ŽILINA. Priestorom žilinského Sirotára dávajú kapucíni nový zmysel. Po rozsiahlej obnove fasády kláštora na Mariánskom námestí bude už čoskoro verejnosti sprístupnený Rajský dvor, malé átrium vo vnútri historického komplexu. Otvárajú v ňom galériu.
Na duchovnom mieste, v prostredí kostola a kláštora, videli potenciál pre spoločné stretnutia ľudí. Rozhodli sa preto sústrediť na obnovu objektov, ktoré strácali hodnotu.
„Za fasádou dvojvežového kostola na jedinečnom námestí je ukryté bohatstvo – gotické pivnice, zbierka umeleckých artefaktov. Naším cieľom je navrátiť to, čo ubral čas, prach a nesprávne zaobchádzanie, s ohľadom na pôvodný zámer Jezuitov,“ uviedli kapucíni pri vyhlásení finančnej zbierky spred štyroch rokov.
Konkrétnosti si nechajú ako prekvapenie
Dnes je podstatná časť miesta zreštaurovaná a o pár týždňov dostane zaslúženú pozornosť aj zo strany návštevníkov. Kapucíni tak spojili kultúrne bohatstvo a duchovný rozmer Sirotára s potrebami súčasnosti.
O činnosti informoval brat Tomáš Fusko, kapucín a koordinátor reštaurovania.
„Nedávno sme podpísali nájomnú zmluvu s budúcim prevádzkovateľom spomínaných obnovených priestorov. Primárne pôjde o obrazovú galériu, ktorá bude otvorená širokej verejnosti. Jednotlivé tematické obsahy výstav sa budú periodicky obmieňať,“ hovorí Fusko.

Každá nová téma bude v rámci galérie otvorená vernisážou, na tej sa môžu ľudia s autormi diel osobne stretnúť a spoločne diskutovať. Výstavy budú podľa slov Fuska orientované v zmysle hesla „Bližšie k Bohu“. Konkrétne diela ani ich autorov zatiaľ neprezradil.

Sekundárne bude obnovený priestor využitý na princípe kultúrneho centra, na prezentácie, prednášky, diskusie alebo komorné koncerty.
Ďalej sa dočítate aj:
- aké sú najbližšie plány kapucínov,
- či napredovali podľa predstáv,
- ako zvládli finančnú stránku prác,
- čo prekvapivé objavili.
Práce dali kapucínom zabrať
Celá obnova je už prakticky ukončená, aktuálne už len treba doladiť proces kolaudácie aj záležitosti spojené s prenájmom.
„Mysleli sme si, že tie záverečné procesy pôjdu rýchlejšie, ale realita je iná. K pomalšiemu priebehu sa pridal aj fakt, že tento rok náš Rád menších bratov kapucínov prechádza personálnymi zmenami na celoslovenskej úrovni, čo výrazne ovplyvnilo aj náš cieľ čím skôr otvoriť obnovené priestory verejnosti,“ dodáva koordinátor Fusko s tým, že upraviť treba ešte pivnice.
Pre ich budúce využitie zvažujú niekoľko možností, no momentálne si dávajú od ďalších prác pauzu. Doterajšia rekonštrukcia bola rozsiahla a finančne náročná. Na druhej strane i nevyhnutná, stav fasád kostola a kláštora bol totiž havarijný.

Súčasťou obnovy Sirotára bolo kompletné reštaurovanie fasády kostola spolu s vežami, ich krytinou a oboma vrcholovými krížmi. Následne obnovili fasády priľahlého kláštora a celého priestoru laubní pod kostolom a kláštorom. Popritom zreštaurovali jeho dva vstupy.