KONSKÁ. Ukázala silu odhodlania a túžbu po uchovaní tradícií. Len 16-ročná folkloristka ALEXANDRA TEPLIČANOVÁ z Konskej vystúpila na vrchol Kľak, aby na ňom v kroji a s heligónkou prezentovala ľudové piesne z regiónu.
„Okolo mňa sa zišlo asi 50 ľudí. Moje vystúpenie vôbec nečakali, mysleli si, že v batohu na heligónku nesiem skôr nejaké piknikové sedenie,“ spomína milovníčka folklóru a dodáva, že tradície sú jej blízke od detstva a do povedomia ľudí ich chce dostávať aj naďalej.
„Moji rovesníci ich vnímajú skôr za trápne, dávajú od nich ruky preč a to zamrzí. Hlavne mi chýbajú tradičné piesne okolitých dedín, ktoré sa nachádzajú veľmi ťažko a zriedka. Poznala ich moja starká, no kým žila, nestihla som sa s ňou o nich riadne porozprávať. Nestihla som si ich vypočuť ani nahrať. Keby som mala možnosť, určite by som ich rada dala dokopy a posunula tieto staré, takmer zabudnuté piesne viac k ľuďom,“ približuje svoju motiváciu.
Okrem toho by tiež rada popri obľúbených krojoch z Rajeckej doliny získala aj kroje z viacerých regiónov Slovenska.
Na Kľak ste sa postavili v kroji a s harmonikou. Ako vám to napadlo? Inšpirovali ste sa niekým?
Nápad som dostala už cez leto. Fascinoval ma Andrej Trnka, ktorý sa napríklad s heligónkou lyžuje. On a môj učiteľ Juraj Kvočka spravujú Heligónkovú akadémiu, práve im vďačím za to, že ma dokázali naučiť hrať tak, aby som teraz mohla roznášať hudbu do rôznych kútov Slovenska.

S heligónkou som sa chcela vybrať na turistiku na jeden z vrcholov Rajeckej doliny, keďže z nej pochádzam. Prvý mi prišiel na myseľ Kľak, no všetko som si chcela ešte nechať uležať v hlave. Až kým som sa v jedno ráno zobudila a spontánne sa skontaktovala s ujom, ktorý je vášnivý turista. Plán sme zrealizovali hneď.
Nebola z vás rodina prekvapená?
Vôbec, už sú u mňa na podobné nápady zvyknutí, som celkom bláznivý človek, ktorý chce vyskúšať čo najviac vecí. V súvislosti s folklórom som sa raz počas mesiaca úcty k starším rozhodla ísť do domova dôchodcov. Chcela som ich maličkosťou skrátka potešiť, vytvoriť im príjemné prostredie a dať im najavo, že nie sú sami. Keď človek chce, vždy dokáže druhému vyčariť úsmev. Hudba navyše ľudí spája.

A práve taká mladá osoba ako vy prináša paradoxne tradície bližšie k starším. Mali ste k folklóru vždy blízky vzťah?
Keď som mala ešte len sedem rokov, chodila som do miestneho folklórneho súboru, do takzvanej ľudovky, ktorú má na starosti moja teta Mária Cabuková.
Folklór máme v rodine, a to aj zo strany mojich rodičov, ktorí ma k nemu viedli už od skorého detstva. V súbore som svoj vzťah k tradíciám prehĺbila a po šiestich rokoch som sa odhodlala posunúť ešte ďalej.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako zvládla v kroji počasie na Kľaku,
- s akými reakciami sa stretla po vytiahnutí heligónky,
- čo tradičné jej v okolí chýba,
- na ktorých vrcholoch chce ľudovú hudbu šíriť ďalej.
Chcela som vyskúšať niečo väčšie, a tak som prestúpila do folklórneho súboru Stavbár, kde pôsobím aj v súčasnosti už tretí rok. Hrám tiež na husle a spievam. Už ako sedemročná som vedela, kam bude moja cesta smerovať.
Aj po profesionálnej stránke alebo skôr z hľadiska hobby?
Ako koníček. Študujem pritom obchodnú akadémiu Pro scholaris v Bytčici a hoci neviem, akej profesijnej oblasti sa budem venovať v budúcnosti, folklór bude mojou súčasťou určite. Môj obdiv majú okrem hudby aj tradičné odevy.
V akom kroji ste vystúpili na Kľak? Pre akú obec je typický?
Kroje som si dávala šiť, jeden mám pôvodom z Konskej, druhý z Ďurčinej, odkiaľ pochádza aj môj otec. Na Kľak som sa vybrala práve v ňom. Ďurčanské tradičné odevy ma totiž veľmi fascinujú, majú krásne lesklé látky, rukávce s peknými výšivkami. Dozaista do nich budem investovať aj ďalej, stále ich obdivujem.