ŽILINA. Ich oblečenie bolo vkusné, kvalitné aj cenovo dostupné. Odevný podnik Modex, pôvodne známy ako Vkus, patril v Žiline k firmám obohacujúcim odevný priemysel. Uspokojoval dopyt po nekonfekčnom oblečení.
Od vzniku sa nepreslávil len v rámci Slovenska, podstatná časť produktov smerovala do zahraničia. V okolí istý čas zamestnával vyše šesťsto ľudí a v polovici 70. rokov mal aj učňovské stredisko s viac než sto žiakmi.
„Do Modexu som nastúpila hneď po škole, šili sme tam krásne veci, pamätám si, že si tam chodili vyberať kostýmy aj moderátorky z TV a aj krásne spoločenské šaty,“ hovorí Janka o podniku, ktorému boli viacerí zamestnanci verní aj vyše 30 rokov.
Pripravili výstavu
V súčasnosti sa môže do čias fungovania vychýreného podniku preniesť aj široká verejnosť. Podnik založený v roku 1950 je súčasťou novej výstavy Považského múzea zameranej na dejiny textilnej výroby v Žiline a jej okolí.
Jej kurátorka a historička Zuzana Kudzbelová zbierala informácie na základe archívnych dokumentov a dobových kroník, cenné sú však aj samotné spomienky.

„Keďže v Žiline žije ešte stále veľa ľudí, ktorí pracovali v rôznych žilinských textilných podnikoch, na výstave je dostupná kronika, kde človek môže napísať, ako ho žilinská textilná výroba ovplyvnila, a tak zaznamenať svoje spomienky pre ďalšie generácie,“ spomína historička.
Aj vďaka ich práci patrila Žilina stáročia medzi dôležité centrá textilnej produkcie. V druhej polovici 20. storočia bola známa aj šitím kvalitných odevov.
Filozofia podniku zaručila úspech
Modex navyše dokázal pružne reagovať na módne trendy, pretože vyrábal v menšom objeme. Táto výhoda mu zaručila úspech. „V 80. rokoch robil ponukové kolekcie, 30 fazón štvrťročne, v predstihu jedného štvrťroka, a niektoré výrobky bol schopný dodať na trh v priebehu mesiaca, do svojej predajne v Žiline aj za tri týždne.
Táto schopnosť podniku flexibilne reagovať na zmeny požiadaviek zákazníka sa prejavila aj v jeho marketingu. Napríklad jedno z jeho hesiel bolo: Modex znamená módnosť!,“ rozpráva historička Kudzbelová.
Podnik cez svoje predajne dokonca realizoval prieskum trhu a na základe jeho výsledkov sa snažil prispôsobovať svoju ponuku. Vyrábal napríklad odev na jednu veľkostnú skupinu, na výšku 170 centimetrov, no na žiadosť zákazníkov prešiel aj na veľkosť 164.
V 80. rokoch boli pritom kľúčovými výrobkami Modexu dámske šaty, vrchné a športové odevy. Dali si záležať na zákazkovej výrobe pletenín aj šití bielizne. Produkty Modexu si našli spokojných zákazníkov aj mimo Slovenska.

Napríklad pani Eva z českého mesta Čáslav dokonca adresovala podniku list, v ktorom vyjadrila spokojnosť z kúpených šiat: „Mám 43 rokov a okolo bokov 120 centimetrov. Veľmi rada by som si kúpila už dlhšiu dobu nejaké šaty a obnovila šatník, ale stále sa mi to nedarí, akokoľvek sa o to snažím, nielen v Čáslave, kde bývam, ale i v Prahe, Pardubiciach, Hradci a všade inde, ale na takéto postavy sa proste odevy nevyrábajú,“ spomína v liste s vďakou všetkým, ktorí jej šaty v Modexe ušili.