VARÍN. Na Slovensku už nebude ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi. Varín sa zbaví nálepky jedinej obce, ktorá má ulicu nazvanú po kontroverznom prvom slovenskom prezidentovi.
Ulicu Dr. Jozefa Tisu od nového roka premenujú na Ulicu Mons. Jozefa Nogu. Aspoň taký je návrh po stredajšom zasadnutí obecného zastupiteľstva, o ktorom budú poslanci hlasovať na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva. Ulica by tak mala zostať pomenovaná po kňazovi, rodákovi z Varína.
Mons. Jozef Noga (* 17. júl 1946, Varín - † 31. január 2002, Varín) bol slovenský katolícky kňaz a pápežský prelát. V roku 1963 nastúpil do kňazského seminára na rímskokatolícku cyrilometodskú bohosloveckú fakultu do Bratislavy. V roku 1968 bol vysvätený za kňaza. Ako kaplán pôsobil vo Veľkom Rovnom, Bytči, Čadci, Lietave, Ochodnici a v Konskej. Od roku 1989 bol správcom farnosti Žilina-mesto a od roku 1990 dekanom. V roku 1997 dosiahol hodnosť pápežský prelát.
Poslanci sa nestotožnili s názvoslovnou komisiou, ktorá navrhovala Ulicu SNP.
"Keďže názvoslovná komisia vybrala názov Ulica SNP a poslanci sa rozhodli pre iný názov, v zmysle zákona musíme vyvesiť návrh nariadenia s novým názvom na 14 dní. V priebehu tohto obdobia môžu občania opäť podávať pripomienky, keďže ide o podstatnú zmenu pôvodného VZN," naznačil pre TASR ďalší postup starosta Michal Cvacho.
Zástupcovia takmer štvortisícovej obce pri Žiline dlhé roky odolávali tlaku aktivistov, čelili argumentom historikov i rozhodnutiu prokuratúry. Názov ulice zmeniť odmietali.
Zabralo až rozhodnutie Správneho súdu v Banskej Bystrici, ktorý sa postavil na stranu Generálnej prokuratúry a potvrdil, že ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi je v rozpore so zákonom.

Za premenovanie ulice už niekoľko rokov aktívne vystupuje Lenka Ticháková. Sama býva na tejto neveľkej ulici a netají sa, že sa za to hanbí.
Ulice sa podľa Lenky Tichákovej majú pomenovávať po osobnostiach, ktoré krajinu reprezentovali pozitívne.
"Osud to zariadil tak, že kňaza, ktorý zneužil svoje postavenie, podieľal sa na šírení nenávisti, a za spojenca si vybral zlo v podobe Hitlera, nahradí kňaz, ktorý si svoje kňazské povolanie plnil tak, ako mal - bol pozitívnym príkladom pre ľudí, aspoň tak zaznelo z úst ľudí, ktorí ho poznali," vyhlásila aktivistka.
Nikdy nebolo tak dobre
Varín je dodnes rozdelený v otázke pomenovania ulice. Vedenie obce dokonca vypísalo referendum, v ktorom chcelo získať odpoveď, či sú miestni za premenovanie ulice, alebo nie. K urnám neprišla nadpolovičná väčšina všetkých voličov a tak bolo hlasovanie neplatné.
Do referendovej miestnosti v základnej škole vtedy prišiel mladík, ktorý svoj protest proti Tisovej ulici vyjadril pri vhadzovaní hlasovacieho lístka. Vytiahol tabuľku s preškrtnutým názvom ulice.
„Ľudia si myslia, že je to úplne v poriadku mať ulicu pomenovanú po nacistovi. Na základe legislatívnej chyby máme teraz tridsať rokov ulicu, ktorá je unikátom na Slovensku a prechádza to, akoby sa nič nedialo,“ poukazoval mladík, ktorý sa identifikoval s iniciatívou Mladí proti fašizmu.

Obdiv k Tisovi je podľa neho vo Varíne hlboko zakorenený. „Veľa ľudí nevie, kto bol Jozef Tiso zač. Roznášali sme letáky ohľadom toho, kto bol Tiso a čo spáchal v tomto štáte.“
Opačný názor má sedemdesiatnička Dana. Tvrdí, že názov ulice by nechala po starom. „Funguje to tak celé roky. Moji predkovia Tisa chválili, vraveli, že nikdy tak nebolo dobre, ako za Slovenského štátu. Niekto sa chce zviditeľniť.“
VZN je protizákonné
Prokurátor Generálnej prokuratúry podal 30. mája 2022 obci Varín protest proti všeobecne záväznému nariadeniu, pretože názov ulice Dr. Jozefa Tisu je v rozpore so zákonom.
V proteste prokurátora sa pripomína, že rozsudkom Národného súdu v Bratislave bol Jozef Tiso právoplatne odsúdený za zločiny proti ľudskosti, za nastolenie totalitného režimu, rasové zákonodarstvo, prenasledovanie odporcov totalitného režimu, za prenasledovanie Židov a ich deportácie do koncentračných táborov, za boje po boku nacistického Nemecka, potlačenie SNP a rozbitie Československa.

Varínske zastupiteľstvo protestu nevyhovelo a tak prokurátor podal žalobu o vyslovenie nesúladu VZN so zákonom. Správny súd v Banskej Bystrici 26. júna 2024 žalobe prokurátora v celom rozsahu vyhovel. Rozhodol, že napadnuté VZN je protizákonné.