ŽILINA. Patrí k najzávažnejším ochoreniam v detstve, ale objavuje sa aj vo vyššom veku. Na Slovensku od začiatku roka výrazne narástol počet prípadov čierneho kašľa, pričom chorobnosť kulminovala na jeseň. Najviac postihnutým regiónom je aktuálne Žilinský kraj.
V júli bola v tomto kraji chorobnosť 38,14 na milión obyvateľov, pričom celé Slovensko v tomto parametri dosahovalo podstatne nižšiu úroveň 11,43 na milión obyvateľov.
Najvyššiu chorobnosť zaznamenali hygienici v septembri. V Žilinskom kraji zaevidovali na milión obyvateľov 45,83 nakazených čiernym kašľom. V októbri úroveň poklesla na 34,81 na milión obyvateľov a klesajúca tendencia pokračovala aj v novembri. Chorobnosť je však stále vyššia ako je priemer Slovenska.
Najhoršia situácia bola v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a čiastočne aj Martin.
Úrad verejného zdravotníctva eviduje od začiatku roka takmer 5-tisíc prípadov tohto vysoko infekčného ochorenia, pričom najviac postihnutou skupinou sú deti do jedného roka, ktoré ešte nemajú vyvinutú plnú imunitu. Zvýšené počty prípadov sa cyklicky objavujú každých päť rokov, keďže imunitná ochrana populácie klesá.

V žilinskom regióne sa situácia upokojuje
V okrese Žilina zaznamenali v októbri i novembri zhodne po 32 prípadov čierneho kašľa. V okrese Bytča zachytili v októbri siedmich, v novembri šiestich nakazených.
Hygienici označili situáciu ako stabilnú s malými náznakmi zlepšenia, ale s nutnosťou pozorne sledovať ďalší vývoj.
„V okrese Žilina hodnotíme súčasný stav ako situáciu so známkami stabilizácie, v okrese Bytča dochádza k miernemu poklesu. Podľa informácií od ošetrujúcich lekárov, ochorenie väčšinou prebieha ako mierne, úmrtia za celý rok 2024 hlásené neboli. Čo sa týka škôl, ochorenie sa sporadicky vyskytlo na väčšine škôl v okresoch Žilina a Bytča,“ poskytol informáciu regionálny hygienik Martin Kapasný.
Spresnil, že čierny kašeľ sa vyskytol v žilinskom a bytčianskom regióne šestnásťkrát v materských školách, štyridsaťštyrikrát v základných školách, sedemnásťkát na stredných školách a jeden prípad evidujú aj vo vysokoškolskom prostredí. Epidemickému výskytu sa nateraz podarilo zabrániť.
„Pri ochorení liečbu zabezpečuje príslušný praktický lekár. Hygienici zabezpečujú kontakt s chorým alebo s jeho zákonným zástupcom s poučením o nutnosti izolácie a v spolupráci s príslušnými učiteľmi sa zabezpečuje informovanosť rodičov o možnom výskyte ochorenia, o príznakoch ochorenia a o tom, aby v prípade výskytu ochorenia neposielali dieťa do kolektívu, ale bezodkladne informovali svojho ošetrujúceho lekára,“ apeluje na rodičov Martin Kapasný.