme motivačný element, preto vítame, že Žilina prešla na množstvový zber,“ povedal v diskusii.
Ak sa domácnosť postaví ku triedeniu odpadu zodpovedne, do čiernej nádoby na zmesový komunálny odpad už toho veľa nezostane. Do konca roka funguje šesť distribučných centier, v ktorých si môže občan vybrať, akú veľkú nádobu chce a ako často odpad spred jeho domu vyvezú. Na výber je frekvencia raz za dva týždne, alebo raz za mesiac.
Všetci Žilinčania v súčasnosti platia za zber a likvidáciu komunálneho odpadu rovnako, v tomto roku to bolo 40,26 eur za osobu. Ak štvorčlenná rodina, ktorá žije v rodinnom dome, zaplatila vyše 160 eur, na budúci rok jej odpad z rodinného rozpočtu ukrojí len 54 eur. A to za predpokladu, že bude používať 120 litrovú nádobu a zvolí si vývoz raz mesačne.
Veľkosťou nádoby a frekvenciou zberu vie domácnosť ovplyvniť výšku poplatku. Ak tak urobí, poplatok sa im dramaticky zníži, tvrdí primátor Fiabáne.
„Všetko zabezpečujeme od dverí, ľudia nebudú mať žiadnu starosť. Systém bude flexibilný, ľudia si budú môcť svoje nastavenia meniť, ale hlavne ich bude motivovať, aby triedili.“
Domácnosti, ktoré sa zaregistrujú do nového systému, dostanú okrem vriec na vytriedené zložky aj vrecká na kuchynský bioodpad, jednu malú nádobku do kuchyne a jednu väčšiu 20-litrovú, ktorú raz za týždeň vyložia pred dom. Okrem kuchynského bioodpadu budú raz za štvrťrok vyvážať použitý rastlinný olej.
Množstvový zber aj na sídliskách
Nový systém chce mesto zaviesť aj na sídliskách. Urobiť poriadok s odpadom pri bytovkách bude podstatne náročnejšia úloha.
„V panelákoch začneme postupne vybavovať všetky stojiská uzamykateľnými systémami, tak aby sme zamedzili voziť odpad tým, ktorí systém zneužívajú a vozia ho do Žiliny,“ naznačil plány Peter Fiabáne.
Marek Brinzík pripomína, že odpady nestačí vytriediť, ale treba ich zrecyklovať. „Všetko, čo sa dá spracovať na Slovensku, sa snažíme, aby spracovali slovenské spoločnosti. Či sklo, ktoré končí v spoločnosti Vetropack, alebo papier v spoločnosti Mondi. Časť odpadu končí na Slovensku, časť v Rakúsku a v Poľsku. Vždy hľadáme najefektívnejší aj najekonomickejší spôsob dopravy k spracovateľovi. Naša organizácia sleduje, aby sa odpad zrecykloval,“ ubezpečuje ľudí, že odpad, ktorý vytriedia, spracujú.
Žilina chystá aj ďalšie novinky v odpadovom hospodárstve. Na budúci rok plánuje otvoriť zberný dvor na Bratislavskej ulici a rozbehnúť mobilný zberný dvor. Radnica sa zamýšľa nad vybudovaním vlastnej kompostárne, v ktorej by končil zelený odpad z domácností, zo záhrad a parkov a ktorý by sa spracoval na kompost.