ŽILINA. Mesto Žilina zrevitalizuje časť ulíc Predmestská a Vojtecha Spanyola tak, aby sa zlepšili ich vodozádržné schopnosti.
Nepriepustné asfaltové pokrytie chodníkov vymení za povrch, ktorý prepustí vodu. Očakáva sa, že zrážková voda, ktorú sa podarí zadržať, zaistí potrebnú vlhkosť pre existujúcu zeleň na Ulici Vojtecha Spanyola.
Na Predmestskej ulici vytvoria vegetačný pás rastlín, ktorý oddelí zastavané plochy od ciest a chodníkov.
Ako informovala hovorkyňa mesta Zuzana Ondrášová, aj týmto projektom vo výške viac ako 615-tisíc eur sa chce Žilina pripraviť na nové prírodné podmienky vyplývajúce zo zmeny klímy. "Projekt je v plnej výške financovaný z prostriedkov Programu Slovensko a nevyžaduje si teda spoluúčasť mesta.

Zámerom radnice je podľa primátora Petra Fiabáne znížiť množstvo vody, ktorá odteká priamo do kanalizácie, a namiesto toho ju využiť na zavlažovanie zelene a rozšírenie verejných zelených plôch.
"Zelené plochy v meste majú významný vplyv na kvalitu ovzdušia a pomáhajú regulovať mestskú mikroklímu. Realizácia projektu zameraného na rozšírenie vodozádržných opatrení je naplánovaná na apríl budúceho roka, pričom ukončenie predpokladáme v októbri 2025,“ uviedol Peter Fiabáne.
Väčšími stavebnými úpravami prešla naposledy Štefániková ulica. Aj tu dalo mesto urobiť vodozádržné opatrenia, zvýšil sa podiel zelene a vymenili povrchy chodníkov. Od hypermarketu Tesco po Štefánikovo námestie sú chodníky pokryté betónovou zámkovou dlažbou, ďalej až po Námestie Andreja Hlinku sa použila žulová kocka.
V minulých rokoch preinvestovalo mesto Žilina viac ako 1,5 milióna eur do viacerých zelených opatrení, ktorých zámerom bolo znižovať redukciu skleníkových plynov a zvýšiť schopnosť mesta adaptovať sa na zmenu klímy a jej dopady.
Priamo v meste vysadili 638 nových stromov. Kde výsadba klasickej zelene nebola možná, odsadili mobilnú zeleň. Ekologicky sa vyriešila aj úprava mestského úradu, na ktorom sa vybudovala zelená strecha, čím došlo k ochrane pred teplotnými výkyvmi, k zadržiavaniu zrážkovej vody a k tvorbe zdravej mikroklímy.

Okrem zelenej strechy vznikol pred mestským úradom revitalizovaný priestor so zeleňou, kde si môžu obyvatelia oddýchnuť na lavičkách.
Zaujímavé miesto na relax vytvorili vďaka projektu aj v mestskej časti Trnové. Park sv. Juraja sa zmenil na biopark, ktorého súčasťou je obnovená mokraď s dreveným chodníkom. K zmierneniu klimatickej zmeny prispelo tiež znovuvysadenie časti lesa v Zástraní a revitalizácia vybranej plochy v rámci Lesoparku Chrasť.