Zneužíval ju otec, matka zasa bila. Manželia Leitmanovci sa postavili proti násiliu, vybudovali centrum

Žilinský samosprávny kraj ich ocenil.

Centrum viedli vyše dvadsať rokov.Centrum viedli vyše dvadsať rokov. (Zdroj: Nadácia POLIS)

ŽILINA. Svoj život zasvätili záchrane ohrozených detí. Upozorňovali na problémy skryté za dverami domácností a snažili sa ich vyriešiť čo najefektívnejšie. Manželia Mária a Ivan Leitmanovci sa v pomoci obetiam domáceho násilia stali v regióne aj na Slovensku priekopníkmi.

Občianske združenie Náruč – Pomoc deťom v kríze, ktoré Leitman v Žiline založil zhruba pred 27 rokmi, ovplyvnilo životy tisícok ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Deti samé nemôžu urobiť takmer nič, za ne sa musí biť niekto iný. A to sme robili,“ spomína zakladateľ organizácie, ktorý spolu s manželkou vytvoril stabilnú Náruč, schopnú napredovať aj po ich odchode do dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinský samosprávny kraj im udelil Cenu ŽSK, najvyššie vyznamenanie udeľované osobnostiam, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii kraja.

Postavili sa proti neželanému fenoménu

Leitmanovci sa zaslúžili o vybudovanie centra, ktoré bolo v čase jeho otvorenia jediné svojho druhu v celom kraji, na Slovensku boli podobné len dve. Všetko sa pritom začalo motiváciou Ivana Leitmana. Dlhodobo pôsobil ako psychológ v Diagnostickom centre pre dievčatá v Lietavskej Lúčke.

Prečítajte si aj Definitívny koniec Tisovej ulice vo Varíne. Premenujú ju po inom kňazovi Čítajte 

„Boli tam umiestňované v podstate za trest. A tak je to doteraz, v nastavení zariadenia sa veľa nezmenilo. Nejde ani tak o snahu týmto dievčatám pomáhať, ale skôr o ochranu spoločnosti pred nimi,“ tvrdí. Oni si však s kolegami uvedomovali, že veľké percento z mladistvých bolo obeťami domáceho násilia a v slovenskom systéme práce s ohrozenými deťmi a rodinami niečo škrípalo.

SkryťVypnúť reklamu

Neželaný fenomén násilia sa posúval z jednej generácie na druhú. Problémy matiek neskôr postihli aj ich dcéry, v minulosti sa v zariadení pomáhalo rodičovi ešte ako mladistvému, neskôr aj jeho dieťaťu.

„Ľudia a obzvlášť deti sa totiž prirodzene učia napodobňovaním. Niekedy sa zvnútorňujú s tým, čo je na nich páchané, a majú tendenciu sa správať podobne. Našou motiváciou bolo deťom pomôcť ešte skôr, než prepuknú ťažkosti, ktoré ich dostanú do podobných represívnych zariadení,“ vysvetľuje zakladateľ združenia a poukazuje na príklad štvorročného dieťaťa zo Žiliny.

Bola zneužívaná otcom, bitá matkou

Do Náruče sa im podarilo dostať dievčatko, ktoré bolo sexuálne zneužívané svojím otcom, matka pritom na dcéru žiarlila. Dievča bila za to, že bolo zneužívané.

SkryťVypnúť reklamu

„Keďže sa na problém prišlo v jej útlom veku, snažili sme sa jej nájsť náhradnú rodinu, čo je tiež našou snahou. Tieto deti by mali spoznať normálnu rodinu. Keby skončila v detskom domove, išlo by o menšie zlo ako zostať doma, no v ňom nemajú toľko priestoru venovať sa deťom špecializovane a s odborníkmi.“

Ivanovi Leitmanovi sa podarilo vybudovať celý tím špecialistov od sociálnych pracovníkov cez psychológov až po profesionálnych náhradných rodičov či právnikov. Hoci v roku 1997 začínal ako jediný stály zamestnanec, dnes v Náruči pôsobí približne 30 ľudí.

Začiatky mali ťažké

Hoci pôvodne sa chceli v mimovládnej organizácii zamerať na prevenciu násilia na deťoch, Leitman rýchlo pochopil, že tá bez možnosti intervencie nestačí. Preto sa rozhodol vybudovať špecializované detské krízové centrum, teda pobytové zariadenie na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom.

