ŽILINA. Prezident Peter Pellegrini chce otvoriť otázku reformy verejnej správy i reformy riadenia celého štátu a zmeny financovania samospráv. Povedal to po dnešnom stretnutí so žilinskou župankou Erikou Jurinovou a primátorom Žiliny Petrom Fiabáne.
Začiatkom budúceho roka plánuje pozvať do Prezidentského paláca všetkých zástupcov slovenskej samosprávy na diskusiu o budúcnosti samosprávy a jej financovaní. Na stretnutie by mali prísť predstavitelia ZMOS-u, Únie miest Slovenska, K8 a SK8.
"Chcel by som, aby sme veľmi otvorene vyslali signál, že máme záujem na všetkých úrovniach riadenia štátu posunúť krajinu dopredu a že sa už nebudeme vyhýbať takýmto vážnym témam, ktoré pred sebou tlačíme už niekoľko rokov," povedal Peter Pellegrini.
Rukojemníci samosprávy
Samosprávy podľa neho čelia značnému podfinancovaniu a nedostatku zdrojov. Ich hospodárenia sa dotkne aj konsolidácia, čo bude vytvárať tlak na primátorov a županov, aby dokázali vytvoriť vyrovnané rozpočty a pritom nemuseli siahať na služby, ktoré poskytujú občanom.
Pellegrini poznamenal, že financovaním miest a obcí z daní z príjmu fyzických osôb sa všetci pracujúci občania stávajú rukojemníkmi samospráv.
„Ak by vláda chcela zlepšiť čistý príjem pracujúcich občanov tak, že mu zníži dane, tak oberá o zdroje mestá a obce financované z dane z príjmu fyzických osôb. Čaká nás diskusia ako nastaviť finančný mix, z ktorého bude financovaná samospráva, neminie nás diskusia, ako racionalizovať a zefektívniť riadenie celého štátu,“ naznačil prezident svoje plány otvoriť otázku reformy verejnej správy.

Očakáva riešenie vojenského konfliktu na Ukrajine
Peter Pellegrini sa vyjadril aj k predbežným výsledkom amerických prezidentských volieb. Americkí voliči dali jasne najavo, že migrácia, bezpečnosť, postavenie USA ako svetovej veľmoci a ekonomika sú témy, ktorým prikladajú väčšiu váhu, a podľa toho zvolili za prezidenta Donalda Trumpa.
Pellegrini vníma dve veľké výzvy vo vzťahu k prezidentskému mandátu Donalda Trumpa.
„Očakávam a budem si želať, aby spolupráca medzi novozvoleným prezidentom, Slovenskom a celou Európskou úniou bola konštruktívna, aby sme nedajbože neskĺzli do ďalšej obchodnej vojny, lebo už teraz máme značné napätie v obchodných vzťahoch s Čínou. Ak by do toho ešte mala prísť zo strany Spojených štátov aj ekonomická vojna s Európou formou dodatočných ciel, alebo protekcionizmu a ochrany vnútorného amerického trhu, nebolo by to dobre pre ekonomiku a budúci rozvoj Európskej únie,“ vyjadril Peter Pellegrini svoje obavy.
Očakáva, že Trump sa zasadí o mierové riešenie vojenského konfliktu na Ukrajine.