ŽILINA. Vyše 2700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku začalo podávať výpovede. Dávajú tak najavo nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina aktuálne eviduje 160 výpovedí lekárov: je možné, že k nim pribudnú ďalšie. Je to takmer 40 percent všetkých zamestnaných lekárov.
Podľa informácii hovorkyne žilinskej nemocnice Zuzany Fialovej, výpovede podali zamestnanci z nosných oddelení zdravotníckeho zariadenia - z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, rádiológie, pediatrie, ale aj oddelenia urológie, ortopédie, úrazovej chirurgie, neurológie, vnútorného lekárstva a ďalších.
"Pokiaľ by výpovede nadobudli platnosť, žiaľ, ani žilinská nemocnica nebude schopná zabezpečiť plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. Veríme, že sa aktuálnu situáciu s výpoveďami podarí zastabilizovať tak, aby sme mohli ďalej pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti," komentuje Zuzana Fialová nátlakový krok nespokojných lekárov.

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vyzval vládu, aby rokovala s Lekárskym odborovým zväzom a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa k iniciatíve lekárov pripojili.
"Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov. Veríme v zdravý rozum vo vláde a že premiér to v najbližších dňoch zastaví," povedal Visolajský.
Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny. "Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.
Lekársky odborový zväz trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.