Ako však manželia podotkli, s touto víziou sa spočiatku nedarilo osloviť takmer nikoho na Slovensku. Veľkou posilou sa stala práve manželka Mária. Bez nej ako projektovej manažérky by Náruč nemala peniaze na rozbeh ani na rozvoj. Bola vyštudovaná tlmočníčka a prekladateľka, s jej znalosťou angličtiny a nadaním na vypracovanie projektov získala prvotné financie hlavne zo zahraničia. Aj vďaka nim sa mohli pustiť do rekonštrukcie bývalej školy v Zádubní.

Možno vás zaujme Najlepší bol žilinský poklad a mladík z útoku. Slovanista ukázal zbytočný skrat (hodnotenie) Čítajte 

Leitman si doteraz spomína, ako cestoval naprieč Slovenskom a snažil sa pozháňať materiál na výstavbu centra za čo najlepšie ceny. Neskôr prespával po nociach na stavbe, aby im materiál nemizol, pre úsporu spolupracoval so stavebným učilišťom či dobrovoľníkmi z viacerých oblastí. Centrum napokon slávnostne otvorili vo februári 2000.

Doteraz považujú za zázrak, že sa im behom dvoch rokov podarilo zrekonštruovať budovu centra, keďže ho rozbiehali bez peňazí, kontaktov a fungujúceho právneho rámca. Pojem krízové stredisko dokonca v danom čase v legislatíve ani ukotvený nebol.

Vybudovali silnú základňu

Časom vytvorili i poradne pre obete domáceho násilia v Čadci a Žiline či Detské advokačné centrum. Šírili podporné programy, osvetu a vzdelanie v oblasti.

V rámci preventívnych programov pomáhali vzdelávať tisícky pracovníkov, učiteľov, detských lekárov či policajtov, aby rozpoznali varovné signály prichádzajúce zo strany najmenších. Snažili sa pritom prelomiť ľahostajnosť k problematike. Spolupracovali s inštitúciami na regionálnej aj celonárodnej úrovni a usilovali sa o systémové zmeny smerujúce k zlepšeniu postavenia ohrozených detí.

Možno vás zaujme Predajom zabíjačkových produktov domáci výrobcovia riskujú. Ich nelegálny predaj rozkvitá aj na internete Čítajte 

Za najväčší zlom považujú prípad utýranej Lucky z roku 2012, ktorý sa skončil smrťou tohto päťročného dievčaťa. Odhalil však systémové nedostatky a dostal ich do povedomia širšej verejnosti. Ak by v prípadoch týraných detí existovala efektívna súčinnosť medzi príslušnými zložkami, tragických prípadov mohlo byť menej.

„Mnohé z toho, čo sme navrhovali v našej analýze, sa skutočne stalo základom pre systémové zmeny, za čo sme vďační. Všeobecné systémové nastavenie sa zlepšilo, no ako to už býva, zmeny v myslení ľudí postupujú pomalšie ako zmeny v legislatíve, čo v praxi znamená, že mnohé rokmi zaužívané postupy a opatrenia úporne vzdorujú novým smerovaniam,“ uviedli manželia.

Keď téma utýranej Lucky utíchla, opadla aj razancia zavádzania opatrení. Zmeny sa podľa slov Leitmana v praktickom výkone ochrany detí doteraz dejú pomaly.

Centrum zverili ďalším manželom

„Okrem toho, napríklad my a Česká republika sme spomedzi našich susedov jediní, ktorí nemajú v legislatíve ukotvenú nulovú toleranciu voči násiliu. Čiže aj používanie fyzických trestov je na zvážení rodičov. A čo nie je zakázané, je povolené. S tým sa tiež musí niečo robiť, ide ale o beh na dlhé trate.“
Obaja zanietení Žilinčania však veria v ďalšie zmeny, naučili sa skrátka nevzdávať.

„Naša práca nám dala zároveň určitý pocit zadosťučinenia. Niekedy sa pýtam, či to všetko malo význam. Malo. Už len pre tých vyše 700 detí, čo prešli Náručou a našli pomoc,“ dodáva zakladateľ centra s tým, že ho teší aj nádejná budúcnosť zariadenia. Jeho vedenie mohli totiž odovzdať ďalej, v rukách ho majú rovnako zanietení manželia Braciníkovci.

Možno vás zaujme Vo Vrátnej platili za parkovanie, ktoré má byť zadarmo. Ľudí mýlila značka súkromnej firmy Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 938
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 517
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 312
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 794
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu