ŽILINA. Keď v priebehu minulých mesiacov na území celého mesta Žilina a jeho mestských častí vymenili takmer 4-tisíc výbojkových svietidiel za LED svietidlá, nebola to len obyčajná výmena starého svetelného zdroja za nový. Ľudia si vo večerných hodinách všimli novú kvalitu osvetlenia, rozdiel vo farbe a intenzite, napriek tomu to nie je jediná zmena, ktorú vyše trojmiliónová investícia mesta do verejného osvetlenia priniesla.
Každé svietidlo vzali do rúk ľudia zo žilinskej firmy IS - Industry Solutions, nainštalovali doň riadiaci modul z vlastného výskumno-vývojového centra a tak sa z každej pouličnej lampy v Žiline stalo inteligentné zariadenie.
Dnes má mesto Žilina v rukách systém, ktorý mu umožňuje regulovať a ovládať osvetlenie na každom svetelnom bode, podľa potreby znížiť či zvýšiť jeho intenzitu, zapínať či vypínať pouličné lampy podľa intenzity prirodzeného okolitého svetla a k stĺpom verejného osvetlenia pripájať napríklad kamery, meteostanice, ale používať ich aj ako zdroj energie nabíjačiek pre elektrovozidlá. Podobný systém s vysokým potenciálom môžu využívať aj v Tepličke nad Váhom, v Skalitom, v Ladcoch, v Ilave a vo viacerých iných obciach na Slovensku i v Českej republike.

Potenciál systému otvára žilinskej radnici úplne nové a niekedy ani netušené možnosti a to na infraštruktúre, ktorú má k dispozícii po celom meste. Nie všetko už mesto využíva.
„Nevieme o inom meste na Slovensku, ktoré by malo takto celistvý systém a celé územie pod riadením,“ poukazuje na možnosti systému generálny riaditeľ dodávateľskej firmy IS - Industry Solutions Jozef Mihalčin.
Bez kopania a stavebného konania
Elektrotechnická spoločnosť s vlastným výskumno-vývojovým zázemím vyvinula asi pred 15 rokmi systém riadenia a monitorovania verejného osvetlenia. „Vtedy neboli na trhu dostupné technológie, ktoré by sme kúpili a naimplementovali, začali sme ich tak vyvíjať,“ vracia sa Jozef Mihalčin do nedávnej minulosti a ukazuje dispečerské centrum, kde na mape Žiliny môžu vyhľadať informáciu o stave každého svietidla a kde sumarizujú poruchy ako aj podnety od občanov.
Pre vývoj systému bolo kľúčové rozhodnutie, že osvetlenie budú riadiť cez napájacie vedenie, ktoré vedie od každého rozvádzača k jednotlivým svietidlám. Výhodou je, že do pôvodného systému verejného osvetlenia netreba nijako zásadne zasahovať, netreba kopať, ani dopĺňať vedenie alebo nové komunikačné siete. „Zvolili sme koncepciu powerlinu, to znamená, že komunikujeme po napájacom vedení. Žiadne drôty navyše, žiadne stavebné konania,“ poukazuje na výhody šéf firmy, pre ktorú pracuje viac ako 300 interných a externých zamestnancov.
Nové možnosti pre využívanie smart technológií
Posunom a inováciou oproti dnešnému systému je trvalé napájanie siete, obrazne povedané, je zapnutá 24 hodín denne. Ak by mesto prešlo na celom svojom území na trvalé napájanie, tak nonstop môže na svojich stĺpoch verejného osvetlenia používať smart technológie.
„V starom systéme sa zapína celý obvod v rozvádzači, a tým sa zapne naraz okolo sto svietidiel. V našom systéme je to tak, že rozvádzač môže byť stále zapnutý, to znamená, že všetky svietidlá sú pod stálym napájaním a rozhodnutie o tom, či svietidlo bude zapnuté, vypnuté, alebo stmievané, zabezpečuje riadiaci a monitorovací modul inštalovaný v lampe. To je dôležité pre ďalšie používanie smart technológii. V starých systémoch je cez deň kábel vypnutý, je mŕtvy. V našom systéme je zapnutý, je v ňom elektrina a tak z neho viete napájať napríklad nabíjačky alebo iné technológie. Ovládanie osvetlenia sa tak posunulo z rozvádzača do lámp. Vieme na ne pripojiť meteostanicu, informačný panel, radar, sčítače dopravy, kamery,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti Tibor Baranec.
Jozef Mihalčin pre pochopenie prirovnáva každé svietidlo k akejsi komunikačnej bráne. „Na každom svetelnom mieste má mesto možnosť pripojiť nejaké zariadenie do systému a na každom stĺpe majú kvázi inteligentnú zásuvku, zdroj napájania. Mesto si tak môže vytvoriť jednoduchý systém, ľudia si na stĺpe verejného osvetlenia nabijú napríklad svoj bicykel, kolobežku i auto, aplikáciou si otvoria zásuvku,“ poukazuje na možnosti systému.
Využitie potenciálu závisí skutočne len od mesta. „Je to niečo, ako keď si kúpite smartfón. Máte zariadenie a je iba na vás, aké aplikácie budete využívať,“ vysvetľuje Tibor Baranec.